Kredi Haber
Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalıdır?
0

Ülkemizde yatırım aracı denildiğinde sokakta göreceğiniz vatandaşlara soracak olursanız alacağınız ilk cevap altındır. İnsanlık tarihinin en eski ve en değerli madeni günümüzde hala geçerliliğini korumaktadır. En iletken maden olsa da değerinin yüksek olması nedeniyle bu alanda çok fazla kullanılmamaktadır. Ancak kullandığımız birçok elektronik aletin içinde az da olsa altın olduğunu belirtmek isteriz. Altın yatırım aracı olarak kullanılmasının değerinin hiçbir zaman değişmemesidir. Altına karşılık gelen para birimlerinin değeri değişirken 1 gram altın her zaman 1 gramdır. Bu da uzun vadeli birikim yapmak isteyen insanların en önemli tercih nedenleri arasında yer alan bir durumdur.

Altın günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte çok farklı takı şekillerini alabiliyor. Tabi bu şekiller ile yatırım yapılacak olanı bulmak için daha dikkatli karar vermemiz gerekiyor. Saf altın tercih edilmesi gereken yatırım aracıdır. Sıralamanızı günümüzde ki altın çeşitler ile yapmak isterseniz buna dikkat etmeniz fayda var. İşçilik artıkça ve altının şekli değiştikçe değeri de en azından ikinci el piyasasında düşüş gösterecektir. Bu nedenle akla ilk olarak gram altın gelmektedir. Çünkü bu altın tipi işçilik maliyetinin en az olduğunu türdür. Bilezikte işçilik çoktur. Gelinlerin kolunu boydan boya süsleyen bu altın çeşidi ikinci el piyasasında o kadar da değerli değildir. O nedenle yatırım için altını tercih edecekseniz buna dikkat etmenizde fayda var.

İşçilik Maliyeti Altın Yatırımını Etkiliyor

Yatırım aracı olarak altını insanlık yüzyıllardır kullanıyor. Bundan yüzlerce yıl önce kullanılan altın sikkeleri günümüzde hala geçerli değerini koruyor. Bu da insanların mantıklı bir şekilde buna yatırım yapmasına neden oluyor. Kısa vadede yüksek kazanç sağlamayacak olsa da elinizde ki kağıt paranın enflasyon nedeniyle değerinin düşmesinin önüne geçmek için bu yöntem tercih edilmektedir. Son 10 yıllık zaman diliminde en yüksek kazanç sağlayan yatırım araçları arasında altın ilk sırada yer aldığını da belirtmekte fayda var. Bu yatırım aracı artık o kadar revaçta değil ve insanlar artık farklı paraları tercih ediyor diyorsanız bu veriler ile ikinci kez düşünmenizde fayda var.

Eğer bir altını yatırım için tercih edecekseniz önceliğinizi külçe altına vermeniz gerekiyor. İşçiliğin en düşük olduğu altın türü budur. Ancak bunu bulmak ve saklamak o kadar da kolay değildir. O nedenle kuyumcularda satılan ve herkes tarafından kabul gören altınları tercih etmeniz daha mantıklıdır. İlk sıraya her zaman gram altını yazmalısınız. Ardından yarım altın ve cumhuriyet altını olarak bilinen tam altını yatırım aracı olarak kullanmanız doğru ve mantıklı seçim olacaktır. Eğer bileziği yatırım aracı olarak kullanacaksanız ayarına dikkat etmelisiniz. 22 ayar bilezik altın bu noktada tercih etmeniz gereken altın türüdür.

21. Yüzyılda Altın Yatırımı

Altın yatırımını artık yastık altında yapmak zorunda değilsiniz. Bu riski almak yerine isterseniz bankalarda altın hesabı açtırabilirsiniz. 1 gram dahi olsa bu hesabı rahatça açtırabilirsiniz. Vereceğiniz talimat ile her ay ya da gün düzenli olarak altın alabilirsiniz. Bunun yanında isteyen kişilere bankalar tarafından altın hesapları üzerinden faiz getirisi de sağlanıyor. Kısaca günümüzde altın yatırımı için giderek farklı gelir seçenekleri insanlara sunuluyor. Sizde kendiniz için uygun olan altın kanalını tercih ederek yatırım için tercih edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ