Kredi Haber
Tramer Kaydı Nedir? Tramer Sorgulama Nasıl Yapılır?
0

Tramer, son yıllarda günlük olarak kullanıma giren kelimelerden birisidir. Tramer’in açılımı Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi olarak bilinmektedir. Bu sistem ile amaçlanan araçlar üzerinde olan tüm sigorta bilgilerinin tek bir merkez üzerinde toplanmasını sağlamaktır.

Bu sayesinde araç almak isteyenlerin rahatlıkla aracın üzerinde hasar olup olmadığını sorgulaması amaçlanmaktadır. Tabi bu sistem sayesinde tek sorgulanabilecek olan aracın hasar bilgileri değildir. Bu temel özellik olarak bilinse de bununla beraber çok farklı bilgilerinde sorgulaması yapılabilmektedir.

Tramer sistemiyle yapılabilen sorgulamalar, araç hasar kaydı, mağdur bilgileri, araç trafik poliçesi, araç kasko poliçesi ve kaza tespit tutanağı olarak sıralanabilir. Tabi bu işlemlerin hepsi farklı şekillerde sorgulanmaktadır.

Tramer Nedir?

Tramer, halk arasında aracın hasarlı olup olmadığını sorgulama olarak bilinse de gerçek anlamda çok sayıda özelliği içinde barındıran bir sistemin kısaltması olarak tanımlanabilir.

Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi olarak açılımı yapılan bu veri deposu sayesinde araçların tüm sigorta işlemleri tek bir çatı altında toplanmaktadır. Ülkemizde tüm araç sigortası yapan şirketler bu sisteme aracın sigorta bilgilerini eksiksiz bir şekilde aktarmakla yükümlüdür.

Sistemin kullanımı telefon mesajı üzerinden anlık olarak yapılabilmektedir. Sorgulamanın nasıl yapılacağı hakkında aşağı da gerekli bilgileri aktarmaya çalışalım.

Tramer Sorgulama Nasıl Yapılır?

Genelde bu sistem araç almak isteyenler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Bu işlemin yapılması için özel olarak belirlenen şekilde mesaj hazırlanarak 5664’e mesaj atılması gerekmektedir. Mesaj anında işleme anılacak ve saniyeler içerisinde erişimini istediğiniz bilgiler tarafınıza iletilecektir. Bu sayede daha güvenli bir şekilde alışveriş yapılması sağlanmaktadır. Satıcının, alıcıyı dolandırma ihtimali bu işlem sayesinde ortadan kalkması amaçlanıyor.

Tabi burada çıkacak olan bilgiler sadece aracın sigorta üzerinden tamir edilmesi halinde gerçekleşeceğini de ekleyelim. Maliyetini kendisi karşılayan satıcı, aracını sigortadan destek olmadan da yaptırabilmektedir.

En basit sorgulama işlemi araç plakanızı yazarak 5664’e mesaj atarak yapılmaktadır. Bu işlem için “34BCA001” yazarak mesaj atmanız yeterli olacaktır. Bu sorgulama ile aracın üzerinde hasar bilgileri tarafınıza iletilecektir.

Daha sağlam bir sorgulama işlemi için, şasi numarası üzerinden sorgulama yapılabilmektedir. Bu işlem için “ HASAR S 2132ASDA” yazmanız yeterli olacaktır. “S” harfinden sonra şasi numarasını dikkatli bir şekilde yazarak, mesaj atmanız gerekmektedir.

Telefon üzerinden sorgulama yapabileceğiniz gibi e-Devlet sistemi üzerinden ve TRAMER sitesine giriş yaparak da sorgulamanızı gerçekleştirmeniz mümkündür. Sistem ilk açıldığında kilometre sorgulama işlemi de yapılıyor olsa da, bu konuda çok fazla sorunun çıkması nedeniyle artık sorgu bu sistem üzerinden yapılmamaktadır.

Sorgulama yaparken alacağınız araç 2003 yılından önce bir sigorta işlemi görmüşse, bu bilgi sistemde gözükmemektedir. Ayrıca hızlı ve birkaç gün içerisinde defalarca yapılan satışlar esnasında da bilgi aktarımı yeterli seviyede yapılamayacağı içinde sorgulamanız esnasında hasar kaydı gözükmeyebilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ