Kredi Haber
Trafik Cezası Sorgulama – Trafik Cezası Nasıl Ödenir?
0

Trafikte aracınız ile hareket ederken uymanız gereken çok sayıda kural vardır. Bu kuralların amacı aracınızla kaza yapmanızın önüne geçmek, kaza yapmanız durumunda minimum hasarla kurtulmanıza yardımcı olsa bile cezalardan kaçamadığımız zamanlar olabiliyor. Trafik cezası sorgulama hizmeti ile aracınıza yazılan cezaları görüp, ödemesini gerçekleştirebilirsiniz. Plakadan trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemleri ile ilgili detaylar içeriğin devamında…

Çok farklı cezalar olsa da temel olarak bilinen ceza hız olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde ki yolların tamamında özel olarak belirlenmiş hız sınırları mevcuttur. Şehir içi seyahatlerinde maksimum 50 kilometre, şehirleri arası yollarda 110 kilometre hız sınırını geçmeniz durumunda ceza yeme ihtimaliniz yüksektir. Emniyet kemeri takmadan araç kullanırken denetime yakalanmanız halinde ve emniyet şeridinde yasak olduğunu bilmenize ve çok acil bir işiniz olmadan burayı kullanmanız halinde ceza kesilmesi kaçınılmaz olacaktır.

Hakkınızda bir ceza olup olmadığını öğrenmek içinde sorgulama işlemini yapmanız gerekiyor. Peki trafik cezası öğrenmek için ne yapmak gerekli? Bu işlem farklı şekillerde yapılabilmektedir.

Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır?

Gelişen teknoloji sayesinde trafik cezanızın olduğunu artık evinize gelen zarf ile öğrenmek zorunda değilsiniz. Hatalı bir sürüş yaptığınızı düşünüyorsanız farklı yolları tercih ederek trafik cezanızı rahatlıkla sorgulama şansına sahipsiniz.

EGM Trafik Cezası Öğrenme

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün web sitesinde yer alan trafik sorguları bölümünde cezanızı sorgulamanız mümkündür. Bu bölümde ayrıca otopark sorgulama işlemi de yapılmaktadır. Bunun için aracın sahibine ait, isim, soy isim, kimlik numarası ve doğum yılı gibi detayları yazarak işlemi yapabilirsiniz.

E-Devlet Trafik Cezası Öğrenme

Tek trafik cezası sorgulama kanalı bu şekilde yapılmamaktadır. Ayrıca zamanda e-Devlet sistemi üzerinden de araç ceza sorgulamaları yapılması mümkündür. Bu bölümde sorgulamalar iki şekilde yapılabilmektedir. Plaka üzerine yazılan cezaları sorgulama ve ehliyet üzerinde yazılan sorgulama yapmak mümkündür. Bu sayede borcunuzun olup olmadığını, olan borcunuzun ne zaman ödenmesi gerektiği, erken ödeme de kazanabileceğiniz indirimleri öğrenmeniz mümkün olacaktır.

Trafik Cezası Nasıl, Nereye Ödenir?

Trafik cezaları geçmişte vergi dairelerine giderek elden yapılmak zorundaydı. Ancak günümüzde trafik cezası ödemek için bilgisayarınızın başından kalkmanıza gerek yoktur. Borcunuz eğer 1 yıldan daha eski değilse nakit ödeme yapmak için gene vergi dairelerini tercih edebilirsiniz.

Bunun yanında trafik cezası ödeme anlamında anlaşma yapan bankalardan ve PTT şubelerine giderek de borcunuzun ödeme hakkına sahipsiniz.

İnternetten Trafik Cezası Ödeme

Tüm bu yöntemlerin yanında Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online internet sitesine girerek borcunuzu yatırabilirsiniz. Sisteme giriş yaptığınızda karşınıza açılacak sayfada ki sorgulama bölümüne plakanızı, büyük harflerle ve bitişik bir şekilde yazarak sorgulamanızı yapabilirsiniz. Sorgulama sonucunda karşınızda ki borcu öğrenip, herhangi bir bankaya ait olarak kredi kartını kullanarak borcunuzu kolayca ödeyebilirsiniz. Sistem ödemeleri gece 22 ile sabah 02.00 arasında yapılmasına izin vermemektedir.

Plakadan Trafik Cezası Sorgulama

Plaka üzerinden trafik cezası sorgulama işleminizi E-Devlet sistemi üzerinden yapmanız mümkündür. Bu sistemde Emniyet Genel Müdürlüğüne ait bölüme girip, sistemde bulunan hizmetler arasında “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” sekmesine tıklayıp, üzerinize kayıtlı aracın trafik cezası olup olmadığını kısa sürede sorgulayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ