Kredi Haber
Trafik Cezası Sorgulama EGM
0

Emniyet Genel Müdürlüğü sitesi üzerinden trafik cezası sorgulama işlemini kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Emniyet Genel Müdürlüğü ekranı üzerinden sadece trafik cezası sorgulanabilmekte olup herhangi bir şekilde ödeme yapılması söz konusu değildir. Trafik cezası sorgulamak isteyen kişiler T.C. kimlik numarası ve aracın plakasını girerek sorgulama yapabilmektedir. T.C. Kimlik numarası yerine vergi numarası girerek de sorgulama yapmak mümkündür.  Emniyet Genel Müdürlüğü ana sayfası üzerinden trafik cezası sorgulamak için trafik cezası ve otopark sorgulama seçeneğini tıklamanız yeterlidir. Burada kimlik bilgilerini eksiksiz bir şekilde girerek sorgulama işlemini başarılı olarak gerçekleştirebilirsiniz. Kimlik bilgilerinizi girdiğinizde ilk olarak kimlik doğrulaması yapmanız istenecektir. Araç ruhsat bilgileri ile T.C. kimlik numarası girildikten sonra kişilerin karşısına seçimlerine uygun bir form açılacaktır.  Formun doldurulması halinde kişilerin hem ceza bilgileri hem de güncel araç bilgileri rahatlıkla görüntülenebilmektedir.

Trafik Cezası Sorgulama

Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama İşlemleri

Emniyet Genel Müdürlüğü sitesi üzerinden araç plakasına yazılan cezalar rahatlıkla görüntülenebilmektedir. Araç plakasına yazılan ceza sorgulama menüsünden araç plakasına yazılan ceza bağlantısı seçilerek tüm cezalar görüntülenebilmektedir.

Sürücü Belgesine Yazılan Ceza Sorgulama İşlemleri

Sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama işlemleri de tıpkı araç plakasına yazılan cezalar gibi Emniyet Genel Müdürlüğü internet sayfası üzerinden görüntülenebilmektedir. Sürücü belgesine istinaden ceza sorgulama işlemleri sayesinde kişiler sürücü belgelerine uygulanan cezaları ve miktarları görüntüleme imkanına sahip olmaktadır.

E-Devlet Üzerinden Trafik Cezası Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Trafik cezalarını sorgulama yöntemlerinden biri de e-devlet sistemidir. Kişiler e-devlet sistemine giriş yaparak trafik cezalarını sorgulama imkanına sahip olmaktadır. T.C. kimlik numarası ve kullanıcı şifresi girildikten sonra e-hizmetler menüsü açılmaktadır. Bu bağlantı üzerinden Emniyet Genel Müdürlüğü menüsüne girilmeli ve araç plakasına yazılan ceza sorgulama bağlantısı seçilmelidir. Bu yöntem sayesinde araç plakanıza uygulanan tüm cezaları görüntüleme imkanına sahip olabilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden de trafik cezası sorgulanabilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden trafik cezası sorgulama işlemlerini yerine getirebilmek için gib.gov.tr adresine girmeniz gerekmektedir. Ardından borç sorgulama ve ödeme bölümüne geçerek trafik cezası sorgulama ve ödeme bağlantısı üzerinden adınıza olan tüm trafik cezalarını görüntüleyebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı internet sayfası üzerinden trafik cezalarını sorgulayan kişiler aynı link üzerinden borçlarını ödeme imkanına sahiptir.

Trafik Cezası Nasıl Ödenmektedir?

Trafik cezasının ödenebilmesi için cezanın mutlaka tebliğ edilmiş olması gerekmektedir. Cezanın tebliğinden sonra cezanın ödenmesi mümkün hale gelir. Trafik cezası ödemeleri anlaşmalı bankalar aracılığıyla sağlanabileceği gibi Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden kredi kartı kullanılarak da ödenebilmektedir. Ayrıca trafik cezaları Ptt şubelerine gidilerek nakit olarak ödenebilmektedir.

Trafik Cezalarında İndirim Nasıl Sağlanır?

Trafik cezası kesilen sürücüler erken ödeme yaptıkları takdirde %25 indirimli ödeme imkanına sahip olmaktadır. Sürücüler erken ödeme indiriminden faydalanabilmeleri için cezanın kesildiği tarihten itibaren 15 günlük süre içerisinde ödemenin yapılması gerekmektedir. Ancak 15 günlük sürede ödeme yapmayan kişilerin indirimden faydalanması söz konusu değildir. Trafik cezalarında erken ödemede indirim imkanı sunulurken geç ödemede faiz uygulaması bulunmaktadır. Trafik cezasını geç ödeyenlere %5 oranında gecikme zammı uygulanmaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğü internet sayfasında trafik cezası sorgulama ile ilgili uyarıya da yer verilmiştir. Uyarıda yapılan sorgulamaların bilgilendirme amaçlı olduğu hatırlatılmakta ve bir yıllık tüm trafik cezalarını kapsadığı belirtilmektedir. Trafik cezası sorgulama işlemleri hem Emniyet Genel Müdürlüğü, hem e-devlet hem de Gelir İdaresi Başkanlığı ana sayfası üzerinden kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ