Kredi Haber
Toplu Konut (TOKİ) Öder Gibi Ev Nasıl Alınır?
0

TOKİ, dar gelirli ve orta gelirli aileleri ev sahibi yapmak için tasarlanmış, 1984 yılında Turgut Özal talimatıyla kurulmuş bir devlet kurumudur. O dönemlerde yaşanan mali kaynak yetersizliği nedeniyle çok fazla inşaat yapılamasa da günümüze kadar projesini sürdüren TOKİ sayesinde birçok insan ev sahibi olmuştur.

TOKİ başvuru işlemini yapıp ev sahibi olmak isteyen kişiler çeşitli ödeme yöntemlerinden de faydalanabilirler. Fakat TOKİ ile herkes ev sahibi olmamaktadır. Bazı şartları sağlayan kişiler ev sahibi olabilir.

TC vatandaşı olan ve daha önce TOKİ ile ev almayan kişiler başvuruda bulunabilir. Ayrıca ev almak istediğiniz bölgede en az 1 yıl oturmuş olmanız gerekir. Ev alacak olan kişinin üzerinde bir mal varlığı bulunmaması gerekir. Ayrıca aylık net gelir de 2600 TL’nin üzerinde olmamalıdır. Bu şartları sağlayanlar TOKİ başvuru işlemini yaparak kolayca ev sahibi olabilirler.

Toplu Konut (TOKİ) Projeleri

Toplu konut projeleri, genelde devlet eli ile yapılırken, bazen de özel şirketler tarafından yapılabilmektedir. Bu projeler sayesinde uygun kredi seçenekleri ve taksit imkanları durumu çok iyi olmayan ailelere sunulmaktadır.

Ülkemizde en çok toplu konut ihalesi ile karşımıza çıkan kuruluş TOKİ’dir. Devletin kuruluşu olan TOKİ, yaptığı konutlarla birçok kişiyi ev sahibi yapmış ve kolay ödeme imkanları sağlamıştır. Toki evleri ile ilgili güncel kampanyaları satilikdairekonut.com/toki/toki-evleri.html adresinden takip edebilirsiniz.

Eminevim

TOKİ başvuru sonucunda size ev çıkmadıysa moralinizi bozmanıza gerek yok. Çünkü Eminevim, faizsiz bir şekilde ve her bütçeye göre ev sahibi olma imkanını müşterilerine sunuyor. Aslında kişileri ev sahibi yapmayı amaçlayan bu sistem bir el birliği sistemi olarak da ele alınabilir.

Eminevim’e başvuru yaptığınızda size uygun olan ödeme planını belirleyerek ödeme yapmaya başlayabilirsiniz. Bu ödeme yöntemlerinde bütçenize uygun olanı seçip ödemeyi yapmaya başlarken Eminevim’de her ay çekiliş yapmaya başlar. Bu çekiliş sonucunda kişilere ev almaları için destek verilir. Türkiye’nin dilediğiniz yerinde bu destek ile ev alabilirsiniz. Ev ücretinin tamamını Eminevim öder ve siz de Eminevim’e taksit ödemeye devam edersiniz.

Fuzulev

TOKİ’den bir sonuç çıkmayan kişilere başka bir güzellik de Fuzulev’den. Kurulduğu zamandan bu yana birçok kişiyi ev sahibi yapan Fuzulev sistemi de aşağı yukarı Eminevim’le aynıdır.

Öncelik olarak alacağınız evin değerini ve kaç taksit ile ödeyeceğinizi planlarsınız. İster uzun vadelerden isterseniz de kısa ödemelerden faydalanabilirsiniz. Bu sistem altın günü gibi çalışmaktadır. Sizin verdiğiniz aylık ücretle her ay yüzlerce kişi ev sahibi olabilmektedir. Tabii ki noter ile belirlenen sırada bu sıra size de gelebilir. Eğer taksitlerinizi yarısına kadar ödemişseniz ve ihale sıra size gelmemişse direk olarak ev sahibi olabiliyorsunuz. Bir yandan taksitlerinizi öderken, bir yandan da evinizde oturabiliyorsunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ