Kredi Haber
Tokiye Nasıl Başvurulur – Toki başvuru
1

TOKİ’den ev almak isteyen insanların sayısı sürekli olarak artış gösteriyor. Bunun en büyük nedeni olarak yaşanan ekonomik sıkıntıları ve ev fiyatlarının buna rağmen sürekli olarak artış göstermesini işaret edebiliriz. Bu da alt gelir grubuna dahil olan ailelerin neredeyse normal şartlar ile ev almasını imkansız bir hale getiriyor. Ancak devlet desteği ile inşaat sektöründe yer alan TOKİ bu konuda gerekli yardımı sağlamayı başarıyor. Her şehirde bölge ayırt etmeden inşaatlar devam ediyor. Bu sayede tüm ülke vatandaşlarının bu imkandan yararlanmasına yardım ediliyor. Tabi bu durumdan faydalanmak istiyorsanız yapmanız gereken öncelikle ev almak için başvurunuzu gerçekleştirmek olacaktır.

Sizde Toki evleri ile konut sahibi olmak istiyorsanız başvuru konusuna dikkat etmelisiniz. Çünkü kurum çok titiz bir çalışma yürüterek kimsenin mağdur olmasına izin vermiyor. Kira ödeme hayaliyle ev sahibi olmak artık imkansız olmasa da bu durumdan bazı insanların çıkar sağlamasının da önüne geçilmeye çalışıyorlar. Başvurunuzu gerçekleştirmeden önce TOKİ tarafından özel olarak belirlenen şartların neler olduğuna da bakmanız gerektiğini hatırlatalım. Başvurunuzu doğru bir şekilde yapmış olsanız dahi unutmamanız gereken eğer şartları sağlamıyorsanız bu başvurunuz geçersiz sayılacaktır.

TOKİ Başvurusu Nasıl Yapılır

İlk olarak bu başvurunun nereye yapılacağını anlatarak başlayalım. Şehrinizde bulunan Ziraat Bankası ya da Halkbank şubesine giderek uygun fiyatlar ile ev almak için başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu bankalarda bulunan Gayrimenkul Satıl Sözleşmesi sizinle imzalanarak başvurunuz alınmış olacaktır. Tabi resmi olarak satış gerçekleştiğinde yapmanız gereken bazı sorumluluklar bulunuyor. İlk olarak alacağınız evin peşin fiyatının %10’luk kısmını peşin olarak ödemeniz gerekiyor. Bu peşinat sözleşme imzaladığınız banka şubesine yapılacaktır.

Banka ödenecek olan peşinat bedelinin %0,005’lik oranını komisyon olarak kesecektir. 20 bin TL peşinat ödediğinizi varsayarsak bankanın alacağı komisyon 100 TL olacaktır. Bu komisyonun da içinden devlete vergi olarak %5 ödeme yapılacaktır. Yani 100 TL’nin 5 TL’si devlet tarafından alınacaktır. Kura sonrasında size çıkacak olan evi farklı nedenlerden dolayı almaktan vazgeçerseniz bunun için sözleşme iptal etme süreniz sadece 14 gündür.

Bu süre içerisinde sözleşmeden cayma hakkınız bulunuyor. Geri kalan borcunuzu hesaplanarak istediğiniz uzunlukta ödeme imkanı sizlere verilmektedir. 5 yıldan başlayarak 20 yıla kadar vade seçenekleri bulunuyor. Bu noktada bilmeniz gereken her yılın OCAK ve TEMMUZ aylarında bu taksitlere zam gelecektir. Bu zam oranı o dönemde ki enflasyon oranına göre yapılacaktır. Enflasyon rakamları yüksek çıkarsa sizinde ödeyeceğiniz miktarın bedeli otomatik olarak artacaktır.

TOKİ başvuru yapmadan önce ve başvuru detaylarının bir anlam kazanabilmesi için ilk olarak şartları yerine getirmelisiniz. Yerine getireceğiniz şartlar arasında ilk sırada alt gelir grubunda yer almak gelecektir. Bunu gelir belgeniz ile ispatlamanız istenecektir. Üzerinize herhangi bir evin olmaması da gerekiyor. Sizin ya da ailenizde buna dahildir. Ayrıca başvuru yapacağınız konut projesinden faydalanmak için 1 yıldır resmi olarak o şehirde yaşıyor olmanız şarttır. Bu şartları sağladığınızı düşünüyorsanız sizde rahat bir şekilde başvurunuzu resmi olarak yapabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 1 Yorum Var)
  1. İkram bayram dedi ki:

    Hiç peşinatım yok taksitle ev alabilirmiyim

BİR YORUM YAZ