Kredi Haber
TOKİ’den Ev Almak! Başvuru Şartları Neler?
1

Dar ve orta gelirli vatandaşların uygun fiyatlar ile ev sahibi olmasını sağlayan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı Toki, hayata geçirdiği projeler ile ülkenin farklı yerlerinde çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Emlak Konut güvencesini de arkasına alarak düşük peşinat tutarları ve küçük taksitlerle kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı tanıyan Toki, düşük bütçeye sahip olan aileleri emlak sahibi yapıyor. Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında hızla gelişim gösteren İstanbul’da Toki Kayaşehir en çok ilgi gören projelerin başında yer alıyor. Ayrıca Kiptaş konutları da ilgi gören diğer projeler arasında yer alıyor. Toki’nin 167 TL taksitle satışa çıkardığı projeler hakkında bilgi almak için https://www.satilikdairekonut.com/toki/toki-evleri.html adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kampanya ve döneme göre değişkenlik gösterebildiği gibi Toki’den ev almak isteyen aile halkı gelirinin 3.200 TL’yi aşmaması gerekiyor. Aynı aileden sadece 1 kişinin başvuru yapabildiği Toki projeleri, yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için geçerli. Daha önce Toki’den ev alanlar tekrar başvuru gerçekleştiremiyor. Ayrıca Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, Toki emekliye ev, şehit aileleri, harp ve vazife malulleri, dul ve yetimleri ile en az yüzde engelli vatandaşlara özel konut kampanyaları da gerçekleştirmekte.

Toki Başvuru Yapma

Toki Başvuru Yapma

Ülkenin birçok farklı noktasında Toki evleri inşalarına devam ediliyor. Konut sektörünün her geçen gün daha da arttığı Türkiye’de, uygun ödeme koşullarından dolayı vatandaşların Toki başvurularına gösterdikleri ilgi her geçen gün artmakta. Kiralık ev yerine kendisine ait evlerde yaşamak isteyenler Toki kampanya ve projelerini resmi web sitesi toki.gov.tr adresinden takip edebilir ve gerekli şartları yerine getirerek başvuruda bulunabilir. Bu aşamada Toki başvuru şartlarını dikkatli bir şekilde araştırmakta fayda var. Nitekim aile gelir düzeyinin belirli bir tutarın üzerinde olmaması, başvurulacak olan projenin bulunduğu bölgede 1 yıl ikamet ediliyor olması gibi şartlar aranmakta. Konut projelerine göre daha uygun fiyatlar ve daha uygun ödeme seçeneklerine sahip olan Toki projeleri, genellikle kura çekilişi ya da başvuru önceliğine göre satışa çıkarılıyor.

Başta İstanbul olmak üzere Ankara, İzmir ve Adana gibi büyük illerde Toki evlerine çok sayıda ilgi olmasının en büyük sebepleri arasında Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın sunmuş olduğu ödeme seçeneklerini gösterebiliriz. Toki satışa çıkardığı projeler ile vatandaşları kira öder gibi ev sahibi yapıyor. Dar ve orta gelir vatandaşların hedeflendiği çalışmalar kapsamında 20 yılı bulan vade seçenekleri ile taksitle ev alınabilir.

Toki Başvuru Formu

Toki Başvuru Formu

Toki başvuru formu resmi web sitesi toki.gov.tr adresinde yer almakta. Başvuru şartlarını yerine getiren herkes ev sahibi olmak için kura çekilişine katılabilmekte. Toki konutları için başvuru formu dolduracak olanların bulundukları bölgede en az 1 yıl boyunca ikamet etmiş olmaları gerekiyor. Aile halkından herhangi birinin üzerine kayıtlı bir ev bulunmaması ya da daha önce konut kredisi başvurusunda bulunmamış olma şartı aranmakta. Kocası vefat eden çocuklu bayanlar ve dul kadınlar da yaş şartının aranmadığı Toki başvurularına 25 yaş altı kişiler katılamıyor.

Toki Başvuruları Nereye Yapılıyor?

Toki Başvuruları

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ tarafından satışa çıkarılan evlere sahip olabilmek için projelerin yer aldığı bölgede ki Ziraat Bankası ya da Halkbank şubesine başvuruda bulunmanız gerekiyor. Banka şubelerinde Gayrimenkul Satış Sözleşmesinin imzalanmasının ardından Toki satılık daire ücretinin (kampanyaya göre değişkenlik gösterebilir) yüzde 10’luk kısmı peşinat olarak alınmaktadır. Peşinat ödemesinin binde 5’i banka tarafından komisyon olarak alınır. Ayrıca bu komisyon oranının yüzde 5’i de vergi olarak ödenir. Tüm tutarlar taksite bölünebildiği gibi, başvuru yapan vatandaşlar 14 gün cayma hakkına sahip olur. Toki başvuruları ile ev sahibi olan vatandaşların borçları ve taksit tutarları her sene Ocak ve Temmuz dönemlerinde memur maaşlarında gerçekleştirilen artışa göre tekrar hesaplanır. Toki haberleri ve kampanyalarını https://www.satilikdairekonut.com/category/toki adresinden takip etmeyi unutmayın!

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 1 Yorum Var)
  1. Nalan kacak dedi ki:

    Toki basvurusundan cayan vatandaş tekrar ayni proje icin basvuru yapabilirmi

BİR YORUM YAZ