Toki Evleri 388 Lira Taksitle – 2019 Toki Başvuruları Nasıl Yapılır?

Toki sosyal konut satışlarıyla ilgili dar gelirlilerin merakla beklediği güzel haberler gelmeye başladı. En uygun konut projeleri Toki başvuruları için satış yapılacak olan projeler ile ilgili detaylar belli oldu. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (Toki), Türkiye’nin 68 ilinde toplamda 50 bin konutu satışa çıkardı. Ev sahibi olmak isteyenler 116 bin liradan başlayan fiyatların yanı sıra aylık 388 TL taksit fırsatından yararlanabilecek. En fazla kontenjanın İstanbul konut projelerine ayrıldığı Toki evleri hangi illerde, başvuru nasıl yapılır? İşte gelişmeler ve son detaylar…

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, TOKİ’nin 50 bin sosyal konut projesinin ayrıntılarını açıkladı. Kurum 19 Nisan’a kadar sürecek başvuru süreci ile ilgili açıklamalarda bulundu. Murat Kurum, 50 bin konutun 6 bin 300’ünün İstanbul’da, 2.bin 934’ünün Ankara’da, 2 bin 500’ünün de İzmir’de inşa edileceğini söyledi. Bakan Kurum, TOKİ aracılığı ile kentsel dönüşüm hedefini de açıkladı. Rezerv alanlar ile ilgili de İstanbul Esenler’den örnek verdi. “Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız ile hedefimiz yılda 300 bin konut dönüştürmek. Askeri alandan aldığımız yerler var. Oralara 2 bin konutun ihalesi yapılıyor. 60 bin konut yaparak hem Esenler’e hem de o alana komşu olan semtlerimize rezerv konut üreteceğiz.” dedi.

Gelir seviyesi düşük olan vatandaşları konut sahibi yapan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ, 68 şehirde yer alan toplam 50 bin konutu satışa çıkardı. Kura usulü ile satışı gerçekleştirilecek olan sosyal konutların taksitleri 388 liradan başlayacak. Toki evleri fiyatlarının 116 bin liradan başladığı kampanya kapsamında 68 şehirde yer alan konutlar ihale satış yöntemi ile satışa çıkarıldı. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ tarafından satılacak olan konutlara sahip olmak isteyen vatandaşlarda belli şartlar aranacak.

Toki evleri başvurusunda bulunacak olan vatandaşların daha önce konut sahibi olmaması şartı aranıyor. Ayrıca daha önce TOKİ’den konut sahibi olmamaları ya da konut kredisi başvuruları da yapmamış olmaları gerekmekte. Bu şartları sağlayan ve 18 yaşından büyük tüm vatandaşların başvuru yapabileceği TOKİ konut başvuruları 19 Nisan’a kadar devam edecek.

Toki Evleri Satılık

388 Lira Taksitle Toki Evleri Başvuruları

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), ülkenin farklı şehirlerinde konut inşalarına hız kesmeden devam ediyor. Düşük ve orta gelirli vatandaşlar için yapımına devam eden daireler için kura çekiliş tarihleri ve konut fiyatları açıklandı. 2019 yılına özel kampanya gerçekleştiren Toki, aylık 388 TL’den başlayan taksitlerle ev sahibi yapacak. İnşa ettiği konutlar ile özellikle daire almakta zorluk çeken vatandaşları ev sahibi yapan Toki, uygun ödeme koşullarına sahip seçenekler ile satışlarına devam ediyor. Düşük taksit tutarları ve uzun vade seçenekleri ile dar gelirliler artık ev sahibi olabilecek. Ancak ev sahibi olmak isteyen vatandaşların bazı şartları yerine getirmesi gerekiyor. Alt gelir grubuna dahil olacak vatandaşlar borçları bitene kadar konutların bir başkasına devredemeyecek. Bazı projelerde ise alınan konutlarda ikamet etme zorunluluğu yer alıyor. Toki kuralarına katılmak isteyen vatandaşlar Halkbank ya da Ziraat Bankası şubelerinden başvurularını gerçekleştirebilecek. Toki evleri satış fiyatları, taksit tutarları ve başvuru şartları Toki resmi web sitesi toki.gov.tr adresinde yer alıyor.

14 Yılda 822 Bin Toki Evi Yapıldı

Kurulduğu 1984 yılından 2002 yılına kadar olan süreç boyunca 43 bin adet konutu yapımını tamamlayan Toki, geride bıraktığımız son 14 yıl içinde 822 bin konut üretimi gerçekleştirdi. 2016 yılında 65 bin, geçtiğimiz yıl ise 60 bin konut tamamlanırken, bu yıl da konut üretiminin aynı hızla devam etmesi bekleniyor. Toki’nin bu yıl 70 bin konutun yapımını tamamlayıp hedeflediği öğrenilirken 2023 yılı hedefi 1 milyon 200 bin olarak belirlendi.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından inşa edilen konutlardan almak isteyenlerin bir takım şartları yerine getirmeleri gerekiyor. Öncelikli olarak Toki evleri projelerinden haberdar olmak lazım. Bunun için resmi web sitesi olan www.toki.gov.tr adresinden Toki’nin satışa çıkaracağı tüm projeleri takip etmek mümkün.

Toki Evleri

Toki Evlerine Kira Öder Gibi Sahip Olabilirsiniz

Kira öder gibi sahibi olunabilecek Türkiye genelindeki Toki evleri, Toplu Konut İdaresi tarafından satışa çıkarıldı. Toki, dar gelirli vatandaşların merakla beklediği güzel haberi açıkladı. Ülkenin çok sayıda farklı yerinde konut inşasını hız kesmeden devam ettiren Toki, dar ve orta gelirlileri ilgilendiren konutlara başvuru tarihleri ve ödeme seçeneklerini açıkladı. Ev sahibi olması mümkün olmayan ve kiralık dairelerde yaşamlarını devam ettirmek zorunda kalan vatandaşlar, düşük taksit tutarları ile ev ve konut sahibi olabilecek.

Konut sahibi olmak isteyen vatandaşların bazı şartları yerine getirmesi gerekiyor. Alt gelir grubuna dahil olan bireyler, borçlarının tamamını ödemeden sahibi oldukları evi bir başkasına devredemeyecek ya da satamayacak. Bazı projelerde ise borç ödemeleri tamamlanana kadar alınan evde ikamet etmeleri gerekebilecek. İkamet edilmediğinin tespit edilmesi sonrasında sözleşme tek tarafı olarak fesih edilebilecek. Kura usulü ve dar gelirli vatandaşların ev sahibi yapılması hedeflenen kampanya kapsamında dahil edilen bazı projelere başvuru yapacaklarda hane halkı gelirinin 4.500 TL’yi aşmaması gerekecek. Toki tarafından satışa çıkarılacak olan konutlara sahip olabilmek için Ziraat Bankası ile Halkbank şubelerine başvuru yapılabilecek. Satışa çıkarılacak Toki evleri ve projeleri ile ilgili detaylı bilgi için 444 86 54 numaralı ALO TOKİ hattından bilgi alınabilecek.

Toki Evleri Başvuruları

Toki Evlerine Başvurular Nasıl Yapılır

Toki projelerinden haberdar olduktan sonra bu projelere başvurunun nasıl yapılacağına gelirsek eğer öncelikli olarak başvuruyu yapacak kişinin 2 nüsha başvuru formunu alması, doldurması ve belirlenen tarihler arasında teslim etmesi gerekmekte. Burada özellikle dikkat edilmesi gereken nokta Toki evleri başvurularının şahsen yapılmasının gerekliliği.

Toki Evleri için Nereye Başvurulur

Toki konutlarına başvuru mercileri projenin bulunduğu il veya ilçeye göre değişkenlik göstermekte. Ancak başvurular genellikle belediye, valilik, kaymakamlığa yapılıyor. Proje başvurularının nereye yapılacağını yine projenin satış duyurusundan öğrenebilirsiniz.

Toki Evleri Başvuru için Gerekli Evraklar

Toki konutlarına başvururken bazı belgelerin temin edilmesi gerektiğini yazının içeriğinde belirtmiştik. Bu belgeleri sıralamak gerekirse; nüfus cüzdanı fotokopisi, aile bireylerinin TC kimlik numaraları varsa vergi sicil numaraları, projenin bulunduğu il veya ilçe sınırları içerisinde kaç yıldır ikamet edildiğini gösteren belge ve aile bireylerine ait kira veya benzeri bir gelirin bulunmadığını gösteren belge. Toki evleri ile ilgili gelişmeleri www.satilikdairekonut.com/category/toki adresinden takip edebilirsiniz. Toki başvuruları ve projeleri ile ilgili soru ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak iletebilirsiniz.

Yorumlar

Yorum Yap - Soru Sor