Toki

Toki Evleri 167 TL Taksitle Satışta! Toki Başvuru Nasıl Yapılır?Toki Evleri


Toki evleri satışlarıyla ilgili dar gelirlilerin merakla beklediği güzel haberler gelmeye başladı. Toki başvuruları ve satış yapılacak olan projeler ile ilgili detaylar belli oldu. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (Toki), Türkiye’nin 33 ilinde toplamda 7.116 konutu satışa çıkardı. Ev sahibi olmak isteyenler 50 bin TL’den başlayan fiyatların yanı sıra aylık 167 TL taksit fırsatından yararlanabilecek. Toki Evleri hangi illerde, başvuru nasıl yapılır? İşte gelişmeler ve son detaylar…

Toki, bu kampanya ile öncelikli olarak Toplu Konut İdaresi şartları dışında ev sahibi olamayacak kişileri ev sahibi yapmayı amaçlıyor. Geçtiğimiz 3,5 yıl süre içerisinde hayata geçirilen konutların %95’i, 2017 yılı içinde hayata geçirilen konutların ise yüzde 98’i dar ve orta gelir düzeyine sahip vatandaşlar için inşa edilen sosyal konutları kapsıyor. 33 ilde toplamda 7.116 konut, özellik ve projelerine göre değişkenlik göstermekle birlikte 50 bin TL’den başlayan fiyatlar, aylık 167 TL’den başlayan taksit tutarı ile satışa çıkarıldı. 2018 yılı sonu itibari ile 7.116 adet konut, 167 TL’den başlayan taksit tutarları ile yeni ev sahiplerini bekliyor olacak. Ülkenin 33 ilinde yer alan Toki evlerinin fiyatları ise 50 bin türk lirasından başlıyor. Konutlara sahip olmak isteyenler için 240 aya kadar vade olanağı bulunacak.

167 TL Taksit, 50 Bin TL’den Başlayan Fiyatlar

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), ülkenin farklı şehirlerinde konut inşalarına hız kesmeden devam ediyor. Düşük ve orta gelirli vatandaşlar için yapımına devam eden daireler için kura çekiliş tarihleri ve konut fiyatları açıklandı. 2018 yıl sonuna özel kampanya gerçekleştiren Toki, aylık 167 TL’den başlayan taksitlerle ev sahibi yapacak. İnşa ettiği konutlar ile özellikle daire almakta zorluk çeken vatandaşları ev sahibi yapan Toki, uygun ödeme koşullarına sahip seçenekler ile satışlarına devam ediyor. Düşük taksit tutarları ve uzun vade seçenekleri ile dar gelirliler artık ev sahibi olabilecek. Ancak ev sahibi olmak isteyen vatandaşların bazı şartları yerine getirmesi gerekiyor. Alt gelir grubuna dahil olacak vatandaşlar borçları bitene kadar konutların bir başkasına devredemeyecek. Bazı projelerde ise alınan konutlarda ikamet etme zorunluluğu yer alıyor. Toki kuralarına katılmak isteyen vatandaşlar Halkbank ya da Ziraat Bankası şubelerinden başvurularını gerçekleştirebilecek. Toki Evleri’nin satış fiyatları, taksit tutarları ve başvuru şartları Toki resmi web sitesi toki.gov.tr adresinde yer alıyor.

14 YILDA 822 BİN KONUT

Kurulduğu 1984 yılından 2002 yılına kadar olan süreç boyunca 43 bin adet konutu yapımını tamamlayan Toki, geride bıraktığımız son 14 yıl içinde 822 bin konut üretimi gerçekleştirdi. 2016 yılında 65 bin, geçtiğimiz yıl ise 60 bin konut tamamlanırken, bu yıl da konut üretiminin aynı hızla devam etmesi bekleniyor. Toki’nin bu yıl 70 bin konutun yapımını tamamlayıp hedeflediği öğrenilirken 2023 yılı hedefi 1 milyon 200 bin olarak belirlendi.

İŞTE İL İL TOKİ KONUT SAYILARI VE SATIŞ FİYATLARI

Toki Evleri 167 TL Taksitle Satışta! Toki Başvuru Nasıl Yapılır?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından inşa edilen konutlardan almak isteyenlerin bir takım şartları yerine getirmeleri gerekiyor. Öncelikli olarak Toki projelerinden haberdar olmak lazım. Bunun için resmi web sitesi olan www.toki.gov.tr adresinden Toki’nin satışa çıkaracağı tüm projeleri takip etmek mümkün.

Kira öder gibi sahibi olunabilecek Türkiye genelindeki Toki evleri, Toplu Konut İdaresi tarafından satışa çıkarıldı. Toki, dar gelirli vatandaşların merakla beklediği güzel haberi açıkladı.

Ülkenin çok sayıda farklı yerinde konut inşasını hız kesmeden devam ettiren Toki, dar ve orta gelirlileri ilgilendiren konutlara başvuru tarihleri ve ödeme seçeneklerini açıkladı. Ev sahibi olması mümkün olmayan ve kiralık dairelerde yaşamlarını devam ettirmek zorunda kalan vatandaşlar, düşük taksit tutarları ile ev ve konut sahibi olabilecek.

Konut sahibi olmak isteyen vatandaşların bazı şartları yerine getirmesi gerekiyor. Alt gelir grubuna dahil olan bireyler, borçlarının tamamını ödemeden sahibi oldukları evi bir başkasına devredemeyecek ya da satamayacak. Bazı projelerde ise borç ödemeleri tamamlanana kadar alınan evde ikamet etmeleri gerekebilecek. İkamet edilmediğinin tespit edilmesi sonrasında sözleşme tek tarafı olarak fesih edilebilecek. Kura usulü ve dar gelirli vatandaşların ev sahibi yapılması hedeflenen kampanya kapsamında dahil edilen bazı projelere başvuru yapacaklarda hane halkı gelirinin 4.500 TL’yi aşmaması gerekecek. Toki tarafından satışa çıkarılacak olan konutlara sahip olabilmek için Ziraat Bankası ile Halkbank şubelerine başvuru yapılabilecek. Satışa çıkarılacak Toki evleri ve projeleri ile ilgili detaylı bilgi için 444 86 54 numaralı ALO TOKİ hattından bilgi alınabilecek.

TOKİ BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

Toki projelerinden haberdar olduktan sonra bu projelere başvurunun nasıl yapılacağına gelirsek eğer öncelikli olarak başvuruyu yapacak kişinin 2 nüsha başvuru formunu alması, doldurması ve belirlenen tarihler arasında teslim etmesi gerekmekte. Burada özellikle dikkat edilmesi gereken nokta başvuruların şahsen yapılmasının gerekliliği.

TOKİ KONUTLARI İÇİN NEREYE BAŞVURULUR?

Toki konutlarına başvuru mercileri projenin bulunduğu il veya ilçeye göre değişkenlik göstermekte. Ancak başvurular genellikle belediye, valilik, kaymakamlığa yapılıyor. Proje başvurularının nereye yapılacağını yine projenin satış duyurusundan öğrenebilirsiniz.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Toki konutlarına başvururken bazı belgelerin temin edilmesi gerektiğini yazının içeriğinde belirtmiştik. Bu belgeleri sıralamak gerekirse; nüfus cüzdanı fotokopisi, aile bireylerinin TC kimlik numaraları varsa vergi sicil numaraları, projenin bulunduğu il veya ilçe sınırları içerisinde kaç yıldır ikamet edildiğini gösteren belge ve aile bireylerine ait kira veya benzeri bir gelirin bulunmadığını gösteren belge. Toki ile ilgili gelişmeleri satilikdairekonut.com/category/toki adresinden takip edebilirsiniz. Toki başvuruları ve projeleri ile ilgili soru ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak iletebilirsiniz.

Yorumlar

Yorum Yap - Soru Sor