Kredi Haber
TOKİ Sosyal Konut Başvurusu Nasıl Yapılır?
0

Günümüzde birçok kişi ev sahibi olmak hayali kurarken artık sosyal devlet olmanın bir gereği olarak da vatandaşların ev sahibi olmalarına devlet de katkı sağlamaktadır. Ülkemizde bunun en iyi örneklerinden biri olan sosyal konut uygulaması ile bütçesi kısıtlı olan birçok vatandaş uygun fiyatlar ile ev sahibi olmuştur. Halen devam eden bu uygulamayı ülke kapsamında Toplu Konut İdaresi yani TOKİ yönetirken hemen hemen çoğu ilde bu projeler sayesinde vatandaşlar ev sahibi olmaktadır.

Sosyal Konut Nedir?

Ülkemizde de uygulaması bulunan ve sosyal devlet olmanın gereklerinden biri olan sosyal konutlar, özellikle dar ve orta gelirli ailelerin ev sahibi olmasına yönelik bina ve site oluşumuna yönelik projelerdir. Bu projeler kapsamında her bütçeye uygun taksitler ile bireylerin ev sahibi olması sağlanmakta olup aynı zamanda sosyal konut projeleri çerçevesinde yaşanabilir yerleşim yerleri ile modern şehirleşmenin de sağlanması için uygular yapılmaktadır. Böylelikle ülkemizin farklı bölgelerinde hem modern şehirleşme sağlanır hem de vatandaşların ev sahibi olmasına katkıda bulunulur.

TOKİ Sosyal Konut Başvuruları Hakkında Bilgi

Ülkemizde birçok ildeki konut projeleri ile vatandaşların ev sahibi olmasına katkı sağlayan TOKİ, özellikle alt ve orta gelir grubuna yönelik sosyal yerleşim planları ortaya koymaktadır. Bu noktada kurumun sağladığı kolaylıklar ve uygun fiyata ev satın almak için başvuru yapan bireylerin ise birtakım şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yararlandığı bu projelerde ayrıca:

  • Projenin gerçekleştiği ilde/ilçede en az bir yıldır ikamet ediyor olmak,
  • Daha önce TOKİ kapsamında konut satın almamış olmak,
  • Tapuda kendisine veya çocuklarına ait kat irtifakı ya da mülkiyeti bulunmamak,
  • Hane gelirinin aylık olarak en fazla 4.500 ₺ olması,
  • Hane adına sadece bir kişinin başvuru yapması gibi şartlar bulunmaktadır.

TOKİ resmi internet sitesi veya müdürlüklerinde sosyal konut projelerine ilişkin duyurular ile ilgili ilde/ilçede açılan projelere bireyler kayıt olmaktadır. Daha sonra noter huzurunda gerçekleştirilen kura ile kazanan bireyler olanağında yararlanarak, taksitler şeklinde ev sahibi olabilmektedir.

Taksitle Sosyal Konut Sahibi Olmak

TOKİ tarafından gerçekleştirilen konut projeleri, orta ve alt gelir grubuna uygun olarak belirlenen taksitler ve fiyatlar ile satışa sunulmaktadır. Kira öder gibi ev sahibi olmak sloganı ile yürürlüğü giren projede bireyler %12-25 peşinat oranı ile 2+1 ve 3+1 tipe ve metrekareye göre değişen fiyatlar ile ev sahibi olmaktadır. Ev borcu ise taksitler şeklinde ödenmekte olup sosyal konut bedeli 120 ay ile 180 aya kadar değişen taksitler ile geri ödenmektedir. Bu sayede her bütçeye uygun bir ödeme planı ile herkesin ev sahibi olmasına katkı sağlanmaktadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ