Kredi Haber
TOKİ Faizsiz Konut Kredisi Nasıl Çekilir
0

Toplu Konut İdaresi TOKİ tarafından gazilere ve şehit yakınlarını ev sahibi yapmak amacıyla her yıl belirlenen azami bir tutar kadar tamamen faizsiz olarak kredi kullandırılabilir. 1985 yılından beri uygulanmakta olan bu imkân kapsamında 2018 yılı için “114.000 TL” üst limit bulunmaktadır.

Kimler Yararlanabilir?

Söz konusu krediden yararlanabilecek kişiler mevzuatta 3 grup halinde anlatılmıştır.

  • Şehit Yakınları: Şehit yakınlarından öncelik şehidin eşine aittir. Eğer eşi evlenmiş ise bu durumda hak sahipliği çocuk veya çocuklarına geçer. Ancak çocukların faizsiz kredi imkanından yararlanabilmesi için en az birinin yetim aylığı almaya devam ediyor olması gerekir. Bu durumda talep eden tüm çocuklar müşterek olarak (hepsine tek bir konut için) kredi kullanma imkânı verilir. Bu kriterlere uyan eş veya çocuğun bulunmaması halinde ise hak sahipliği öncelik anasında olmak şartıyla şehidin ana veya babasından birine geçer.

 

  • Harp ve vazife malulleri: İlgili kanunlara göre harp veya vazife malulü aylığı alanlar bu imkândan kendileri yararlanabileceği gibi yararlanmadan vefat etmiş olmaları halinde ise yakınları yararlanabilir. Yakınlarının kredi kullanmada hak sahipliğine ilişkin sıralama şehit yakınlarında olduğu gibidir.

 

  • Harp ve vazife malulü olmasına rağmen başka bir sınıfa geçerek çalışmaya devam eden kamu görevlileri de faizsiz konut kredisi kullanabilirler.

 

Hangi Konutlar İçin Kullanılabilir?

Faizsiz kredi; son 1 yıl içinde satın alınmış konutlar, inşa halindeki konutlar, hisseli konutlarda diğer hissedar hisselerinin kısmen veya tamamen alınması, hak sahibinin kendine ait arsasına yaptıracağı konutlar, konut kooperatifleri, sosyal yardımlaşma kurumu ya da belediyelerin yaptığı organizasyonlara katılarak alınacak konutlar ya da TOKİ tarafından inşa halinde iken veya kullanıma hazır olarak satılan konutlar için kullanılabilir. Kirada mı oturmak yoksa konut kredisi ile ev sahibi olmak mı daha mantıklı satilikdairekonut.com/blog/konut-kredisi-ile-ev-mi-almali-kirada-mi-oturulmali.html fikir edinebilirsiniz.

2018 yılı için azami olarak 114.000 TL olarak kullandırılabilecek olan kredinin kullanım aşamasında %1 oranında masraf tahsil edilir.

Kredinin Kullandırılması

Kredi kullanmak isteyen hak sahibinin kredi talep dilekçesi, SGK’dan alınacak hak sahipliği belgesi, T.C Kimlik Numarası yazılı nüfus cüzdanı konuta ilişkin tapu veya kooperatif vs. üyeliğine dair belge veya TOKİ’den alınacaksa satış sözleşmesi örneği ve iskân belgesi (yoksa ekspertiz raporu) ile Ziraat Bankasına başvurması yeterlidir.

Birden fazla hak sahibi olması halinde hakkından feragat edenlerin noter onaylı feragatname sunmaları gerekmektedir. Örneğin birden fazla çocuk varsa ve krediyi sadece biri kullanmak istiyorsa yada anne, baba lehine feragat ediyorsa vs.

Kullanılan krediye ödemeler şu şekillerde yapılır:

  • Hazır konut satın alınmışsa tek seferde,
  • İnşa halindeki konutun satın alınması halinde inşaat ruhsatının ibrazında tutarın %50’si, inşaat tamamlanıp tapu alındığında da kalan %50’si,
  • Kooperatif, sosyal yardımlaşma kurumları veya belediye konut projelerine ortak veya üye olunması veya hak sahibinin kendi arsasına yaptırması yoluyla alınması halinde inşaat ruhsatının ibrazı ile kredi tutarının %50’si, inşaatın %50 seviyede tamamlanması ile de kalan %50’si ödenir.
  • TOKİ projelerinden ev alınmış ve ödemeleri başlanmış ise TOKİ’ye kalan borç faizsiz konut kredisi kapsamına alınarak taksitlendirilir.

 

Kredi geri ödemeleri hak sahiplerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aldıkları maaş veya aylıklardan kesinti suretiyle gerçekleştirilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankalarda Var? içerikli yazımıza göz atmayı ihmal etmeyin!

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ