Kredi Haber
Toki Evleri Başvuru Nasıl Yapılır?
0

TOKİ evleri devlet destekli ev projelerinin başında gelmektedir. Farklı şehirlerde her sene yenilenen projeler kapsamında binlerce orta gelir sahibinin ev almasına destek olunmaktadır. Bu sayede kira ödemelerinden kurulan orta halli kişiler kira öder gibi kendi evlerini satın almış olabilmektedir. TOKİ ev alımları için farklı süreçler bulunmaktadır. Var olan süreçlerde ise ilk adım başvurudur.

Dar Gelirliler İçin TOKİ Evleri Başvuru

Dar gelirlilere TOKİ evleri başvurusunda bulunma hakkı uzun süreden bu yana tanınmaktadır. Böylece dar gelirliler çekilen kuralarda isimlerini görmeleri halinde kendi evlerine sahip olabilmektedir. TOKİ projelerinin çeşitleri oldukça fazladır. Bu sayede gerek 2+1 gerek 3+1 ihtiyaçlara göre bir ev kurasına katılım gösterilebilmektedir. Ev kuralarında katılım şartları bulunmaktadır. Katılım şartlarının en az birinin bile sağlanamaması kuralara katılamama sorununun yaşanmasına neden olacaktır. Bundan ötürü şartların yerine getirilmesine maksimum derecede özen gösterilmelidir.

TOKİ Evleri Başvuru Tarihleri

TOKİ, ev projelerinin tamamlanmasının ardından belli duyurular yapmaktadır. Bilindiği üzere projeler belli şehirlerle sınırlı değildir. Artık hemen her şehirde TOKİ proje uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Proje bitimlerinde ya da bitim zamanları kesinleştiğinde TOKİ evleri başvuru tarihleri yayımlanmaktadır. Gerçekleştirilen duyurular TOKİ resmi internet sitesinde açıklanmaktadır. Medya kanalları aracılığı il de duyuru edinimi sağlamak mümkündür. Her proje eş zamanlı olarak bitmemektedir. Bundan kaynaklı olarak projelerin bitimlerinden sonra şehirlere özel duyurular yapılmaktadır. Duyurularda gereken başvuru tarihleri uzamadığı için tarihlerin geçirilmemesine dikkat edilmelidir.

TOKİ Evleri Başvuru Şartları

TOKİ evleri başvuru şartlarında bazı hükümler senelik olarak güncellenmektedir. Özellikle gelir hükümlerinin güncellenmesi sayesinde kuralara katılım sağlayabilecek olan kişi sayısında maksimum artış elde edilmesi hedeflenmektedir. Şartlar arsında, projenin yapıldığı bölgede en az bir yıldır ikamet etmek gibi hükümler de bulunmaktadır. Başvuru şartları gereğinde TOKİ projelerine sadece T.C. vatandaşları katılım gösterebilmektedir. Daha önce TOKİ aracılığı ile ev almış olan kimselerin ikinci kez sisteme başvuru yapmaları mümkün olmamaktadır. Ayrıca başvuru sahiplerinin yaşları da önemlidir. Başvuru yapmak isteyen kişilerin başvuruda bulundukları tarihte en az 25 yaşını doldurmuş olması istenmektedir.

Toki Başvuruları Gerekli Belgeler

 • Kimlik Fotokopisi
 • Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, kredi kullanım durumuna göre T.C. Emekli Sandığından alacakları “Hak Sahipliği Belgesi”
 • Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporu (en az % 40 engelli olduğuna dair)
 • Emekli vatandaşlarımız, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan Emekli Kimlik Belgesini veya belgesi henüz çıkmadı ise emekli olduğunu gösteren belge veya yazı

Toki Evleri Kura Çekilişi

 • Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ, Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerine ayrıcalık tanımaktadır. Çekilişe girmeden ev sahibi olma fırsatı tanınacak, fakat bu kişilerin evleri öncelikli olarak çekiliş ile belirlenecektir.
 • Diğer yandan engelli vatandaşlarımız için de ayrıcalık söz konusu. Mevcut konut sayısının %5’i kadar kontenjan ayrılmakta ve hak sahipleri gerçekleştirilecek çekiliş ile belirlenmektedir. Gerçekleştirilen çekiliş sonucu bu engelli kategorisinden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte tekrar kuraya tabi tutulacaktır.
 • Yukarıda bahsettiğimiz iki maddeye ek olarak TOKİ, emekliler için de bir takım ayrıcalıklar sunmakta. Emekli vatandaşlarımıza konut sayısının %25’i kadar kontenjan ayrılmakta ve yine çekiliş ile hak sahipleri belirlenmekte. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte tekrar kuraya tabi tutulacaktır.

Diğer başvuru sahipleri, İdaremiz genel uygulamalarında olduğu üzere başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile belirlenecektir.

Kura çekim işlemleri belirlenen kategori önceliğine göre gerçekleştirilecektir.

 1. Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerin konutları
 2. Engelli Vatandaşlarımızın konut Alma hakkı ve konut belirleme kurası
 3. Emekli Vatandaşlarımızın Konut Alma Hakkı ve Konut Belirleme kurası
 4. Diğer başvuru sahiplerinin Konut Alma Hakkı ve Konut Belirleme kurası

Toki evleri başvuruları ile ilgili merak ettikleriniz ve öğrenmek istediklerinizi mesaj bölümünü kullanarak iletebilirsiniz. Güncel Toki başvuruları ile ilgili gelişmeleri takip etmek için https://www.satilikdairekonut.com/toki tıklayın!

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ