Kredi Haber
Toki Başvuruları Nereye Yapılıyor?
2

Toki kuruluş amacı olarak ülkemizin farklı noktalarında orta ve alt gelir grubuna sahip olan aileleri ev sahibi yapma konusunda çalışmalarına devam etmektedir. Evleri alan ailelerin kira bedeli öder gibi uzun vadeler ile borçlarını ödeyerek hiçbir zorluk çekmeden ev sahibi olabilmeleri bu sayede sağlanıyor. Özellikle son yıllarda ev fiyatlarında ki gözle görülür yükselme bu gelir grubuna ait olan ailelerin ev almalarını daha zor bir hale getirmektedir. Ancak eğer uygun şartları yerine getirirseniz sizde Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından yapılan evlerden birisinin sahibi olabilirsiniz. Başvurunuzu yapmadan önce bu şartları yerine getirip getiremediğinize bakmanız sizin için ilk doğru adım olacaktır.

TOKİ Başvuru Şartları

Toplu Konut İdaresinden ev almak için başvuru yapmaya karar vermeden önce şartları sağlayıp sağlamadığınıza bakmanız gerekiyor. Bu şartların koyulma nedeni doğru insanların ev sahibi olmasını sağlamaktır. Öncelikle konutların bulunduğu şehirde en az 1 yıldır ikamet etmeniz gerekiyor. Eğer bu kaydınız yoksa o şehirde ki evler için başvuru yapamıyorsunuz. 25 yaşını doldurmanız gerekiyor. Bu yaşın altında olanlar ev almak için başvuru yapamıyor. En önemli detaylardan birisi hane halkı gelirinin belirli bir seviyenin altında olması gerekiyor. Bu limit 2018 yılı itibariyle 4500 TL olarak belirlenmiştir. Daha düşük bir seviyede olanlar ev alabilirler aylık geliri bu seviyenin üzerinde olanlar maalesef başvuru yapamıyorlar.

TOKİ evlerinden daha önce birisini aldıysanız başvuru yapamıyorsunuz. İlla bu evlerden birisini almak istiyorsanız sadece TC vatandaşları olanlar başvuru yapabiliyor. Bunun yaşında engel seviyesi %40 olanlar, emekliler, dul ve yetimler ile şehir aileleri rahatça başvuru yaparak ev sahibi olabiliyor. Eğer bu şartları yerine getiriyorsanız sizde çekiliş için başvuru da bulunabilirsiniz. Eklememiz gereken detaylardan birisi de bazı bölgelerde hiç çekilişe gerek kalmadan insanların ev sahibi olabileceklerinin altını çizelim. Bu başvuru özel olarak kurum tarafından alıcılara duyuruluyor.

TOKİ Başvurusu Nereye ve Nasıl Yapılır?

Şartları yerine getirenlerin yapması gereken ilk iş başvuru yapmak olacaktır. Bu sayede yapılacak olan çekiliş için beklemeye başlayabilirsiniz. Başvuru konut projesinin başladığı ile ya da ilçede bulunan Halkbank ya da Ziraat Bankası şubelerine giderek bizzat yapılması gerekiyor. Bankalar da bulunan Gayrimenkul Satış Sözleşmesini imzalamanız gerekiyor. Bu sözleşme içerisinde eğer çekiliş sonucunda evi alma hakkına kavuşursanız yapmanız gerekenlerin detayları ve kuruma olan sorumluluklarınız hakkında genel bilgi veriliyor. Proje detayları hakkında da genel bilgiyi burada bulabilirsiniz. Tabi bu sözleşmenin ardından evi almaya hak kazanırsanız yapmanız gerekenler bulunmaktadır. Çekiliş sonunda evi çıkmışsa 14 gün içerisinde vazgeçme hakkınız bulunuyor. Daire fiyatının %10’luk kısmını peşin olarak yatırmalısınız. Bu peşinatın da binde 5’i sizden banka komisyonu olarak kesilecektir. Banka komisyonunun içerisinden %5 vergi alınacaktır.

Diyelim ki evin bedeli 200 bin TL olsun. Peşin ödemeniz gereken bu rakamların ışığında 20 bin TL olacaktır. Bu peşinatın da binde 5’i yani 100 TL’si banka komisyon olarak sizden alacaktır. Bunun içinden de %5 oranında vergi alınacaktır. 5 TL vergi ödemesini yapmış oluyorsunuz. TOKİ konutlarından birisini alabilmek için günümüzde çok sayıda alternatif bulunuyor. Özellikle son yıllarda satışların daha yoğun yapılması ile birlikte uygun taksit ödemeleri sayesinde kolay bir şekilde ev sahibi olma şansınız daha yüksek oluyor. Tabi yukarıda bahsettiğimiz şartları sağlamalı ve başvurunuzu gerekli şekilde yapmalısınız. Bu sayede sizde uygun fiyatlar ile ev sahibi olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 2 Yorum Var)
  1. Davut aydinç dedi ki:

    İstanbul tuzla aydınlıda yeni projeden ev almak istiyorum emeliyimson 8 aydır Giresun Bulancakta ikamet ediyorum hiç bir gayrımenkulüm yok 50 yıldır istanbulda ikamet etmekte idim çocuklarımın istanbulda olması nedeniyle tekrar geri dönmeyi düşünmekteyim nasıl müracat ederim

  2. Mustafaokur dedi ki:

    Mrb istanbul tuzla orhanlida oturuyom 25 yıldır baş vurular nereye ve nasıl yapmayilim

BİR YORUM YAZ