Kredi Haber
Toki Başvuruları Ne Zaman? Toki Satış
4

Toplu Konut İdaresi tarafından yapılan konutlardan birisinde ev sahibi olmak isteyen çok sayıda insan bulunuyor. Bu insanların en büyük amacı yıllardır sürekli olarak kirada oturmaktan çektikleri dertlerinden kurtularak kendi evlerinin sahibi olmak istemeleridir. Bu her insanın isteyeceği doğal bir haktır. Ancak ev fiyatlarının çok yüksek olması ve alt gelir gruba dahil olan ailelerin bu evleri alma konusunda yeterli kazanca sahip olmamaları durumu daha zor hale getiriyor. Başbakanlığın kontrolüne geçtikten sonra Toplu Konut konusunda büyük bir atılım yapan kurum 2018 itibariyle 800 bine yakın evi sahiplerine teslim etmeyi başarmıştır. 2023 yılında ise bu sayının 1.2 milyon olmasını hedefliyorlar.

Toki Evleri Sahipleri Nasıl Belirlenir?

Toki belirli şartları sağlayan insanların başvuru yapmaları halinde onlara evleri vermek için çekiliş yapılıyor. Tabi çekilişte ev sahibi olmak herkes ile eşit şans ile olabiliyor. Bazı projelerde ise bu genelde küçük ilçelerde oluyor talebin az olmasından dolayı çekilişsiz bir şekilde evlere talip olanlara ödemeleri sağlamaları halinde evler teslim ediliyor. Tabi bunların hepsinin gerçekleşmesi için öncelikle başvuru zamanını kaçırmamanız gerekiyor. Her yıl çok sayıda proje yapıldığı için her başvuru o yıl içinde farklı bir tarihte oluyor. 2018 yılında bu konuda görebileceğiniz çok sayıda başvuru tarihi kurum tarafından web sitesi üzerinden açıkça dile getirilmiştir. Sizde bunu kullanarak rahat bir şekilde başvurunuzu yapabilirsiniz.

Başvuru Tarihleri Ne Zaman Açıklanır?

Tarihlerin ne zaman açıklanacağı hakkında kurumun web sitesinde net bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak sırası gelen konut ihalesi hakkında açıklamaların kurumun web sitesinde hemen açıklığa kavuşturuluyor. 6 ay önceden bir açıklama yapıldığı söylemek doğru olacaktır. Ayrıca şehrinizde olacak proje hakkında yerel yönetimler tarafından ev almak isteyenlere genel bilgi verilecektir. Bu sayede hiçbir başvuru tarihini kaçırmadan rahat bir şekilde işleminizi yapabilirsiniz. Bu konuda size net bir bilgi verme şansımız yok. 2019 yılında açılacak olan TOKİ evleri başvuruları için şimdiden kimsenin net bir bilgiye sahip olmadığını söylememiz gerçekten doğru olacaktır.

Tabi bu tarihte başvuru yapabilmek sizi kesinlikle ev sahibi yapmayacaktır. Aynı zamanda doğru şartları sağlayarak da başvurunuzu yapmalısınız. TOKİ satış işlemlerini gerçekleştirmeden önce başvuru yapanların gerçekten bu evler için gerekli şartlara sahip olup olmadığını incelemektedir. Öncelikle başvuru noktanızda ki projeye ulaşabilmek için oraya en az 1 yıldır ikamet etmeniz gerekiyor. Eğer bu şart yerine getirilmişse ardından aylık hane gelirinizin 4500 TL ve altında olmasına bakılıyor. Bunları sağlamak için başvurunuzda gerekli evraklar sizden talep edilecektir. Tabi bunun yanında daha önce ev almamış olmanız da gerekiyor. TOKİ projelerinden birisinden ev almışsanız otomatik olarak bu hakkınızı kaybetmiş oluyorsunuz.

TOKİ evlerinde almak isteyenler için bu şartları mutlaka yerine getirmeleri gerekiyor. Eğer bu şartları yerine getiremezseniz ne kadar erken başvuru yaparsanız yapım maalesef bu hayalinize ulaşamıyorsunuz. Çekiliş ile ev tarafınıza başvurunun ardından çıktıysa sizden istenecek bazı belgeler ve imzalamanız gereken bir sözleşme olacaktır. Eğer isterseniz çekiliş ile ev size çıksa dahi 14 gün içerisinde bu hakkınızdan vazgeçme hakkınız var.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 4 Yorum Var)
 1. Özkan. Genç dedi ki:

  Toki ev başvurusu. Yaptık. Çıkmadı. İnşallah. Bizede. Nasip. Olur

 2. Mücella Uzun dedi ki:

  Ben emekliyim .Oğlumun yanında kalıyorum.Şu an çocukların mecburi hizmetinden dolayı Gaziantep’deyim.2 yıl mecburi hizmeti için kalacaklar.Antep’e geleli 8 ay oldu.1 yıl’ı tamamlayamadık.Bu durumda ben nasıl ev sahibi olacağım.

  Lütfen cevaplarmısınız.

 3. Dilek dedi ki:

  Peki toki başvurusunu için nereye gitmemiz gerekli bilgi gerilimisiniz çok sevinirim

 4. Barış can dedi ki:

  Toki basvurusu icin yardimci olurmusunuz hangi vep sitesine basvuru yapmaliyiz

BİR YORUM YAZ