Kredi Haber
Toki Başvuru Formu 2020! Toki Başvuru Şartları Neler?
1

TOKİ başvuru formu ile dar gelirli aileler düşük taksit tutarları ile ev sahibi olabilecek. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından açıklanan TOKİ başvuru şartları nelerdir, başvuru nasıl yapılır işte bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken detaylar…

TOKİ ülkemizin her yerinde alt gelir ve orta gelir grubunda yer alanlara ev sahibi olma imkanı sunma imkanı sunuyor. Tabi bu imkanı elde edebilmek için TOKİ tarafından belirlenen şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Bu şartların neler olduğunu aşağıda detaylı bir şekilde görebilirsiniz.

Bu şartların oluşturulmasının altında yatan temel neden bu evlere başvuru yapacakların buradan menfaat sağlamasının önüne geçmek, ayrıca ev gerçekten ihtiyaç sahiplerine tahsis edilmesini sağlamaktadır. Uzun yıllardır bu şekilde hizmet verildiği için doğru detayları bulmak kurum tarafından sorumluluk haline gelmiştir. Başvuruyu yapmadan önce yaşadığınız bölgede bir projenin olduğunu öğrenmeli ve buna uygun olup olmadığınızı başvuru şartlarına bakarak kontrol etmelisiniz. TOKİ projeleri ve haberlerini satilikdairekonut.com/toki adresinden takip edebilirsiniz.

TOKİ Başvuru Şartları Nelerdir?

TOKİ konutlarına başvuru yapmak isteyen vatandaşların uyması ve dikkat etmesi gereken bazı şartlar bulunmakta. Bu şartların neler olduğunu maddeler halinde sizler ile paylaşmaya çalışacağız. Eğer TOKİ’nin sunmuş olduğu sosyal konutlardan birisine başvuru yapacaksanız öncelikle şartları sağlamayı unutmamanız gerekiyor.

  • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmanız gerekiyor.
  • Projenin olduğu il veya ilçede en az 1 yıldan uzun süredir ikamet etmesi gerekiyor.
  • Daha önce TOKİ’den konut almamış olması gerekiyor.
  • Başvuru yapacak kişinin üzerinde herhangi bir tapu olmaması gerekiyor.
  • Başvuru sahibinin 25 yaşını doldurmuş olması gerekiyor.
  • Aylık hane halkı gelirinin 4500 TL (İstanbul 4800 TL) fazla olması gerekiyor.
  • Bir haneden sadece bir kişinin başvuru yapması yeterli olmaktadır.

Bu şartlar standart olarak tüm projelerden sunulmaktadır. Şehit aileler, dul ve yetimler, emekliler için özel detaylar bulunmaktadır. Bu durumda başvuru yapacakların gerekli bilgiye ulaştıktan sonra başvuru yapmaları gerektiğini aktarmamız gerekiyor.

TOKİ Başvuru Formu

TOKİ başvuru formunu kurumun web sitesinden edinmek mümkündür. Başvuru formunu doldurmaya kimlik bilgileriniz ile birlikte başlamanız gerekiyor. Başvuru sahibinin iş durumu, medeni durumu, evliyse eşinin adı, baba adı, çocukları varsa onların kimlik bilgileri forma eklenmelidir.

Başvuru sahibinin eşinin sosyal güvenlik durumu, eşinin aldığı maaş tutarı, çocuğun maaş tutarı gibi detayları eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Form doldurulduktan sonra bölgedeki valilik veya kaymakamlığa istenilen belgeleri hazırlayarak giderek başvuru formu teslim edilebilir.

Kimlik numarası, vukuatlı nüfus kaydı, ikametgah, son iki aya ait fatura, gelir belgesi ve başvuru bedelinin yatırıldığında dair bir dekont ile başvuru gerçekleştirilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 1 Yorum Var)
  1. Turgay ışık dedi ki:

    Nasıl başvuracagız

BİR YORUM YAZ