Kredi Haber
Senetle Ev Satanlar
0

Senetle ev almak, zaman zaman marka konut projelerinin kampanyaları gereği mümkün oluyor. Ancak gerek konumu gerekse de fiyat yüksekliğinden dolayı farklı alternatiflere düşünülebiliyor. Banka kredileri yüksek faiz oranlarından dolayı pek cazip gözükmese de faizsiz kredi seçeneği çok sayıda vatandaş tarafından tercih edilmekte. Geçtiğimiz günlerde Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamalarından sonra başta Ziraat Bankası olmak üzere çok sayıda banka 500 Bin TL’ye kadar geçerli olan konut kredi faizlerini %1,23 seviyelerinden %0,98 seviyelerine çekmişti. Bu gelişmenin ardından da GYODER, İnder ve Konutder konut projelerinde %20 indirim kampanyasının başlatılacağı duyurusunda bulunmuştu. Satılık ev fiyatlarında bu gelişmeler yaşanırken artık ev kiraları ile uğraşmak istemeyen vatandaşlar bütçelerine ve kendilerine uygun bir yuva arayışı içerisine girdi. Peki senetle ev satışı ne kadar doğru bir tercih?

Kredi kartlarının ve ihtiyaç kredisinin bu kadar yaygın olmadığı zamanlarda büyük tutarlı alışverişlerde senetle vadeli satış yapmak sıkça karşılaşılan bir durumdu. Bu durum faiz oranlarının arttığı son yıllarda özellikle konut satışlarında tekrar kendini gösterdi.

Senetle Ev Almak Nedir?

Kredi kullanmak istemeyen müşteriler bu konuda satış yaptığını belirten konut projelerinden senet imzalayarak ev alabilmektedirler. Aynı konut kredilerinde olduğu gibi proje yetkilileri konut satın almak isteyenin gelir durumu ve kredibilitesi hakkında ufak bir çalışma yaptıktan sonra karşılıklı belirlenecek vade sayısı kadar hazırlayarak imzalatır. Bundan sonra müşteriye düşen her ay, o ay için düzenlenmiş olan senet bedelini ödeyerek senedini almak olacaktır.

Hangi Durumlarda Kullanılır? Avantajları Nelerdir?

Senetle ev alma seçeneği daha çok faiz oranlarının yüksek olduğu zamanlarda satışlarını artırmak isteyen inşaat firmaları tarafından ortaya konulur. Çünkü bu durumda müşteri bankaya ödemek zorunda kalacağı faiz yükünden kurtulmuş olur, konutun müşteriye maliyeti firmanın satış bedeli ile aynı olur.

İkinci olarak, konut kredilerinde faiz oranları düşük olsa dahi ev almak isteyen kişi konut bedelinin azami %80’i kadar kredi kullanabildiğinden kalan %20’lik tutarı kendi birikimlerinden karşılaması gerekmektedir. Ancak senetle ev alma seçeneğinde hiç peşinatı olmasa dahi ev alma imkanı vardır.

Üçüncü olarak ise, her ne kadar bankalar kredi geri ödemelerinde sabit, artan, azalan ve ara ödeme seçenekli planlar sunsalar da hiçbirinde inşaat firması ile anlaşılarak yapılacak senetle ödeme planı esnekliği bulunmamaktadır.

Son olarak konut kredilerinde erken ödeme yapılması durumunda ödenen ana paranın binde 2’si kadar erken ödeme cezası yansıtılabilmektedir müşteriye. Ancak senetle ev alma durumunda herhangi bir erken ödeme durumunda bir ceza söz konusu olmayacağı gibi zaman zaman indirim dahi olabilmektedir.

Riskleri Nelerdir?

Genellikle konut kredileri bitmiş ve teslime hazır konutlar için kullanılabilirken (proje kredileri hariç) senetle ev alma seçeneği daha çok bitmemiş ve hatta yeni başlamış konutlar için kullanılmaktadır. Bu durumda da müteahhit firmanın projeyi bitirememe riski ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle senetle ev almak isteyenlerin müteahhit firmanın güvenilirliği hakkında iyi bir araştırma yapmalarında, geçmişte yapıp teslim ettiği projeleri bol olan firmaları tercih etmelerinde yarar vardır.

İlave olarak senetle ev alma olanağı getiren firmalar müşterinin talep ettiği vadeye göre konut bedeli üzerine vade farkı koyabilirler. Ancak burada konut alacak kişinin, müteahhit firmanın uygulamak istediği vade farkının, aynı konut için kredi kullanmış olsa ödemesi gereken faiz tutarını aşıp aşmadığına da dikkat etmesinde yarar vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ