Kredi Haber
Senetle Araba Alma (Sahibinden Peşinatsız ve Taksitle)
1

Senetle araba alma, son dönemde özellikle Yeşil Holding tarafından kurulan Wowwo tarafından hızla kullanılan bir seçenek oldu. Bankadan kredi çekemeyenler ya da maddi gücü olmayan kişilerin araç bedeli üzerine bir miktar fark ödeyerek araç sahibi olmaya yönelik ilk tercihi senetle araba veren galericiler. Senetler, bankalarda birkaç yıl öncesine kadar, işletmelere kullandırılacak kredilere çek gibi teminat olarak kabul edilmekte iken, değişen Bankacılık Kanunu maddelerine göre artık krediye teminat olarak kabul edilmemeye başlanmıştır. Bankaların senetleri kredi teminatı olarak kabul edememesinin ardından senet kullanımı giderek azalmış ve hatta yok olma sınırına gelmiştir. Şirketler arası tüm vadeli değerli kağıtlar, çek olarak düzenlenmeye başlanmıştır.

Senetle Araba

Senedin kullanımının azalmasına rağmen, senetle alışveriş imkanı sunan firmalar, senet kullanımını bankalarla yapmasa bile, müşterileriyle yapmaya devam etmişlerdir. Kredi, çek, nakit para gibi olanakları bulunmayan kişilere senetle araba satışı yapan galeriler, hem faizsiz hem de taksitli araba alım satımına olanak sağlamaktadırlar.

İkinci El Araçlarda Senetle Satış

Özellikle ikinci el araba alım satımının yoğun olduğu galeriler, senetle araç satışını aktif olarak kullanmakta, hem müşterilerine taksitli araç alım kolaylığı sağlamakta hem de satışlarının devamlılığını kazanmaktadırlar.

Senetli araç satışı yapan galeriler, taksitli ödeme nedeniyle vade farkı uygulaması yapmadan, peşin fiyatına taksitlendirme yapmaktadırlar. Bu sayede hem araçlarının satış sirkülasyonu devam etmekte, hem de müşteri memnuniyetini korumaktadırlar.

Düşük taksitlerle araba sahibi olma imkanının senet aracılığı ile veriliyor olması, kredi alamayan, finans sektöründeki puanı ve ödeme geçmişi sıkıntılı olan kişilerin de hem sıfır hem de ikinci el araçları taksitli olarak alabilmeleri sağlanmaktadır.

Senet Tutarları Ödeme Gücünüze Göre Ayarlanabilir

İkinci el araç satışı yapan galeriler, senetle taksitlendirme yaparken, kişinin ödeme gücünü de dikkate almaktadırlar. Elinizde az da olsan peşin ya da ara ödeme tutarı varsa, oldukça düşük rakamlı düzenlenecek olan senetlerle, kolaylıkla, ödeme güçlüğü çekmeden araç sahibi olmanız sağlanmaktadır.

Peşinat ödeme için birikmiş bir paranız yok ise senetlerin tutarları peşin fiyatına eşit taksitli olarak ayarlanabilmektedir. Peşinatsız senetle araba İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerdeki galeriler başta olmak üzere, ülkenin hemen her ilindeki galerilerde de yapılabilmektedir.

Özellikle ikinci el aracı taksitle alabilme imkanı sunan galeriler, araç almak isteyen ancak kredi çekemeyen veya toplu parası bulunmayan kişiler için oldukça başarılı şekilde ödeme sistemi hazırlayarak, herkesin taksitle araç sahibi olmasını desteklemektedirler.

Senetle araba almak isteyenler için güvenilir olarak nitelendirebileceğimiz Yeşil Holding kuruluşu olan Wowwo tek seçenek gibi görünüyor. Bunun dışında senetle araba veren galeriler var ancak ne kadar güvenilir burası ayrı bir konu. Ayrıca tasarrufa dayalı ve birikim üzerine kurulu olan Birevim, Fuzulev ve Eminevim sistemleri ile de araba sahibi olabilirsiniz. Son dönemlerde kurulan Finansevim ile de peşinatsız, taksitle araba sahibi olabilirsiniz.

Araba Alacaklar Taşıt Kredisi mi İhtiyaç Kredisi mi Çekmeli?

Araba almak istiyorum. Taşıt kredisi mi ihtiyaç kredisi mi çekmeliyim? Aslında bir şekilde 2 kredi türü de kullanılabilir. Ama burada dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var. Taşıt kredisinde bilinmesi gereken 3 husus bulunmakta.

Vade: Taşıt kredileri maksimum 48 aya kadar kullanılabilmektedir.

Bilinmesi gereken ve araba alırken en önemli olarak nitelendirebileceğimiz kısım Ne kadar kredi kullanabilirim? Burada önemli olan nokta ne kadarlık bir araç alacağınız. Eğer alacağınız araç 50 Bin TL’ye kadar ise %70’ine kadar taşıt kredisi kullanılabiliyor. Basitçe anlatmak gerekirse 50 Bin TL’lik bir araç alırsanız %70’i olan 35 Bin TL taşıt kredisi kullanabileceksiniz. Ben daha pahalı bir araç alacağım derseniz 70 Bin TL’lik araç almak istediğinizde şöyle hesaplanır: 50 Bin TL’lik kısmı için %70 yani 35 Bin TL kullanabiliyorsunuz. Ancak aradaki 20 Bin TL’lik fark için %50 yani 10 Bin TL kullanabilirsiniz. Yani 70 Bin TL’lik bir araç için 45 Bin TL’ye kadar kredi kullanabilirsiniz.

Peki bu durum ihtiyaç kredisinde nasıl geçerli oluyor?

İhtiyaç kredisinde de taşıt kredisinde olduğu gibi vade maksimum 48 ay olabiliyor. İhtiyaç kredisinde ne kadar kredi kullanabilirim sorusunun cevabı kredibilitenize göre talep ettiğiniz tutarda ihtiyaç kredisi kullanabiliyorsunuz.

İhtiyaç kredisinde taşıt üzerinde herhangi bir rehin konmuyor. Banka kredi verirken özellikle taşıt kredisi verirken karşısında bir teminat olsun ister. Burada teminat ise almak istediğiniz araç olmaktadır. Bu yüzden kredi vadesi boyunca aracınız üzerine rehin koyup, kredisine bir teminat oluşturmaya çalışır. Ödemediğiniz durumda banka aracınıza el koyacaktır. Peki ben düzenli ödüyorum ama yeni bir araç almak istiyorum diyorsanız ne olacak? Araç üzerinde rehin olduğu için kredinizi kapamadan aracı satamıyorsunuz eğer taşıt kredisi kullanmadıysanız. İhtiyaç kredisi seçeneğinde herhangi bir rehin olmadığı için krediniz devam ederken aracınızı satabilirsiniz. Taşıt kredisinin başka bir farklı özelliğine değinmek gerekirse “0” araç alacak olanların markaların bayi bazlı kampanyaları olabiliyor. Ve “0” faize kadar ulaşan cazip kampanya seçenekleri olabiliyor. Araç alacağınız zaman böyle bir kampanya var ise düşük faiz oranları ile taşıt kredisi kullanma imkanınız olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 1 Yorum Var)
  1. Tuncay dedi ki:

    Pesinatsız araba uygun fiyatta taksit tutarları 700 civarı 24 ay varmi

BİR YORUM YAZ