Kredi Haber
Sahibinden Satılık Daire Fiyatları Hangi İlçede Ne Kadar?
0

Kiracı olmak değil de kendi evinin sahibi olmak isteyenler için İstanbul’un hangi ilçesinde sahibinden satılık daire fiyatları ne kadar sorusunun cevabını detaylı olarak araştırdık. Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu olan Endeksa’ya göre İstanbul’da konutun en pahalı olduğu ilçe Beşiktaş ve il genelinde ortalama kira 2 bin 180 TL.

İl, ilçe, mahalle hatta nokta bazlı gayrimenkul ve kira değeri, değer artış trendi ile bölge demografik koşulları ve mevcut yaşam olanakları gibi pek çok bilgi konularda raporlar sunan Endeksa’nın sn raporunda İstanbul’da konut fiyatlarının en yüksek olduğu ilçeler sırasıyla; Beşiktaş, Sarıyer, Bakırköy, Kadıköy, Beykoz, Şişli, Üsküdar, Adalar, Beyoğlu ve Ataşehir. En düşük olduğu ilçelerin başında Esenyurt gelirken onu sırasıyla Sultanbeyli, Arnavutköy, Silivri ve Çatalca izliyor.

Beşiktaş’ta ortalama konut satış fiyatı 2,5 milyon iken ortalama metrekare fiyatı da 15 bin 219 TL olarak ortaya çıkıyor. Ortalama kiraların 6 bin TL olduğu Beşiktaş’ta konut yatırımının geri dönüş süresi ve bu veriler ile 34 yıl olarak hesaplanıyor.

Endeksa verilerine göre ikinci en pahalı konutlara sahip olan Sarıyer’de konut metrekare fiyatları 12 bin 751 TL iken ortalama konut satış fiyatı 2 milyon 650 bin TL olarak ortaya çıkıyor. Konut yatırımının geri dönüş süresi 39 yıl olarak hesaplanan Sarıyer’de ortalama kira 5 bin 199 TL olarak hesaplanmış.

Konut yatırımının geri dönüş süresi 30 yıl olan Kadıköy’de ortalama kira 2 bin 600 TL iken ortalama konut satış fiyatı da 1 milyonun biraz altında 937 bin TL olarak karşımıza çıkıyor. Konut metrekare fiyatı ise 7 bin 200 TL olarak hesaplanmış.

Konut fiyatları açısından en pahalı ilk 10 listesine son sıradan giren Ataşehir’de ortalama konut satış fiyatı 497 bin TL iken, kira fiyatı da bin 726 TL. Konut metrekare fiyatlarının 4 bin 400 TL olarak hesaplandığı Ataşehir’de yatırım geri dönüş süresi ise 24 yıl. Anadolu Yakası’nda yer alan konut projelerine satilikdairekonut.com/category/anadolu-yakasi-konut-projeleri adresinden göz atabilirsiniz.

Adalar, 18 yıl ile İstanbul’da konut yatırımının en düşük geri dönüş süresine sahip olduğu ilçe olarak ön plana çıkıyor. İlçede konut metrekare satış fiyatları 6 bin 138 TL, ortalama konut satış fiyatı 932 bin 976 TL ve kiralar ise 3 bin 270 TL.

Konut Kredisi ile Sahibinden Satılık Daire Alacaksanız

Mortgage yani konut kredisi alırken ödeyeceğiniz faizin dışında diğer masrafları düşünmeniz gerekir. Konut kredisi ile ev almalı mı yoksa kiracı mı olmalı merak ediyorsanız satilikdairekonut.com/blog/konut-kredisi-ile-ev-mi-almali-kirada-mi-oturulmali.html linkinde yer alan makalemizi incelemenizi öneriyoruz. En önemli masraf kalemi alım satım masraflarıdır. Alım satım masraflarından ilki banka kredi kullandırma ücreti yani dosya ücretidir. Bu ücret pazarlığa açık olabilir. İkinci alım satım masrafı ekspertiz ücretidir. Bu ücret bankaların konutu değerlendirmek için görevlendirdikleri uzmanın danışmanlık ücretidir. Üçüncü alım satım masrafı banka ve sigorta muameleleri vergisidir. Dördüncü olarak da diğer masraf ve ücretler adı altında alınan başvuru ücreti, istihbarat ücreti, hukuk danışmanlığı gibi ücretlerdir.

Bunların dışında sigortalılar da ek masraf olarak karşımıza çıkar. DASK olarak bilinen Zorunlu Deprem Sigortası, konutun risklerine karşı konut sigortası ve krediyi alan kişi için bireysel yaşam sigortası talep edilen sigortalardır. Bu masrafların dışında taşınmaz mal için ödemeniz gerekecek olan diğer vergi, aidat ve ücretler de satın alım süresince karşınıza çıkacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ