Kredi Haber
Safranbolu Evleri
0

Batı Karadeniz bölgesinde yer alan Karabük ilimize bağlı Safranbolu ilçesinde bulunan evlerin 18 ile 20. Yüzyıl arasında yapıldığı bilinmektedir. Karabük il merkezinin kuzeydoğusunda yer alan Safranbolu il merkezine 8 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

İki yerleşim yerine 10-15 dakikalık araç yolculuğu ile geçmek mümkündür. İl ve ilçe arasında günlük olarak hareket eden otobüs ve minibüs seferleri bulunmaktadır. İstanbul’dan uzaklığı 408 kilometre olup, otoyol üzerinden Gebze, Düzce, Bolu, Gerede güzergahı takip ederek 4,5 saatte ulaşılmaktadır.

Ankara’dan 230 kilometre olan ilçe merkezine iki üç farklı güzergah tercih edilecek gidilebilmektedir. Yaklaşık özel araç ile 2 saat 40 dakika da ulaşılmaktadır. Günlük olarak otobüsler buraya seyahat etmektedir. Bölgeye düzenli olarak turizm turları düzenlenmektedir. Bunları tercih ederek Safranbolu evlerini ziyaret etmeniz mümkündür.

Safranbolu Evleri Hakkında Kısa Bilgi

Safranbolu Evleri, ülkemizin ayakta kalan en eski yerleşim yerlerinden birisidir. 2000 adet geleneksel olarak hazırlanan evlerden oluşmaktadır. Bu evlerden 800 tanesi yasal olarak koruma altına alınmıştır. Bu evler şehirde iki farklı bölgede yer almaktadır. İlk kısım Bağlar olarak isimlendirilen noktadır. Diğer noktadaysa Şehir adı verilen noktadır. Safranbolu evleri bu iki isimde oluşmaktadır.

Evler ayrıca Gümüş, Kalealtı, Tabakhane, Musalla ve Akçasu noktalarında yer almaktadır. Geniş ailelerin bir arada yaşayabilmeleri için özel olarak farklı bir mimari kullanılmıştır. Evde ki erkek çocuk evlendiğinde aile yapısı gereği evin içinde açılan özel bir odaya gelmektedir.

Tüm evlerde haremlik ve selamlık bulunmaktadır. Geniş hacimleri ile dikkat çeken evlerde birçok aile üyesi bir arada yaşamaktadır. Evler inşa edilirken doğanın koruması dikkat edilirken aynı zamanda etrafta yer alan komşularda dikkat edilerek yapılmaktadır.

Tarihi Safranbolu Evleri

Safranbolu’nun etrafında yer alan evler UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi noktalarda birisidir. Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan bölgede ki evlerin birçoğu Osmanlı döneminden kalmadır. Safranbolu’nun gelişmiş bir yer olmasında İstanbul ile Sinop arasında hareket eden kervan yolunun merkezinde bulunmasının etkisi vardır.

Ticaretin çok yoğun yaşandığı bölgede hem halk hem de şehrin zenginliği dikkat çekmektedir. Günümüzde hala 1700’lü ve 1800’lü yıllarda ki kent dokusu olduğu gibi korunmaktadır. O dönemde yaşayan insanların tüm hayatları görülebilmektedir, mimari zevkleri anlaşılmakta ve kültürüne bakılmaktadır.

Safranbolu Evleri Özellikleri

Safranbolu evleri inşa edilirken dikkat edilen birçok detay mevcuttur. Evi inşa ettirecek ailenin zenginliği, ihtiyaç durumu gibi detaylar öne çıkmaktadır. Evde hala, amca, yenge ve torunlar bir arada yaşadığı için geniş bir şekilde hazırlanmaktadır.

Isınmak için odun yakılmaktadır. Odunlar evde özel bir alanda muhafaza edilerek korunmaktadır. Genelde üç katlı olan bu alanların içerisinde haremlik ve selamlık alanlar mevcuttur. Bölgedeki evler inşa edilirken doğal ortamın yanında insanların yaşaması gereken alanlar ve çarşıya uzaklığı göz önüne alınmıştır. Bu bakımdan incelendiğinde tüm evlerin belirli bir düzene sahip olduğu görülmektedir.

Safranbolu Evleri günümüzde konaklama noktası ve restoran olarak hizmet vermektedir. Restorasyondan geçirilen evler işletmeciler tarafından bu hizmetleri sunmak amacıyla değerlendirilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ