Kredi Haber
Prefabrik Evler
0

İnşaat ve konut sektörünün beraberinde getirdiği gelişmeler sonrasında daha düşük maliyetler ile işlev gören bir duruma gelen prefabrik evler daha sık tercih edilmeye başlandı. Sıradan bir konuta göre çok daha uygun ücretler karşılığında insanları ev sahibi yapan bu konut tiplerinin yapımında prefabrik malzemesinden faydalanılması bazı kişilerin ön yargı ile yaklaşmasına sebebiyet verebiliyor. Uygun fiyatından dolayı cazip bir seçenek olarak görülen prefabrik evlerin, satın alım aşamasında detaylı bir şekilde araştırılması ve incelenmesi büyük öneme sahip. Güvenirliği konusunda ki endişeler alıcılar tarafından en büyük soru işareti olarak görülmekte. Ayrıca bu evlerin özelliklerini de yakından takip etmek ve incelemek gerekiyor.

Uygun fiyatının yanı sıra pratik olması ve hızlı bir şekilde inşa edilmesinden dolayı konut ihtiyacını basit bir şekilde karşılayan prefabrik evler, dayanıklılıkları ve uzun ömürlü yapılar olmaması gibi endişeleri de beraberinde getiriyor. Ancak sektörün geliştirdiği sistemler, malzemeler ve teknik yöntemlerle birlikte bu yapılar oldukça dayanıklı ve kullanışlı bir hale getirilebiliyor. Yüksek kaliteli ürünlerden inşa edilmiş olan prefabrik evler, depreme dayanıklı özellikleri ile güvenli bir yaşam alanı olabilmekte.

Prefabrik Evler Nasıl?

Uygun fiyata sahip ve pratik bir şekilde inşa edilmelerinden dolayı gün geçtikçe daha çok tercih edilen yapı haline gelen prefabrik evler diğer yandan kolay bir şekilde sökülüp farklı bir yere taşınıp tekrar kolay bir şekilde kurulabilmelerinden dolayı da tercih ediliyor. Bu özelliklerinden dolayı prefabrik evlere depreme dayanıklı olmayacağı yönünde endişeli yaklaşılıyor. Eğer bu yapılar dayanıklı temeller üzerine inşa edilirse güvenli yaşam alanları oluşturabilmekte. Çelik iskeletler üzerine kurulan bu yapılar depreme karşı dayanıklı bir hal alabiliyor. Çok büyük derecede sarsıntılar dışında esnek yapıları ile ayakta kalabilmekte. Betonarme yapılarda meydana gelen çatlama gibi durumlar prefabrik evlerde görülmüyor.

Prefabrik Ev Fiyatları

Son dönemlerde kullanımı hızla artan prefabrik evler ile ilgili merak edilen konuların başında fiyatları ve kullanım süreleri yer alıyor. Her türünde farklı malzemelerin kullanılmasından ve kalitesinin farklılık göstermesinden dolayı standart bir ömür ve fiyat biçmek pek mümkün değil. Taşıyıcı kolon görevi gören hafif çelik yapıların kalitesi fiyat ve dayanıklılığı konusunda önemli etkiye sahip. Ortalama olarak 50 yıllık ömür süresinin verildiği prefabrik evlerin kişilere sağladığı en büyük avantaj şüphesiz uygun fiyata sahip olması. Aynı büyüklükte konut fiyatları 150 Bin TL seviyelerinde iken, prefabrik evler 45 Bin TL seviyelerinde satılmakta.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ