Kredi Haber
Parsel Sorgulama – TKGM Parsel Sorgu
0

Tapu ve parsel sorgulamalarını vatandaşların hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirmesi için e-devlet sistemi hizmet vermektedir. Parsel sorgulama işlemi daha önce il veya ilçe Tapu ve Kadastro Müdürlükleri’nce gerçekleştirilmekteydi. Ancak sıra bekleyen ve zahmet çeken vatandaşlar artık çok kısa bir süre içerisinde e-devlet sistemi üzerinden parsel sorgulama hizmeti satın alma imkanı yakalıyor. Arsası bulunan vatandaşlar için parsel sorgulama uygulaması çok kullanışlı bir hizmet olarak karşımıza çıkmaktadır. Son dönemin çok kullanılan devlet hizmetleri arasında yer alan parsel sorgulama uygulaması pratik bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Parsel Sorgulama

Parsel Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Parsel sorgulama hizmeti almak isteyen kişilerin artık harita kadastro veya imar uygulamalarına gitmesine gerek kalmadı. E-devlet üzerinden T.C kimlik numaranız ve kullanıcı şifrenizi girerek arama kısmına Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü yazmanız yeterlidir. Parsel sorgulama alanına arsanıza ait parsel numarasını yazarak arama yapabilirsiniz. Parsel sorgulama işlemi hem e-devlet sistemi üzerinden hem de Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü üzerinden parsel sorgulaması yapmak isteyen kişiler öncelikle Tapu ve Kadastro’nun ana sayfasını ziyaret etmelidir. Ana sayfa üzerinden sorgulama seçeneklerine adres bilgisini girmeniz yeterlidir. Buradan arazi veya arsanızın bulunduğu konuma giderek gerekli sorgulamaları yapabilirsiniz. İsterseniz sorgulama ekranında yer alan katmanlar seçeneğindeki farklı görüntüleme sistemlerini seçerek harita görünümünü kolay bir şekilde değiştirebilirsiniz. Parsel sorgulama ekranı üzerinden komşu parselleri görüntüleyebilir veya mesafe ölçebilirsiniz. Geniş bir özellik menüsü bulunan parsel sorgulama alanı büyük kolaylık sağlamaktadır.

E-Devlet Parsel Sorgulama Hizmeti

E-devlet aracılığıyla parsel sorgulama işlemi yapabilmek için Tapu Ve Kadastro Bilgi Sistemi’ne mutlaka kayıtlı olmanız gerekmektedir. T.C. Kimlik numarası Tapu Ve Kadastro Bilgi Sistemi’ne kayıtlı olan kişiler e-devlet aracılığıyla parsel sorgulama işlemlerini başarıyla gerçekleştirebilmektedir. Kaydı bulunanlar e-devlete giriş yaptıktan sonra Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü sayfasından Tapu Bilgileri Sorgulama kısmına giriş yapmaktadır. Giriş yaptığınızda kayıtlı bilgileriniz ekrana gelecektir. İsterseniz harita servisini de kullanabilirsiniz. E-devlet şifresi bulunmayan kişiler Ptt şubelerinden hemen şifre alarak parsel sorgulama hizmeti alabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ