Kredi Haber
Ne Zaman Emekli Olurum? Emeklilik Hesaplama
0

Emeklilik tarihini merak eden birçok vatandaş ne zaman emekli olurum sorusunu soruyor. İş hayatından bunalan ve emekliliğin tadını çıkarmak isteyen pek çok kişi emeklilik tarihini hesaplamak için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun emeklilik yaşı hesaplama robotunu kullanmaktadır. Ne zaman emekli olurum uygulamasına giriş yaparak karşınıza çıkan ekranda istenilen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Kişinin bu formu doldurmadan önce mutlaka e-devlet sistemi üzerinden hizmet dökümü alması gerekir. Sisteme girmiş olduğunu eksiksiz ve doğru bilgiler sayesinde emekli olacağınız tarihi rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Emeklilik işlemleri için SGK’nın sunduğu bir diğer hizmet ise emekli maaşı sorgulama ekranıdır. Bu ekran sayesinde emekli olduktan sonra kişilerin alacağı emekli maaşının ne kadar olacağı öğrenilmektedir. Emekli maaşı sorgulamak isteyen kişiler SGK tarafından açılan sorgulama ekranı üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde emekli olduktan sonra alacakları maaş miktarını öğrenme imkanına sahip olmaktadır.

Ne Zaman Emekli Olurum

Sigorta Türünüze Dikkat Etmeniz Gerekir

Ne zaman emekli olurum uygulamasını kullanacak olan kişiler bilgilerini girerken mutlaka sigorta türlerini doğru bir şekilde girmesi gerekmektedir. Girilen bilgiler doğrultusunda emeklilik tarihi ve yaşı ile ilgili net bilgiler edinebilirsiniz. Sigorta türünün yanlış girilmesi halinde emeklilik tarihi doğru bir şekilde hesaplanamaz. Ne zaman emekli olduğunuzu doğru bir şekilde öğrenebilmek için sigortalıysanız sigorta, bağkurluysanız BağKur, emekli sandığına tabiyseniz emekli sandığı seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir.

Sgk 4A Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

Sgk hizmet dökümü alabilmek için kişiler öncelikle e-devlet şifresine sahip olmalıdır. E-devlet şifresini almak için Ptt Merkez Müdürlükleri’ne başvurabilirsiniz. T.C. kimlik numarasıyla PTT müdürlükleri veya yetkili şubeler üzerinden cüzi bir ücret ödeyerek e-devlet şifrenizi alabilirsiniz. Kişisel bilgilerinize erişim sağlayabileceğiniz e-devlet sistemine e-imza, şifre, mobil imza veya internet bankacılığı üzerinden giriş sağlayabilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden kimlik doğrulaması yapmanız halinde birçok entegre elektronik hizmeti aynı adres üzerinden kolayca alabilirsiniz. E-devlet sistemi son derece güvenilir olduğundan dolayı pek çok işlem rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir.

Erken Emeklilik Şartları Nelerdir?

Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında çalışan kişilerin emekli olması için belli bir miktarda prim ödemesi yapması zorunludur. Erken emeklilik için normal emeklilik dışında kalan gereken prim ödeme gün sayısı ve emeklilik yaşını tamamlamış olması zorunludur. Erken emeklilik için şartları taşıyan kişilerde tüm şartlar tamamlanırsa yaş sınırı aranmamaktadır. Emeklilik başvurusunda bulunan kişilerin muhakkak prim ödeme gün sayısını tamamlamış olması ve hizmet süresini doldurmuş olması gerekmektedir. Bu şartları taşıyan kişiler erken emeklilik hakkını kazanma şansına sahip olmaktadır. Erken emeklilik için aranan şartların ilki 1999 yılından önce sigortalı çalışmaya başlamaktır. Erken emeklilik için aranan diğer bir şart ise prim gün sayısını doldurmaktır. Bu şartları tam olarak sağlayan kişiler erken emekli olma hakkına sahip olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ