Kredi Haber
Miras Sorgulama Nasıl Yapılır? E-Devlet Veraset İlamı Sorgulaması
0

Miras sorgulama işlemi E-devlet üzerinde aktif olduktan sonra sosyal medyada en çok konuşulan konuların başında yer aldı. Adli Sicil Kaydı Sorgulama, IMEI Kaydı, Ehliyet Ceza Puanı, Askerlik Durum Belgesi Sorgulama ve Emekli Aylığı Bilgileri gibi işlemlerin yapıldığı E-devlet sistemi üzerinden bundan böyle miras sorgulama işlemi de yapılabilecek. Peki E-devlet miras sorgulama nasıl yapılır? Vatandaşların ilk günden itibaren büyük ilgi gösterdiği hizmet hakkında bilinmesi gerekenleri satilikdairekonut.com blog sayfasında yayınlıyoruz.

Miras Sorgulama

Miras Nasıl Sorgulanır

E-devlet sistemine turkiye.gov.tr adresinden giriş yaptıktan sonra Veraset İlamı Sorgulama sayfasına giriş yaptıktan sonra mirası bırakan vatandaşın TC kimlik numarasını girerek sorgulama işlemini gerçekleştirebilecek.

Bu işlemi gerçekleştirebilmek için E-devlet şifrenizin olması gerekiyor. Eğer şifreniz yok ise en yakın PTT Şubesi’ne kimliğiniz ile başvurarak anında talep edebilirsiniz. Kimliğiniz ile bir yakınınızın başvurması durumunda talebiniz olumsuz karşılanacaktır. E-devlet kapısı kişiye özel bilgiler sunduğundan yüksek güvenlik önlemleri alınmakta ve kişinin kendisinin dışında kimse ile paylaşmaması gerekmektedir. Başvuru sırasında PTT tarafından işlem ücreti olarak 2 TL ödeme alınmaktadır. Şifreyi unutmanız ya da kaybetmeniz halinde yeni şifre başvurusu için ise 4 TL ücret alınmaktadır. Şifreniz var olduğu ve unutulmadığı sürece başka bir ödeme yapmazsınız.

E-devlet üzerinden soy ağacı sorgulaması ile birlikte gurbetçi vatandaşlar da hizmete ilgi göstermeye başladı. Yurt dışında yaşayan vatandaşlar Elçilik ile Konsolosluklardan ücretsiz olarak E-devlet şifrelerini alabilmektedir. Yetkililer özellikle soy ağacı hizmetinden sonra sosyal medyada vatandaşların bu bilgilerini sıkça paylaştığını ancak bir konuda ihmalde bulunduklarını belirtiyor. Paylaşılan görüntüler içerisinde vatandaşların TC kimlik numaralarının yer alması art niyetli kişilerin bu bilgileri kullanarak çeşitli dolandırıcılık işlemleri yapabildiğini ve sosyal medyadan bu tarz paylaşımlar yaparken özel bilgilerini gizlemesi yönünde uyarılarda bulunuyor.

E-devlet miras sorgulama işlemleri ile ilgili aldığınız hataları ya da yaşadığınız sorunları yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ