Kredi Haber
Milli Emlak Satış ve Kiralama İhaleleri
0

Milli Emlak devlete ait olan tüm taşınmaz ve taşınır malları ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Milli Emlak Genel Müdürlüğü, yapısı gereği Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı olarak çalışmaktadır. Bu kurum devlete ait yani hazine arazisi olan noktaların kiraya verilmesi ve satışıyla ilgilenmek amacıyla oluşturulmuştur.

İdare tarafından belirlenen kiralama bedelleri ödeyerek ya da ihaleye dahil olarak Milli Emlak’tan arazi alınabilmektedir. Tabi bu işlemin yapılması için öncelikle Başbakanlık’tan izin alınmalıdır. Belirli prosedürler olması gerektiği şekilde izlenerek işlemlerin tamamen düzenlenmesi gerekmektedir.

Milli Emlak İhale

Milli Emlak tarafından ihaleye çıkarılan arazilerin satın işlemleri ihale ile yapılmaktadır. Bu işlemler için kapalı teklif, açık teklif veya pazarlık usulü yapılmaktadır. Bu araziye başvuran kişi sayısına göre değişiklik göstermektedir.

Tabi buna dahil olmak için bölgenizde bulunan defterdarlığa ya da mal müdürlüğüne gerekli olan dilekçeyi hazırlayarak başvurunuzu yapmanız gerekiyor. Müracaatınız yaptıktan sonra onaylanma işlemenin beklenmesi gerekiyor.

Satışa ya da kiralanmaya sunulacak arazinin rayiç bedel üzerinden belirlenerek sunulacaktır. Bu bedel taşınmazın bulunduğu konum, hangi amaçla kullanılacağı gibi detaylar göz önüne alınarak yapılmaktadır. Tarımsal, ticari, spor ve sosyal içerik amaçlı olarak arazilerin kiralanması mümkün olmaktadır.

Milli Emlak Satış ve Kiralama

Milli Emlak tarafından belirlenen tarihinde ihale gerçekleştirilecektir. İhale gerçekleştirildikten sonra hak sahibine tebliğ yazılı olarak verildikten sonra işlem süreci başlayacaktır. İhale kararı eline ulaşan kazananın yapması gereken geçici teminatı 15 gün içerisinde kesin teminata çevirmek olacaktır.

Bununla birlikte ödemesi gereken harç, resim, vergi ve diğer giderlerinde ödemesini yapmak zorundadır. Eğer bu sorumluluklar yönetmelikte yazıldığı gibi yerine getirilmedi halde kurum hiçbir açıklama yapmadan veya protesto çekmeden ihaleyi iptal etme yetkisine sahiptir.

Bu gerçekleşirse geçici teminat hazineye kaydedilecektir. Ayrıca ihaleyi kazanan kişin kendi üzerine aldığı bu araziyi başkasına devir etmek istediği anda bakanlıktan izin alması gerekmektedir. Habersiz yapılan kiralama işlemleri halinde sözleşme gene feshedilecektir.

Milli Emlak Satılık ve Kiralık Araziler

Milli Emlak tarafından kiralık ve satılık arazileri görmek için kurumun oluşturmuş olduğu web sitesini ziyaret etmek yeterli olacaktır. Satış ilanları, kiralama ilanları olarak ayrılan bölümlerde ülke haritası üzerinden hangi ilde bu yönde bir çalışma olduğunu görmek mümkün olacaktır.

İlanın detayları arasında taşınmazın cinsi, nerede olduğu, ne kadar alana sahip olduğu, kaç yıllık kiralandığı gibi detaylar açık bir şekilde belirtilecektir. İhalenin bedeli, ne zaman yapılacağı gibi detaylar açık bir şekilde bulunmaktadır.

Bu web sitesinde irtifak hakkı ilanları, yatırım teşvik ilanları, arsa karşılığı okul ilanları ve diğer ilanlar başlıkları da bulunmaktadır. Bu satışlardan KDV alınmamaktadır. Taksitler iki yıllık süreçte ödenebilmekte ve araziyi alan kişi 5 yıl emlak vergisi ödemeden çalışabileceği açıklanmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ