Kredi Haber
Milli Eğitim Bakanlığı E-Kurs – EBA
0

E-kurs son zamanların öğrencilerin ilgi odağı olan bir konudur. İlk kez bundan 3-4 yıl önce uygulanmaya başlanmıştır. Amacı üniversiteye hazırlanan öğrencileri dershaneye teşvik eden durumu ortadan kaldırıp ücretsiz bir şekilde ekstra eğitim almalarını sağlamaktır. Bu yüzden bunu düzenleyen ve yöneten kurum Milli Eğitim Bakanlığı’dır. Bu kursu alabilmek için EBA yani Eğitim Bilişim Ağı sistemine giriş yapmanız ve kayıt döneminde E-Kursa başvurmanız gerekmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı E-Kurs - EBA

Öğretmenler de EBA Sistemini Kullanacak ve Ders Verecek

Bu kursta kendilerinin de bir katkısı olmasını isteyen öğretmenler de EBA yani Eğitim Bilişim Ağı sistemini kullanacaktır. E-Kurs modülü üzerinden başvuran öğretmenlerin ders verebilmesi için öğrencilerin bu hoca üzerinde seçim yapmaları gerekmektedir. Aksi halde öğretmenlerimizin başvurusu geçersiz sayılacak ve ders veremeyeceklerdir. Ayrıca ders verme hakkı kazanan öğretmenlerimizin aynı öğrenciler de olduğu gibi EBA sistemini kullanmaları gerekmektedir.

E-Kurs Kayıt Nasıl Yapılır

E-Kursa kayıt olmak isteyen öğrenciler ilk olarak Eğitim Bilişim Ağı’na yani EBA’ya kayıt oluşturmaları gerekmektedir. Okulunuzdan bu sisteme giriş yapabilmeniz için gerekli olan şifrenizi alarak sisteme giriş yapın. Kullanıcı adı kısmını kendi TC Kimlik numaranızı ve şifre kısmına okuldan aldığınız şifreyi yazarak giriş yapabilirsiniz. Ayrıca e-Devlet girişi de yapabilirsiniz. Sisteme girdikten sonra kurs almak istediğiniz okulu belirleyerek işleme devam edin. Kurs almak istediğiniz okulu seçtikten sonra sıra ders ve öğretmen seçimine geldi. İstediğiniz 3 dersi belirleyip, ders almak istediğiniz hocaları seçtikten sonra tüm işleminizi kaydedin. Son olarak yapmanız gereken şey sonuçları beklemektir. Çünkü eğer seçtiğiniz ders veya öğretmenin sınıfı belirli bir öğrenci sayısına ulaşamaması halinde seçimleriniz geçersiz sayılacaktır.

Sisteme eba.gov.tr adresinden giriş yapabilirsiniz.

E-Kurs ve Sınıflar

Ücretsiz bir şekilde dershane eğitimi alabileceğiniz E-Kurslar öğrencilerin amacı doğrultusunda hareket etmekte ve henüz uygulanalı 3-4 yıl olmasına rağmen olumlu geri dönüşler almaktadır. Bu kursa katılabilmek için herhangi bir maddi durum kriteri ve benzeri kriter aranmamaktadır. Herkes E-Kursa başvurabilir ve derslere girebilir. Lakin bu kurs şimdilik 5-6-7.sınıf ve 9-10-11.sınıf öğrencileri için haftalık 12 saat, 8.sınıf öğrencileri için 18 saat ve 12.sınıf öğrencileri için 24 saat hizmet vermektedir. Henüz daha gelişim aşamasında olan bu projenin zaman içinde daha büyüyeceğini ve daha kapsamlı bir kurs halini alacağını söylemek yanlış sayılmaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ