Kredi Haber
Millet Bahçeleri Açılıyor
0

Şehirlere nitelikli sosyal alanlar ve daha çok yeşil çevre kazandırılması amacıyla yürütülen millet bahçesi projeleri, Türkiye genelinde hızla hayata geçirilerek vatandaşların hizmetine sunuluyor. İlk aşamada İstanbul‘da hizmete açılan toplamda 1,5 milyon metrekare büyüklüğüne sahip 5 millet bahçesiyle şehirde kişi başına düşen yeşil alan miktarı yüzde 10 artırıldı. Devam eden çalışmalar kapsamında şu anda 30 şehirde 7 milyon 350 bin metrekarelik alanda 41 millet bahçesinin projesi hayata geçiriliyor.

Millet Bahçeleri Açılıyor

81 ŞEHRE EN AZ BİR MİLLET BAHÇESİ

TOKİ‘nin, millet bahçesi projelerinde aktif rol aldığını belirten TOKİ Başkanı Ömer Bulut, sürdürülebilir şehircilik anlayışının “daha çok yeşil” fikriyle harmanlandığı bir vizyonun ürünü olan millet bahçeleriyle, “bütünlüklü yerleşimler” fikrine sağlıklı, dinamik ve yeşil çevrelerle katkı sunduklarını söyledi. Bulut, İstanbul Kayaşehir ve Baruthane Milet Bahçeleriyle ilklerini hayata geçirdikleri uygulamanın, ülkenin tüm illerinde yapımına başlanan park ve rekreasyon çalışmalarının öncü projeleri olduğunu aktardı.

KAYAŞEHİR VE BARUTHANE MİLLET BAHÇELERİ

4 etaptan oluşan Kayaşehir Millet Bahçesi’nin 350 bin metrekarelik ilk etabı; üç biyolojik göleti, koru ve park alanları, çocuk oyun alanları, bisiklet ve yürüyüş yolları, piknik alanları ve vatandaşların ihtiyaçlarına yönelik sosyal alanlarıyla İstanbulluların hizmetine sunuldu. Bütünleşik peyzaj tasarımıyla kır dokusunun sürdürülmesinin hedeflendiği Kayaşehir Millet Bahçesi’nin ilk etabında 224 bin 600 metrekare yeşil alan ve 10 bin 411 ağaç bulunuyor.

25 milyon TL yatırım bütçesine sahip Baruthane Millet Bahçesi’yle Ataköy’de deniz kıyısında yeşil ile mavinin buluştuğu yeni bir sosyal alan oluşturuldu. Açık mekânlar, sosyal donatılar, çocuk oyun alanları ve yaya odaklı mekânsal düzenlemelerle sağlıklı bir çevreye dönüştürülen Baruthane Millet Bahçesi’nde, 22 türde 587 ağaca, 7 bin 500 mevsimlik çiçeğe, 47 meyve bahçesine yer verildi ve mevcut tescilli ağaçların bakımı yapıldı. Projede bağ-bahçe kültürünün yaşatıldığı düzenlemelerle günümüz sportif aktivitelerin harmanlandığı dinamik bir yaşam bahçesi oluşturulurken, alandaki tarihi ve kültürel öneme sahip yapılar korundu.

8 YENİ MİLLET BAHÇESİ İHALE EDİLİYOR

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Batman, Pendik ve Elazığ Millet Bahçelerinin ihalelerinin yapılarak üretim sürecine geçildiğini belirtti. Mersin, Eskişehir, Sakarya, Sivas, Kayaşehir 2, 3 ve 4’üncü etaplar, Bursa, Ankara İmrahor Vadisi 1’inci Etap ve Samsun Millet Bahçelerinin proje çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Bulut, söz konusu şehirlerde hayata geçirilecek projelerin ihalelerinin de bu ay yapılacağını açıkladı.

YEREL VE KAPSAYICI

Millet bahçelerinde yapılan düzenlemelerde toplumsal belleğin gözetildiğine dikkat çeken TOKİ Başkanı Ömer Bulut, park alanlarının inşa edildikleri bölgenin insanı, coğrafyası ve yerel özellikleriyle uyum içinde tasarlandığını vurguladı. Her yaştan insanın ihtiyacı düşünülerek planlanan rekreasyon düzenlemelerinin nitelikli ve özgün açık kamusal alan ihtiyacını karşılayacağını söyleyen TOKİ Başkanı Bulut, millet bahçeleriyle bahçe ve park kültürünün geleceğe taşınacağını belirtti. Bulut, Konut projelerimizde olduğu gibi millet bahçelerinde de yerelliği gözetiyoruz. Yörelere özgü geleneksel şehir ağaçlarına ve bitkisel peyzaj tasarımına yer verilen projelerde yerel değerler ön plana çıkarılıyor” diye konuştu.

“İNSAN-ŞEHİR-ÇEVRE İLİŞKİSİNİ SÜRDÜRÜLEBİLİR HÂLE GETİRMEYİ AMAÇLIYORUZ”

Gaziantep, Malatya, Trabzon, Adana, Hatay, Giresun ve Diyarbakır’daki millet bahçelerinin proje çalışmalarının sürdüğünü belirten TOKİ Başkanı Bulut, “Buradaki eski stat alanlarını, atıl durumda olan yerleri şehirlere kazandırarak, vatandaşlarımızın kaliteli ve sağlıklı bir ortamda zaman geçireceği yeşil alanlar üreteceğiz. Bu sayede insan, şehir ve çevre ilişkisini sürdürülebilir bir hâle getirmeyi amaçlıyoruz. Önümüzdeki süreçte 81’den daha fazla millet bahçesi inşa edeceğiz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla hayata geçirmeye başladığımız millet bahçeleri, ülkemizin tüm coğrafyalarında şehirlerimize yeni bir değer, insanlarımıza taze bir nefes olacak” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ