Kredi Haber
Kütük Ev
0

Ev sahibi olmak ve değişiklik isteyen kişiler için bir alternatif olan kütük evler, ülkemizde oldukça yaygınlaşmaya başlamıştır. Büyüklük ve özelliklerine göre değişkenlik gösteren kütük ev fiyatları ile oldukça cazip durumda.

Birçok avantajın sıralanabileceği bu evler hakkında genel bilgiler yetersiz veya yanlış olduğundan bir o kadar insanın da bu ev tipinden vazgeçtiği görülmektedir. Bu yazımızda kütük evlerin ne olduğu ve nasıl sahip olunabileceği ile ilgili detaylara yer vermekteyiz.

Ülkemizde kişisel olarak veya bir yatırım olarak ev sahibi olmak isteyen birçok insan mevcuttur. Özellikle son zamanlarda ev fiyatlarının artış göstermesi veya klasik şehir hayatından insanların oldukça sıkılması sebebiyle farklı alternatiflere yönelim görülmektedir. Kütük evler de bu alternatifler arasında yer alan oldukça mantıklı bir seçenektir. Ancak ne yazıktır ki ülkemizde ev tipleri hakkında genel olarak elde edilmiş bir ön yargı bulunmaktadır. Bu ön yargılar aynı şekilde kütük evler için de geçerlidir. İnsanların yeterli araştırma yapmaması veya yanlış bilgilendirmeler sonucunda birçok avantajdan mahrum kaldığını görmek ise bizleri üzmektedir.

Kütük Ev Nedir?

Kütük ev, ahşap ev tipleri arasında yer alan, tamamen doğal ağaçlardan elde edilmiş malzemeler ile üretilen konut tipidir. Üretim aşamasında ağaç tomruklarından elde edilen hammaddeler birçok aşamadan geçerek ev haline getirilirler. İklimsel şartlara oldukça dayanaklı ve sağlıklı olduğundan ülkemiz haricinde Avrupa’nın birçok ülkesinde ve Rusya gibi soğuk ülkelerde sıklıkla kullanırlar. Bizim ülkemizde de kütük evlerin kullanımı oldukça avantajlıdır. Ancak yukarı da belirttiğim ön yargılardan dolayı günümüze kadar devam etmiştir. Son zamanlarda insanların bilgiye ucuz ve kolay bir şekilde ulaşması dolayısıyla ise kütük evlerin kullanımında büyük bir artış meydana gelmiştir.

Kütük evler ülkemizde özellikle Karadeniz bölgesinde fazlaca görülmektedir. Yağışlar, soğuk ve nem gibi etkenlerden çok fazla etkilenmeyen dayanaklı bir yapıya sahip olduklarından bu özelliklerin hepsini taşıyan Karadeniz bölgesinde bile kullanıcılarının oldukça memnun oldukları barınma ihtiyacını karşılamaktadırlar. Ancak kütük evlerin Osmanlı’ya kadar uzanan eski bir kullanım süreci vardır. O zamanlardan kalma beton ve ahşap ikilisinin mükemmel bir şekilde uyumu ile kurulmuş olan evlerden günümüze kadar gelmiş olanları vardır. Kütük evlerin kullanım ömrü oldukça uzundur. Kullanım ömrünü kütüğün kalitesi, ağacın cinsi, fırınlama işlemi gibi etkenler belirler. Ülkemizde ormancılık faaliyetleri profesyonel bir şekilde yürütülmediğinden dolayı, kütük evler için kullanılan hammaddeler dışarıdan ithal edilmektedir. Bizim iklimimiz ile uyumlu olan ağaçların kullanılamaması bir dezavantaj olmasına karşın, ithal olan ağaçların arasında ülkemiz iklimine uygun ağaçların bulunduğunu da söylemek gerekir.

Kütük Ev Fiyatları

Şehir hayatından sıkılan kişilerin doğal ve bir o kadar da sağlıklı olan kütük evleri tercih etmesi sıkça görülen bir durumdur. Bu konuda akıllara ilk takılan soru ise kütük ev fiyatları olacaktır. Kütük evlerin fiyatlarını; kullanılan ağaç cinsi, fırınlama yöntemi, ev planı gibi etmenler belirlemektedir. Üretim sizin tercihinize göre olacağından bütçenize uygun bir eve sahip olmanız da daha mümkün hale gelmektedir.

Kütük ev fiyatları büyüklük ve özelliklerine göre değişkenlik gösterebilmekte. Ortalama piyasa fiyatları aşağıdaki gibidir.

  • 36 m² kütük evler 65 Bin TL’den başlayan fiyatlarla
  • 68 m² kütük evler 125 Bin TL’den başlayan fiyatlarla
  • 126 m² kütük evler 230 Bin TL’den başlayan fiyatlarla
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ