Kredi Haber
Kredi Notu Yükseltme
0

Limiti düşük bir kredi kartına ya da ihtiyaç kredisine yaptığınız talep reddediliyorsa, yüksek olasılıkla kredi notu yükseltmeniz gerekir ve banka başvurularınızı onaylanmıyordur. Bankalar, geliri düzenli olan ihtiyaç sahiplerinin kredi başvurularını gelir düzeyini gösteren belgeleri sunmak koşuluyla reddetmezler. Ya da sizden kefil, ya da teminat isterler. Başvurunuz onaylanmadığı taktirde bu bir daha başvuramayacağınızı ya da başvursanız bile talebinizin reddedileceği anlamına gelmez. Düşük olan kredi notunuzu yükselttikten sonra tekrar kredi kartı ya da ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Kredi notu nasıl yükselir şimdi bu konularda bilgi aktaralım.

Bankalar kimlere kredi verir, kredi vermesi durumunda karşılığında neler ister öncelikle bunları bilmeliyiz. Bankalar, borçlarını geciktirmeyen, vaktinde ve eksiksiz ödeyen müşterilerinin kredi taleplerini genellikle reddetmezler. Bir kredi kartınız varsa, borçlarınızı günü gününe ve eksiksiz ödemeye gösterdiğiniz çaba, kredi notunuzu yükseltecektir. Ve bankada yaptığınız birikimler de kredi notunuzu olumlu yönde etkiler ve başvurunuzun onaylanmasına kolaylık sağlar. Yani kredi notunun yükseltilmesinde borca olan sadıklığınız ve bankayı aktif olarak kullanmanız oldukça etkili.

Kredi Notu Nasıl Yükselir

Önerimiz, borçlarınızı ve yaklaşan ödemelerinizi takip edip, bunların ödemesini zamanında yapmanız olacaktır. Bu kredi notunuzun yükseltilmesindeki ilk aşamadır. Siz borçlarınızı daha öncede bahsettiğimiz gibi zamanında ödemeye devam ederken, eğer varsa, limiti düşük olan bir kartınızın borcunu tek seferde kapatırsanız, bu işlem kredi notunuzda önemli bir yükselişe yardımcı olacaktır. Size tavsiyemiz düşük limitli kartınızı kapatmak değil, sadece borcunu sıfırlamak. Bu karta bağlı borçlarınız varsa onları ödeyerek kapatmalısınız. Anlattığımız her aşama da ödemeleriniz düzenli olmalı. Bundan sonraki harcamalarınızı limiti düşük olan kartınız ile yapmalısınız. Bu kartın geri ödemesini asgari tutarı ödeyerek değil, dönem borcunu ödeyerek yapmanız gerekiyor. Yani o aya ait bütün borcu ödemelisiniz. Diğer bir önerimiz bir bankada vadeli-vadesiz mevduat hesabı, ya da bir birikim hesabı açtırmanız yönünde olacaktır. Bankalar, hesabına katkı yapan müşterilerinin kredi taleplerini reddetmezler. Bu da ayrıca kredi notunuzu yükseltecektir. Veya bankanın, birikim yapabilme konusunda yeterli olduğunuzu görmesi açısından bireysel emeklilik hesabı açmak da oldukça işinize yarayacaktır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ