Kredi Haber
Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Öğrenme ve Sorgulama
0

Aslında birçok kişinin kafasında soru işareti var. Kredi notu nedir, nasıl oluşur, nasıl artar, nasıl çıkar? Bireysel bankacılıkta herhangi kredi ürünü ile ilgili olarak sektördeki tüm bankalar değerlendirmeyi kredi notu üzerinden yapar. Ama bu herkesin bir kredi notu olduğu anlamına gelmiyor. Kullanıcıların kredi notunun oluşabilmesi için öncelikle bir bankayla kredi ilişkisine girmesi gerekiyor. “Hayatımda bankadan içeri bile girmedim ama banka bana kredi vermedi” şeklinde olumsuz yanıtların temel sebebi daha önce hiçbir kredi ilişkisi içerisine girmemenizden kaynaklanıyor. Çünkü kredibiliteniz yoktur. Kredi notunun oluşması için bir kredi ürününe sahip olmanız gerekir. Sonrasında kredi notunun artması için o kredi ilişkisine girdiğiniz bankadaki kredi ödemelerinizi ki bu bir kredi kartı da olabilir, kredili mevduat hesabı da olabilir, taşıt – konut ya da ihtiyaç kredisi olabilir. Buradaki taksitlerinizi düzenli ödemeniz gerekir. Bu ödemeleri düzenli olarak gerçekleştirdikçe kredi notunuz yukarı doğru gider. Eğer ki düzenli ödemezseniz kredi notunuz düşebilir.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu; bankalarla yapmış olduğumuz tüm finansal işlemlerimiz bazında KKB tarafından belirlenen kısmi bir sicil notudur. Kredi notu bankalarla olan ilişkilerinize bağlı olarak şekillenen, daha önceden bankalara olan ödemelerinizi ne kadar düzenli yaptığınızla doğrudan ilgisi olan ve bankalarla gelecek ilişkilerinizi belirlemede önemli bir role sahip olan nottur.

Kredi Notu Önemi Nedir?

Her hangi bir bankadan kredi çekmek istediğinizde, kredi kartı çıkarmak istediğinizde yahut mevcut kredi kartınızın limitini artırmak istediğinizde bankaların size güvenip güvenemeyeceklerini anlamak için ilk baktıkları kriterdir. Kredi notu iyi olan bireyler daha kolay banka hizmetlerinden yararlanabilirken, kredi notu kötü olan bireyler banka hizmetlerinden ya yüksek oranda ya da hiç faydalanamamaktadır.

Kredi Notu Öğrenmenin Önemi Nedir?

Kredi notu bankalara yapacağımız başvuruların olumlu ya da olumsuz sonuçlanacağına dair ön sezi oluşturmamızı sağlamaktadır. Çok düşük kredi notu olan bir kişiye kredi veren banka elbette olmayacaktır. Ancak bu kişi kredi notu düşük olmasına rağmen kredi başvurusu yapar ve kredi başvurusu olumsuz sonuçlanırsa kredi notu daha fazla düşecektir. Bunun için bilhassa kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunun sorgulanması ve kredi notuna göre kredi başvurusu yapılması yahut yapılmaması en sağlıklı olanıdır.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunuzu öğrenmek için başvurabileceğiniz çeşitli yöntemler vardır. Bunların en başında her hangi bir bankanın merkez şubesine giderek kredi notunuzu öğrenmek istediğinizi talep etmeniz yeterli olacaktır.

Kredi notu öğrenmenin bir başka yolu ise bankaların internet bankacılığıdır. Bankalar internet bankacılığı hizmetiyle de kredi notumuzu öğrenmemizi sağlamaktadır. Her ne kadar bu durum bankadan bankaya değişiyor olsa da birçok banka kredi notunu öğrenme hizmeti vermektedir.

Kredi Notu Öğrenme ve Sorgulama

Sms ile kredi notu öğrenme imkanınız da bulunmaktadır. Bu seçenek ise yine bankalarla ilişkili bir seçenektir. İnternet bankacılığı kullanmıyor olabilirsiniz. Bu durumda her bankanın kendisinin belirlediği mesajı bankanın numarasına göndermek yeterli olacaktır. Kredi notunuz hakkında sms ile bilgilendirileceksiniz.

Son ve en çok kullanılan kredi notu öğrenme yöntemi ise findeks ile kredi notu öğrenmektir. Findeks uygulamasını kullanarak kredi notunuzu anında ve çok hızlı öğrenebilirsiniz.

Kredi Notum Düşük! Ne Yapmalıyım?

Kredi notu yükseltmek için öncelikle mevcuttaki kredi ödemelerindeki taksit ödemelerini düzenli hale getirmelisiniz. Herhangi bir gecikme olmadan kredi ödemelerinizi yaptıkça kredi notunuz düzelecektir. Ama kredi notunuz yoksa bankayla kredi ilişkisi içerisine girmediyseniz küçük bir kredi ürünü olan kredili mevduat hesabı ya da kredi kartı gibi ürünleri maaş bankanızdan ya da emekli maaşınızı aldığınız bankadan giderek alabilirsiniz. Bu ürünlere sahip olduktan sonra kredi notunuz oluşacaktır. Buradaki düzenli ödemeleri takiben daha yüksek tutarlı ürünler olan ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisine başvurup bankalardan alabilirsiniz.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ