Kredi Haber
Kredi Notu Öğrenme – Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?
0

Kredi notu sistemi bankaların ortak kararıyla BDDK tarafından devreye alınmasıyla birlikte, bankalar ile işi olan tüm bireyler için önemli bir kavram haline geldi. Findeks; kredi notu öğrenme hizmeti veren uygulamaların en bilineni durumunda. Bir nevi karne özelliği taşıyan bu sistemde bankalara karşı görevlerinizi doğru şekilde gerçekleştirip gerçekleştirmediğinize göre sizlere not verilmektedir. Kredi notum kaç, kredi notu nasıl sorgulanır detaylara yazımızın devamından ulaşabilir, merak ettiğiniz soruları yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Kredi notu hesaplama aşamasında bu noktaların belirlenmesi için birçok kalem göz önüne alınmaktadır. Bir kalemde yapacağınız bir hata uzun süre boyunca nota yakın derecede etki etmektedir. Sicilinize olumsuz bir etki bırakmayacak hatayı yapmamak ise bankalar ile yaşayabileceğiniz ikili ilişkilerinizde iyi bir noktaya gelmenize yardımcı olacaktır.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu nedir sorusu için verilecek en basit cevap bankaya karşı yerine getirmeniz gereken tüm görevleriniz için oluşturulan bir puanlama sistemidir. Beş farklı kategori içerisinde atacağınız adımlara göre puanlama sistemi size sunulacaktır. Doğru bir analiz için belirli kalemler bulunmaktadır.

Bankadan çekmiş olduğunuz konut veya ihtiyaç kredilerini ödeme düzeniniz, kredi kartını doğru bir şekilde kullanıp kullanmamanız bu puanlamayı büyük oranda etkileyen temel unsurlardır. Puanlama her ayın sonunda tekrar yapılmakta ve KKB yani Kredi Kayıt Bürosu tarafından güncellenerek bankalara gönderilmektedir. Bankadan herhangi bir kredi veya kredi kartı talep ettiğinizde sahip olduğunuz puan, verilecek cevabın olumlu veya olumsuz olmasına neden olacaktır.

Kredi Notu Öğrenme ve Sorgulama

Kredi notunun nasıl sorgulanması ve öğrenilmesi gerektiği konusunda insanların kafasında bazı sorular bulunmakta. Bunu bankaya gitmeden kendiniz öğrenmek istiyorsanız yapmanız gereken Findeks isimli kredi notu öğrenme sistemini kullanmak olacaktır. Bu sistemi kullanabilmek için belirli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Bu ücreti ödemek istemeden puanınızı sorgulamak istiyorsanız iletişim halinde bulunduğunuz bankanıza giderek onlardan bilgi alabilirsiniz.

Kredi notunuzun hangi düzeyde olduğu ve bu düzey ile onlardan hizmet alıp alamayacağınızı öğrenebilirsiniz. 1 ile 1900 puanlama sistemi içerisinde beş farklı sınıf var. En altta olan üç sınıf bankalar tarafından riskli görülmektedir. En üstte yer alan sınıflarda yer alanlar bankaların gözünde güvenilir bir müşteri olarak görülmektedir.

En Riskli grup 1 ile 699, Orta Riskli grup 700 ile 1099, Az Riskli grup 1100 ile 1499, İyi grup 1500 ile 1699 arasında ve Çok İyi grup 1700 ile 1900 arasında yer almaktadır.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunuzu kendiniz öğrenmek istiyorsanız KKB tarafından kurulan ve hizmet veren Findeks sistemine giriş yapmanız gerekiyor. Sisteme giriş yapmanız için sizden TC kimlik numaranız ve üzerinize kayıtlı olan cep numaranız talep edilecektir.

Bu bilgiler ile sisteme sorunsuz bir şekilde giriş yapabilirsiniz. Böylece kredi notu sorgulama işlemini çok kısa bir süre içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Her sorgulama için belirli bir ücret sizden talep edilecektir. Ancak isterseniz uzun süreli kampanyalardan yararlanarak puanınızın ne durumda olduğu hakkında düzenli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Findeks ile Kredi Notu Öğrenme

Findeks sistemini kullanmak çok basittir. Sistemin web sitesine giriş yaptığınız anda karşınıza sorgulama ekranı çıkacaktır. TC kimlik numaranızı yazıp, ardından cep numaranızı yazdıktan sonra yapmanız gereken bu sistem ile ilgili olan formu okuduğunuzu belirtmek için kutucuğu işaretlemeniz gerekiyor.

Kredi Notu Öğrenme Ücretsiz Mi?

Devam et tuşuna bastıktan sonra sisteme üye olacağınız ekran karşınıza çıkacaktır. Bu adımı da doğru bir şekilde geçtikten sonra kredi kartı bilgilerinizi girerek sorgulama ekranına geçiş yapabilirsiniz. Tek sorgulama için ödemeniz gereken ücret 5,5 TL olacaktır. Bu ücret düzenli olarak güncellenmektedir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ