Kredi Haber
Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?
0

Ülkemizde Kredi Kayıt Bürosu adı verilen merkezde, tüm banka müşterilerinin bankacılık geçmişleri toplanmaktadır. Bu geçmişin analiz edilmesi sonucunda bir puanlama yapılır ve elde edilen puan kredi notu olarak isimlendirilir. Daha evvel kredi kartı almamış ve kredi başvurunda bulunmamış, bankalarda vadeli ya da vadesiz hesap açmamış yani hiçbir surette banka müşterisi olmamış kişilerin kredi notu olmayacaktır. Ancak bankalar ile münasebeti bulunan her müşterinin kredi notu vardır. Peki ama kredi notu nasıl sorgulanır?

Kredi notunun öğrenilmesi için pek çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin bir kısmı ücretli olmakla birlikte, bir kısmından herhangi bir ücret talep edilmemektedir. İşte bu yöntemler…

  • Findeks: Kredi notu nasıl sorgulanır sorusunun en çok tercih edilen cevabı Findeks olarak karşımıza çıkmaktadır. Findeks.com üzerinden, findeks mobil şube ya da internet şubesi üzerinden kredi notunuzun sorgulamasını yapabilirsiniz. Findeks mobil uygulaması üzerinden sorgulama tutarı 6 TL’dir.
  • Operatörler aracılığı ile: Turcell, Vodafone, Türk Telekom gibi gsm operatörleri aracılığı ile kredi notu öğrenmenin bedeli 9 TL’dir. T.C. kimlik numaranızı ve doğum yılınızı aralarında bir boşluk bırakarak 1122’ye göndererek kredi notunuz hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Öğrenmiş olduğunuz bu kredi notunuzu dikkate alarak bankalara başvuru yapabilirsiniz.
  • Banka gişeleri: Kredi notunuzu öğrenebileceğiniz yöntemlerden bir tanesi de banka gişeleri olmaktadır. Bankada çalışan memurlar bu noktada sizlere yardımcı olacaktır. Ayrıca yapacağınız kredi başvurularında zaten kredi notunuz da söylenecektir. Kredi başvurusu yapmak istediğinizde söylerseniz yine ücretsiz bir şekilde kredi notunuz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
  • Kredi notu nasıl sorgulanır sorusunun cevabını e-devlet üzerinden vermek de mümkündür. Risk Merkezi Raporu başvurusu alanında kimlik doğrulaması yaparak kredi notunuz hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu işlemi yapabilmek için e-devlet şifrenizin olması gerekiyor. Şifreniz yoksa PTT şubelerinden şifre alarak kimlik doğrulama işlemi yapabilirsiniz.

Kredi notunuz çeşitli değerlerden oluşmakla birlikte bu değerlerin bir anlamı bulunmaktadır. Kredi çekebilmek ve kredi kartı sahibi olmak için kredi notunuzun da 1300 ve üzerinde olması gerekmektedir. 1300 ve altındaki kredi notu bankalar tarafından riskli olarak kabul edileceğinden kredi taleplerinizin onaylanması da güç olacaktır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ