Kredi Haber
Kredi kartımın minimum asgari tutarını ödersem ne olur?
0

Kredi kartları aslında doğru kullanıldığında çok iyi bir ürün. Yüksek tutarlı harcamalarını taksitlendirme imkanı tanır veya acil nakit ihtiyacınız olduğunda kredi kartından nakit para çekmenizi ya da alışverişlerinizden puan kazanmanızı sağlayabilir. Bu kazandığınız puanlar ile de bedava alışveriş yapabilirsiniz. Ama bu noktada ödeme kısmı önemli. Ödeme için asgari tutar dediğimiz zorunlu bir oran var aslında. Bunun mutlaka ödenmesinde fayda var. Ödemediğiniz takdirde yasal olarak sıkıntı yaşayabilirsiniz. Asgari tutarı ödemeniz halinde kredi notunuz etkilenmez diyebiliriz. Burada kredi kartını ilk defa alanlar için %40 gibi bir oran söz konusu.

  • Kredi Notu Nedir -> Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Öğrenme ve Sorgulama
  • Kredi Notu Nasıl Yükseltilir -> Kredi Notu Yükseltme

 

%40 Oranı nedir?

Örneğin 1.000 TL borcunuz olduğunu varsayalım. Bu oran kredi kartını ilk aldığınızda %40 olarak belirleniyor ve 400 TL asgari ödeme tutarınız oluşuyor ve bunun ödenmesi gerekiyor. Bunu ödedikten sonra kalan 600 TL kredi kartı borcunuza faiz işlemekte. Bu faiz de Merkez Bankası tarafından belirlenen orana göre belirleniyor ve bankalar tarafından bu faiz oranının üzerine çıkılamıyor. Sonraki ekstrenizde 600 TL’yi işlemiş olan faiz ile birlikte görüyorsunuz.

Ama sonra ki ay da aynı şekilde devam etmeniz halinde bu faize tekrar faiz işlemesi gibi bir durum söz konusu olmuyor. Kısaca özetlemek gerekirse “Faizin faizi” olmuyor. Ama ana para üzerinden faizlendirilmeye devam ediyorsunuz. Ödeme güçlüğü çektiğiniz dönemlerde sadece asgari tutarın ödenmesi size yardımcı olabilir ancak sürekli aynı şekilde hareket etmeniz halinde sıkıntı yaşayabilirsiniz. Çünkü günlük harcamalarınızın da aynı şekilde devam edeceğini düşünürsek bu borç katlanarak büyümeye devam edecek. Bu durumda da sizin borçluluğunuz arttığı için kredi notunuzun olumsuz etkilenme ihtimali yüksek. Bu yüzden yıl içerisinde 1-2 kez maddi zorluk çektiğiniz dönemlerde asgari tutarı ödemeye dikkat edin. Bunun dışında mümkün olduğunca borcunuzun tamamını ödemeniz doğru bir seçenek olacaktır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ