Kredi Haber
Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?
0

Kredi kartı çok kullanışlı olmasının ve çeşitli avantajlar barındırmasının yanı sıra yapılacak olan harcama tutarlarına ise bankalar karar vermektedir. Kart limiti adı verilen bu uygulama sayesinde bankalar, kişilerin gelir durumları ile doğru orantılı olarak harcama tutarı belirlemektedir. Bu durum bankalar tarafından avantajlı bir durumdur. Çünkü tüketici, harcama eğiliminde olduğundan dolayı, verilen limiti de doldurabilir, ancak geliri elvermediğinden ötürü borcunu ödemekte güçlük çekebilir.

Kredi kartı limiti sorgulama Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu sayfası üzerinden yapılmaktadır. Tüm bankalar bu kuruma bağlıdır ve bankalar hakkında genel kararları bu kurum almaktadır. Kredi kartı limiti nasıl belirlenir sorusunun cevabını da bu şekilde vermiş olduk. Peki kredi kartı limitleri neye göre belirleniyor? Kişilerin gelir durumları göz önünde bulundurularak belirlenen kredi notu, kişinin aylık gelirinin 2 katı olabilmektedir. Örneğin 2 bin TL maaş alan bir banka müşterisinin ilk yıl alabileceği kredi kartı limiti de 4 bin TL olacaktır. Ancak kredi kartını aldığınız ikinci yılda bu kredi kartının limiti 4 katına çıkarılabilir. Yani 8 bin TL olabilir.

Kredi kartı limiti nasıl belirlenir diye merak edenler için limit konusuna açıklık getirdikten sonra konunun bireysel ve ticari kredi kartlarına göre değiştiğinin altını çizmek gerekiyor. Firmaların gelir seviyeleri farklı olduğundan dolayı, ticari kredi kartlarına verilecek limitler de farklılık gösterebilmektedir. Ayrıca bankalar, özel müşterilerine farklı fırsatlar da sunabilir.

Kredi kartı limiti nasıl belirlenir sorusunun cevabı ise BDDK’da saklıdır. Limit belirleme işleminin yapılmasının ardından, limitin artırımı ve azaltılması durumu da yine Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu kararları gereği kart hamiline bırakılmıştır. Kart hamili şayet limit artırımı talep ederse, banka da bu talebi uygun görürse limiti artırabilir. Ancak bankanın kart hamiline danışmadan herhangi bir surette limit artırımı yapması yasal değildir.

En yüksek kredi kartı limiti ne kadar sorusunun cevabı da yine kişilerin bankaya ibraz ettikleri gelir seviyesi ile alakalıdır. Banka, müşterisinin gelirini yeterli görmediği durumda limitte azaltma da yapabilir. Ayrıca çok fazla harcamanız varsa ve bu durumdan muzdaripseniz bu durumda limit azaltılması için yine bankalara talepte bulunabilirsiniz.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ