Kredi Haber
Kredi Kartı Ekstre Atlatma Nasıl Yapılır?
0

Var olan kredi kartı borçlarının gününde ödenmesi gerekmektedir. Bu borçlar ödenmediği takdirde, ödeme gününü aşan her gün için bankalar sizlerden gecikme faizi talep edecektir. Ancak gününde borcunuzu kapatmak için gerekli finansmanınız olabilir. Bütçeniz kredi kartı borcunuzu ödemeye elverişli olmayabilir. Bu durumda bankalar müşterilerine kredi kartı ekstre atlatma imkanı sunmaktadır. Aslına bakılırsa bu durumu sizler bankadan talep edebileceğiniz gibi, bankalar da sizlere teklif etmiş olabilir.

Ekstre atlatmak mantıklı mı şeklinde var olan pek çok soruya da kredi kartı hamilleri tarafından cevaplar aranmaktadır. Elbette ki bu durumun avantajlı ve dezavantajlı noktaları da bulunmaktadır. Kredi kartı ekstre atlatma işlemi mobil bankacılık, internet bankacılığı ve müşteri hizmetleri üzerinden yapılmaktadır. Banka şubeleri üzerinden borçların ertelenmesi mümkün değildir. Ancak bazı bankalar tarafından bu işlem için de belirli şartların arandığını söylemek daha doğru olacaktır.

Bankalar kredi kartı borçlarının bir sonraki aya ya da aylara ertelenebilmesi için sizden borcunuzun asgari tutarını ödemenizi de talep edebilir. Ayrıca erteleme süresi de yine bankalar nezdinde değişkenlik göstermektedir. Bankaların internet ve mobil bankacılık gibi kanalları üzerinden T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak kolayca ekstrenizi bir sonraki aya devredebilirsiniz. Ayrıca müşteri hizmetlerini arayabilir ve sms gibi kanallar üzerinden de borçlarınızı bir sonraki ödeme dönemine devredebilirsiniz. Her bankada olmamakla birlikte, bazı bankaların da şubeden işlem yapması mümkün olabilir. Bu konuda bankalardan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kredi kartı ekstre atlatma borçların ödenmediği noktada yarar sağlarken aynı zamanda bu işlem için bankalara ekstre atlatma faizi ödemeniz gerektiğini de belirtmek gerekiyor. Bu işlemi sınırlı sayıda gerçekleştirebilirken, aslında kredi notunun düşmemesi de bir avantaj olarak sayılabilir. Normal şartlarda borcunuzu ödemediğinizde bu anlamda bankalar kredi notunuzu düşürecektir. Ancak ekstre atlatma sayesinde kredi notunuz düşmeyeceği gibi, siciliniz de bozulmayacaktır.

Kar-zarar hesaplaması yaparak bu işlemi yapmanız daha mantıklı olacaktır. Erteleme süresi, borç tutarı gibi bilgileri girdikten sonra bankaların hesaplama araçlarından yararlanabilirsiniz. Bankanız ile problem yaşamak istemiyorsanız, faizi da göze alarak borçlarınızı ertelemeniz mantıklı olacaktır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ