Kredi Haber
Kredi Kartı Borç Erteleme Nasıl Yapılır?
0

Öncelikle kredi kartı borç erteleme nedir bu soruya cevap verelim. Kredi kartı borçları çeşitli sebeplerden dolayı ödenmediğinde, gecikme faizi uygulanmaktadır. Aynı zamanda kredi kartı borcu ödemeleri için iki adet tutar belirtilmektedir. Asgari olarak belirtilen tutar, bankanın ödemenizi talep ettiği minimum tutar olarak karşımıza çıkmaktadır. 3 kez bu tutarın ödemesinin aksatılması durumunda, kredi kartınız borcunuzu ödeyene kadar kullanıma kapatılacaktır. Topla ödeme tutarı ise yüksek olduğundan dolayı, kredi kartı borçluları ödemede güçlük çekebilirler.

Bazı bankalar tarafından gecikme faizi uygulanmaması ve borçlunun daha da borçlandırılmaması adına kredi kartı borç erteleme imkanı sunulmaktadır. Bu işlemi yapabilmek için öncelikle müşterisi olduğunuz bankanın bu işleme imkan tanıyıp tanımadığı sorgulamanız gerekmektedir. Dönem borcunu ödemek en iyi ihtimal olsa da, borçlarınızı ödeyemiyorsanız ertelemeden yararlanabilirsiniz. Peki bu durum avantajlı mıdır, bunu inceleyelim.

Bankalara giderek, kredi kartı borç erteleme yapacağınızı söylediğinizde gerçekleştirebileceğiniz bu işlem için teklif bazı durumlarda bankalardan dahi gelebilir. Bu durumun sebebi, bankaların müşteri kaybetmek istemesidir. Bu durumun avantajı, belirtilen sürede bankaya para ödenmemesidir. Bu sebeple bütçe durumunuzu ayarladıktan sonra borç ödemeye başlayabilirsiniz.

Kredi kartı borç erteleme imkanından yararlanmak için online yöntemleri kullanabilirsiniz. Bazı durumlarda bankalar, erteleme yapabilmek için asgari borcun ödenmesini de talep edebilirler. Bu durum hakkında müşteri olduğunuz bankanın müşteri hizmetlerini arayabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ancak borç erteleme için bankaların hizmet verdiğini de belirtmek gerekiyor. İnternet bankacılığı ve çağrı merkezleri üzerinden erteleme talebinde bulunabilirsiniz. Ancak banka yaptığı inceleme sonrası erteleme talebini kabul ettiği müşterilere onay vermektedir. Banka tarafından bu imkan sunulmuyor da olabilir. Ayrıca erteleme yapabilmek için banka tarafından aranan bazı şartlar olduğunu da söylemek gerekiyor.

Borç erteleme yapabilmek için borcunuzun gecikmeye girmemiş olması gerekiyor. Banka özel olarak inisiyatif kullanarak dönem borcunda erteleme yapabileceği gibi, bu talebi ret de edebilir. Gecikmeye girmemiş borçlarınız için erteleme yapıp yapamayacağınız hakkında müşteri hizmetleri üzerinden detaylı bilgi alabilirsiniz. Borçlarınızı minimum 1 ay erteleyebileceğiniz gibi, maksimum erteleme süresi 9 ay olarak belirlenmiştir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ