Kredi Haber
Kredi Kartı Aidatı Geri Alma
0

Kredi Kartı Aidatı Geri Alma

Ülkemizde kredi kartı kullanımı ciddi bir seviyededir. Aidatsız kredi kartlarının avantajları aidatlı kartlara göre daha azdır. Ayrıca aidatsız kredi kartlarında yapılan taksit sayılarının da az olması tüketicileri aidatlı kredi kartı almaya itmektedir. Ancak pek çok kişi tarafından şikayetçi olunan kredi kartı aidatı geri alma durumu söz konusu olmaktadır.

Bu süreç oldukça zorlu olmasına karşın, kararlı bir tavır sergilemeniz gerekiyor. Kart aidatı ödemek istemediğinizi ve ödediğiniz tutarları geri alabilmenizi sağlayacak yöntemlerden ilki bankaya kredi kartınızı kapatmak istediğinizi söylemenizdir. Sizler kartınızı kapatma taraftarı olmasanız da bankalar da müşteri kaybetmemek için bu soruna çözüm arayışına girecektir.

Ancak kredi kartı aidatı geri alma işlemi için bankalar ile mutabakat sağlanamadığı durumlarda ise e-devlet üzerinden hakem heyetine başvuruda bulunmanız gerekiyor. Kredi kartı aidatları bu gün 180 TL’ye kadar çıkmaktadır. Azımsanamayacak bu tutarları geri alabilmek için dilekçe yazmakla uğraşmanıza gerek yoktur. Bankaya yazdığınız dilekçeden de olumsuz sonuç alıyorsanız deneyeceğiniz yöntem hakem heyetidir.

Valilik binalarında bulunan hakem heyetleri, Yargıtay kararı ile işlem yapmaktadır. Ancak bunun için bankanın sizden kart aidatı aldığını belgelemeniz gerekecektir. Bu kararın ardından banka 2 hafta içerisinde tutarı hesabınıza yatıracaktır. Ancak bu yöntemler ile uğraşmak istemiyorsanız e-devlet üzerinden kredi kartı aidatı geri alma işlemi yapabilirsiniz.

Bu işlem için e-devlet şifrenizin olması gerekiyor. Şayet şifreniz yoksa, PTT şubelerinden 2 TL’ye bir şifre almalısınız. E-devlet kapısına giriş yaptıktan sonra sağ tarafta yer alan yeni başvuru butonuna basmanızın ardından ilgili alanları doldurunuz.

Başvuru işlemini sonuçlandırdıktan sona 30 iş günü içerisinde tarafınıza bir e-mail gönderilecektir. Bu gönderilen mailde karar aidatın ödenmesi yönündeyse, bankadan aidat tutarını geri alabilirsiniz. Ayrıca Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından çıkarılan yönetmelikte de bazı değişikliklerin yapıldığını belirtmek gerekiyor.

Müşteri koruyan bu madde ile tüketiciler kullandıkları aidatlı kredi kartlarını aidatsız kartlara çevirebilmektedir. Ayrıca madde ile birlikte bankalara müşterilerine aidatsız kredi kartı sunma zorunluluğu getirilmiştir. Düzenleme ile birlikte kredi kartlarının yanı sıra bu kartlara bağlı olan ek kartların ücretlerinin de asıl kredi kartı aidatının %50 tutarından fazla olmaması gerektiği ifade edilmiştir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ