Kredi Haber
Kredi Garanti Fonu (KGF)
0

Kredi Garanti Fonu, teminat yetersizliğinden kaynaklanan sebeplerden dolayı kredi çekemeyen KOBİ ve KOBİ dışı işletme ile firmalara kefil olarak destek vermektedir. KOBİ ve KOBİ dışı işletmelere finansman sağlanması amaçlanan Kredi Garanti Fonu (KGF) nedir? KGF kredisi nasıl çekilir, başvuru şartları nelerdir? İşte bilinmesi gerekenler…

Küçük ve orta ölçekli işletme sahiplerinin günümüz şartlarında rekabetle mücadele etmesi kolay olmamaktadır. Bu bağlama pek çok küçük işletme faaliyetlerine son vermek zorunda kalmaktadır. Ancak uzun zamandır aktif bir çalışma hayatı sürdüren Kredi Garanti Fonu küçük işletmelere ya da küçük esnafa büyük desteklerde bulunarak, yollarına devam etmelerini sağlamaktadır.

Kredi Garanti Fonu Nedir?

İşletmelere destek olan Kredi Garanti Fonunun değişik işlevleri ve bulunmaktadır. Peki, resmi tanımlarla Kredi Garanti Fonu nedir? Kredi Garanti Fonu, küçük işletmelerin teminat gösterememeleri nedeni ile kredi çekememe sorunlarını yok eden bir sistemdir. Küçük esnaflar bu sisteme başvurarak bir kefil elde etmektedir.

Kefil bulunmasının ardından kredi işlemlerini tamamlayan işletmeler, nakit eksikliklerini de gidererek faaliyetlerini sürdürebilmektedir. Kısada kredi Garanti Fonunun işletmeler için bir finansman erişim avantajı sağladığını söylemek mümkündür.

Kredi Garanti Fonu (KGF) Başvuru Şartları

Kredi Garanti Fonu, KGF şeklinde kısaltılmış hali ile kullanılmaktadır. Bu fondan fayda sağlanabilmesi için belli şartların yerine getirilmesi istenmektedir. Öncelikle fon kullanımı ya da desteği elde edilebilmesi içim küçük işletme ya da KOBİ olunması gerekmektedir. Çalışan sayısı 250’nin üzerinde olan işletmelerin bu desteği alması olanaksızdır.

Bunun yanı sıra esnaflar ya da farklı girişimciler de finansman eksikleri için gerekli olan kefili KGF ile elde edebilmektedir. Bunun için sisteme başvurulması gerekmektedir. Başvurularda bankalarla iletişime geçerek yönlendirme almak mümkündür. Fakat iletişim kurulan bankaların KGF ile anlaşması olup olmadığına dikkat edilmelidir.

İlk olarak 1993 yılında kurulan 1994 yılında ise ilk kefaretini veren Kredi Garanti Fonu avantajları sayesinde uzun süreden bu yanda varlığını korumaktadır. Sistem sayesinde küçük işletmelerin büyümesi, ekonominin canlı kalması sağlanmaktadır. Üstelik zaman içerisinde KGF kefaret verdiği alanların boyutlarını da geliştirmiştir.

Bu sayede hem KOBİ’ler hem de KOBİ dışında kalan işletmeler KGF ‘den yarar sağlayabilmektedir. Stratejik açıdan sağlanan destekler neticesinde işletmeler farklı kapılar çalmadan kefaret elde edebilmektedir. Üstelik Kredi Garanti Fonu, ülkemizde bu alanda hizmet veren ilk ve tek kurum olmak özelliği de taşımaktadır. Kurum kredi vermemekle birlikte işletmelerin kredi teminlerini kolaylaştırmaktadır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ