Kredi Haber
Konya’ya Yeni Sanayi Sitesi
0

Konya’da sanayi iş yerlerini tek çatı altında buluşturarak bölgenin istihdam imkânlarını genişletecek Yeni Motorlu Küçük Sanayi Sitesi‘ne ilişkin protokol törenle imzalandı.

TOKİ, Konya Valiliği, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Sanayi Bölgeleri Kentsel Dönüşüm Derneği iş birliğinde yapılacak “Yeni Motorlu Küçük Sanayi Sitesi” protokolü imza töreninde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Konya’nın 30 yıllık probleminin çözüleceğini söyledi. Yaklaşık 1 Milyar TL yatırım bedeline sahip projenin inşasına bu yıl başlanacağını aktaran Kurum, dükkânların 36 ay içinde hak sahiplerine teslim edileceğini açıkladı. Kurum, “Hazine’ye ait ne kadar atıl arazi varsa, ne kadar kullanılmayan arazi varsa biz bunu tarım ve turizm sektörlerimize, sanayicimize kazandıracağız” dedi.

ŞEHİR GÜZELLEŞECEK

Projenin hem Konya hem de bölge için önemli bir yatırım olduğuna dikkat çeken Kurum, modern ve geniş yeni sanayi alanıyla kent sanayisinin büyüyeceğini, istihdamın artacağını kaydetti. Kurum, ayrıca “Projeyle şehrin içindeki sanayi alanı, çöküntü alanı şehir dışına çıkarılarak yerine millet bahçelerinin, yürüme yollarının, yeşil alanların, üniversitelerin, okulların olduğu önemli bir yaşam alanı kazandırılacak” diye konuştu.

5 TİPTE 700 İŞ YERİ

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Yeni Motorlu Küçük Sanayi Sitesi’nin Konya için hizmet ve istihdam bakımından büyük bir değer ve önem ifade edeceğini söyledi. Bulut, şöyle devam etti: “Bu sanayi sitesinde yaklaşık bin 700 iş yeri planlanmakta olup 5 farklı tipte iş yeri üretilecektir. Sitenin yapımını TOKİ üstlenecektir. Projenin imza altına alınmasından sonra tasarım ve proje çalışmalarına hemen başlanacak, talep organizasyonunun tamamlanmasının ardından ihale çalışmalarına geçilecek.

TOKİ’DEN SANAYİ SİTELERİ
Konya Yeni Sanayi Sitesi
TOKİ‘nin konut üretiminde olduğu gibi sanayi sitelerinin yapımında da önemli bir görev aldığını belirten Başkan Ömer Bulut, Kayseri’de Marangoz ve Mobilyacılar, Bursa’da Büyük Sanayi Sitesi, Uşak’ta Dokumacılar Sitesi ve Trabzon’da Küçük Sanayi Sitesi’ni inşa edip teslim ettiklerini söyledi. Bulut, ayrıca Aksaray, Bolu, Diyarbakır ve Trabzon’da 3 bin 638 iş yerini kapsayan sanayi sitesi inşaatların sürdüğünü aktardı.

TOKİ‘nin Konya’da konut ve sosyal donatı alanlarında önemli yatırımları olduğuna da değinen Başkan Bulut, devam etmekte olan projelerin yanı sıra şehirde 22 bine yakın konut inşa edildiğini ve şehre 2,5 milyar TL yatırım yapıldığını kaydetti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ