Konut Projeleri

PTT Emekli Kredisi

PTT Emekli Kredisi

PTT’den emekli kredi kampanyası. PTT kredisi emekli vatandaşların PTT aracılığıyla alabilecekleri kredi anlamına gelir. Bu noktada PTT, tüketiciler ile bankalar arasında aracılık görevi üstlenir. Kredi almak isteyen emekli vatandaşlar bankaların sunduğu PTT kredileri ürünlerine başvurarak kredilerini PTT’den alabilirler. Yaş sınırı bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte genellikle üst sınır 80’dir. Burada dikkat edilmesi gereken bu üst sınır vadeyi de kapsar. Yani 78 yaşındaysanız ve kredi çekmek istiyorsanız en fazla 2 yıl vadeli kredi çekebilirsiniz.

Emekli maaşını PTT’den alan vatandaşlar, kendilerine en yakın PTT şubesine uğrayıp, başvuru formunu doldurduktan sonra anında ihtiyaç kredilerini çekebilecekler. Acil olarak nakite ihtiyacı olan emeklilere özel PTT’den emekli kredisi. Üstelik kefil yok, şart yok!

Emekli maaşını PTT’den alan vatandaşların kredi çekmek için herhangi bir bankaya başvurmasına ihtiyaç kalmıyor. Türkiye’nin neresinde olursanız olun en yakın PTT şubesine giderek 60 Bin TL’ye kadar ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Emekli maaşını PTT’den almayan vatandaşlar da gelir belgesi ibraz etmeleri durumunda belirli bankalardan kredi talebinde bulunabiliyor. Emekli olmayan ve ya da emekli olup maaşını PTT’den almayan vatandaşlar PTT Kredisi fırsatından yararlanabilecek. Ancak PTT’den maaş almıyorsanız herhangi bir bankadan kredi çekmekten herhangi bir farkı kalmıyor.

PTT KREDİSİ VEREN BANKALAR HANGİLERİ?

Banka İsmi Kredi Tutarı Vade Üst Yaş Sınırı
Aktif Bank 60.000 TL 48 Ay 80
Burgan Bank 55.000 TL 48 Ay 84
DenizBank 36.000 TL 48 Ay 80
Fibabanka 30.000 TL 48 Ay 80
ING Bank 45.000 TL 48 Ay 75
Odeabank  50.000 TL 48 Ay 75
TEB  30.000 TL 36 Ay 70

PTT kredisi veren bankaların faiz oranları piyasa koşullarına göre farklılık gösterebiliyor. Piyasa koşulları dikkate alınarak faiz oranları sürekli değişkenlik gösterse de, PTT müşterileri daha uygun koşullar ile ihtiyaç kredisi talebinde bulunabiliyor.

PTT EMEKLİ KREDİSİ ŞARTLARI

Eğer emekli maaşınızı PTT’den alıyorsanız;

  • Kredi notunuzun yeterli seviyede olması
  • Krediye başvurulduğu dönemde başvuran kişinin 84 yaşından büyük olmaması
  • Emekli maaşının yarısının aylık kredi taksit tutarını ödeyebilmesi gerekmektedir.

Maaşınızı PTT’den almıyorsanız;

  • 18 yaşından küçük, 84 yaşından büyük olmamak
  • Gelir belgesi ibraz edebiliyor olmak
  • Kredi notunuzun yeterli seviyede olması
  • Gelirinizin yarısının aylık kredi taksit tutarını ödeyebilmesi gerekmektedir.

KREDİ NOTU’NA GÖRE KİMLER BAŞVURABİLİR?

Kredi Puanı Risk Grubu Kredi Kullanma İhtimali 
1-699 En Riskli Çok Düşük
700-1099 Orta Riskli Düşük
1100-1499 Az Riskli Gelire Bağlı
1500-1699 İyi Yüksek
1700-1900 Çok İyi Çok Yüksek

Kredi sicil puanı 1.500 ve üzeri olan vatandaşların başvurularının olumsuz sonuçlanma ihtimali yok denecek kadar az. Eğer 1 ila 699 kredi puanına sahip iseniz büyük ihtimal ile başvurunuz olumlu sonuç almayacaktır. 700 ila 1.099 puana sahip vatandaşlar orta risk seviyesinde yer alırken, 1.100 ila 1.499 puana sahip vatandaşların gelir seviyelerine göre başvurularının olumlu yönde sonuçlanma ihtimali yüksek. PTT üzerinden gerçekleştirilen kredi başvurularında, bankaların şart ve prosedürlerine göre PTT müşterilerinin kredi onaylanma süreleri 10 dakika ile 1 iş günü arasında değişkenlik gösterebiliyor. Eğer PTT üzerinden maaşınızı almıyorsanız bu süre 2 iş gününe kadar çıkabiliyor.

PTT KONUT & TAŞIT KREDİSİ VERİYOR MU?

PTT üzerinden yalnızca 60.000 TL maksimum limitli ihtiyaç kredisinden faydalanılabiliyor. Konut ya da taşıt kredisi başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşların bankalarla iletişime geçmesi gerekiyor. PTT emekli kredisi başvurusunda bulunmak için kimlik belgesi dışında herhangi bir belge, evrak ya da kefil istenmiyor. Size en yakın PTT merkezine bireysel olarak başvurmanız yeterli olacak. Ancak PTT’den maaş almıyorsanız gelir belgesi ibraz etmek durumundasınız. Banka kredisi başvurusunda bulunulduğu gibi PTT kredilerinde de kredi tahsis ücreti tarafınıza yansıtılıyor. Binde 5 oranında masrafın alındığı kredi başvurularında kişilere hayat sigortası da yapılıyor.

PTT KREDİSİ İÇİN MAAŞI TAŞIMAK GEREKİYOR MU?

PTT emekli kredisine başvurmak istiyor ancak başka bir bankadan emekli maaşınızı mı alıyorsunuz? Bunun için maaşınızı taşımanıza gerek yok ancak farklı bir bankadan emekli maaşınızı aldığınız için kredi başvurunuzun onaylanma ihtimali daha düşük oluyor. Diğer yandan PTT’nin kendi müşterilerine sunmuş olduğu faiz oranı ve taksit tutarı gibi olanaklardan yararlanamıyorsunuz. Emekli maaşınızı PTT’ye taşımak isteyen vatandaşlar e-Devlet üzerinden bu işlemi basit bir şekilde gerçekleştirebilir.

Yorum Yap - Soru Sor