Kredi Haber
Konut Kredisi Kullanımında Düşüş Var
0

2018 yılında özellikle kur şoku sonrası hızlı faiz artışı ile birlikte konut kredi faiz oranları yükseldi ve kullanım azaldı. Son gelen konut satışları verisi, ipotekli konut satışlarının 70’ün üzerinde %80’e yakın oranda ciddi seviyelerde düştüğünü gösteriyor. Nedeni yüksek faizler

Bankaların kullandırdığı konut kredileri bu verilere paralel gidiyor. 2018 yılında azalma içerisindeydi. 2017 yılında ülkemizde toplam 191,5 milyar lira konut kredisi kullandırılırken 2018 yılında 188,1 milyar liraya geriledi. %1,8 düşüş meydana geldi. 2018 yılında konut kredi hacminin düşmesi yılın ikinci yarısında artış gösterdi. Yılın ilk yarısında böyle bir durum yoktu. Ve 2019 ocak ayı ile birlikte bu düşüşün devam ettiğini görüyoruz. Peki kredi faizleri nereden nereye, hangi seviyelere geldi?

FAİZLER GERİLİYOR
Konut Kredileri Faiz Oranları
Hatırlayacaksınız 0,98 kredi faiz oranları söz konusu idi. Bu oran çok yükseldi. En düşük 0,98 faiz oranı 2018 yılında gördüğümüz konut kredi faizi. En yüksek %2,50 civarında idi. Şimdi ortalama %2’ye kadar geriledi ve hatta düşüş devam ediyor. %0,98 seviyelerinden %2’ye gelmesi çok ciddi bir artış. Ve yıl sonu itibari ile %2 seviyelerinde dengelendi.

KONUT KREDİSİ AYLIK FAİZ ORANI

EN DÜŞÜK EN YÜKSEK YIL SONU
%0,98 %2,50 %2,00

VAKIFBANK KREDİ FAİZ ORANLARINI İNDİRDİ
Konut Kredisi Faizleri
Ocak ayı itibariyle de konut kredi faizlerinde gevşemenin devam ettiğini görüyoruz. Bunun yanında taşıt, diğer taraftan ihtiyaç kredileri de eklenmiş durumda. Vakıfbank geçtiğimiz günlerde kredi faiz oranlarını indirdi. Bu indirimin devam etmesi ve diğer bankaların da buna eşlik etmesi bekleniyor. Konut kredisi %1,63’ten %1,49’a geldi. Yıl sonunda %2 seviyelerinde dengelenen faiz oranları %1,49’a kadar gelmiş durumda. Taşıt kredisi %1,72’den %1,55’e geriledi. İhtiyaç kredisi de düştü. %1,77’den %1,59 seviyelerine düşmüş durumda.

ESKİ YENİ
KONUT KREDİSİ 1,63% 1,49%
TAŞIT KREDİSİ 1,72% 1,55%
İHTİYAÇ KREDİSİ 1,77% 1,59%

Mevcut faiz oranlarının hala yüksek olduğunu belirtmekte fayda var. %0,98’e göre hala alımı tetikleyecek bir faiz değil. Ama yavaşlaması ümit verici. Vakıfbank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan konuyla ilgili “Ekonomimize cemre düştü. Baharın müjdesi geldi. Türbülanstan çıktık, en kötüyü geride bıraktık.” dedi. Kredi faizleri de bunu gösteriyor. Faizlerde ki bu düşüş ne fark ettiriyor?

  • 10 Yıl Vade ile 100 Bin TL Konut Kredisi kullanımında 13 Bin 120 TL Avantaj

  • 48 Ay Vade ile 100 Bin TL Taşıt Kredisi kullanımında 6 Bin 469 TL Avantaj

  • 36 Ay Vade ile 10 Bin TL İhtiyaç Kredisi kullanımında 490 TL Avantaj

Beklentilerin faizlerin düşmesinin devam etmesi yönünde olduğunu belirtelim. Önce kamu bankaları ardından da özel bankaların kademeli olarak eşlik etmesi ve faiz oranlarının daha da düşmesi bekleniyor.

KONUT KREDİSİ ÇEKMEDEN, BANKASIZ EV SAHİBİ OLUNABİLİR Mİ?

Konut kredisi faiz oranları her ne kadar düşmeye devam etse bile gelinebilecek en düşük seviyeler vatandaşların yüksek maliyetlere katlanmadan ev sahibi olmasına olanak sağlayacak gibi durmuyor. Dar ve orta gelirli vatandaşların faizsiz ev sahibi olabilmesi için kurulan firmalar mevcut.

Eminevim

Birevim

Fuzulev

Finansevim

Hedefevim

Katılımevim

Yukarıda paylaştığımız linklere tıklayarak peşinatsız, taksitle ve faizsiz ev sahibi olabileceğiniz sistemler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ