Kredi Haber
Konut Kredisi ile Ev Mi Almalı Kirada Mı Oturulmalı
0

Kiradan kurtulup ev sahibi olmak isteyenlerin en çok merak ettiği soruların başında gelir; ev almadan kira ödemek mi yoksa kredi kullanıp ev sahibi olmak mı? Pek çok soruda olduğu gibi bu sorunun da net ve kesin bir cevabı yoktur. Bununla birlikte bu soruya cevap vermek için bilinmesinde yarar olan bazı konular vardır.

Faiz oranları: Faiz oranları konut kredisi kullanmanın maliyeti olup ev alıp almama konusunda en çok dikkat edilen husustur. Faiz oranları ekonominin içinde bulunduğu duruma geleceğe dönük beklentilere ve bankaların risk iştahlarına göre değişebilir. Ekonomide sorunlar varsa, enflasyon oranları yüksekse ya da bankalar için konut kredilerinden daha az riskli / daha cazip başka ürünler varsa konut kredisi faiz oranları yüksek olacaktır.

Kira Bedelleri: Nasıl ki faiz konut kredisi çekip ev almanın maliyeti ise kira bedeli de ev almadan kirada oturmanın bedelidir. Kira bedelleri de konutun bulunduğu semte, konutun niteliklerine, o bölgedeki kiralık ev / kiracı sayısına ve ekonomiye / piyasaya ilişkin beklentilere göre değişir.

Konut Fiyatları: Konut projeleri fiyatları da kirada oturmak ile ev almak arasındaki tercihin etkenlerindendir. Konut talebinin yüksek olduğu zamanlarda konut fiyatları yüksek olması beklenirken konut arzının fazla olduğu zamanlarda konut fiyatlarının daha düşük olması beklenir.

Kişinin Gelir Düzeyi: Ev alma kararındaki en büyük etmenlerin başında kişinin güncel ve gelecekte elde etmeyi beklediği gelir gelmektedir. Kişi gelecekte bugüne göre gelir seviyesinde ciddi bir artma bekliyorsa ev alma kararını daha kolay verebilecekken bu yönde bir beklentisi yoksa bu karar alması zorlaşacaktır.

Bu sayılanlara ilave olarak gerek yatırım gerekse ihtiyaç amaçlı gayrimenkul alımı yapılırken dikkat edilen ve oldukça işlevsel olan iki kriter daha vardır.

Gayrimenkul Fiyatlarındaki Beklenti: İnsanın kendisine ait bir evde yaşaması her ne kadar bir ihtiyaç olsa da konut alımı kararı genelde yatırım yapar gibi verilir. Bu anlamda eğer birkaç yıl içinde gayrimenkul fiyatlarında ciddi bir artış bekleniyorsa faiz oranlarındaki birkaç puanlık yükseklik ya da nispeten cazip kira bedelleri göz ardı edilecek ve konut alma isteği baskın gelecektir. Benzer şekilde gelecek bir iki yıl içerisinde konut fiyatlarında ciddi bir düşüş bekleniyorsa da bugün faizlerdeki düşük oranlar, kira bedellerinin nispeten yüksek olması, kişi gelirinin kredi taksiti ödemeye müsait olması gibi etkenler dikkate pek alınmayacaktır.

Kira Çarpanı: Bu kavram yukarıda anlatılan konut ve kira bedelleri kavramlarından türetilmiştir. Gayrimenkul yatırımında en çok dikkat edilen hususların başında gelir. Kira çarpanı özetle bir gayrimenkulün satış fiyatının aynı gayrimenkulün kaç kira bedeli ettiği, kiraya verilse kaç kira bedeli ile kendini amorti ettiği şeklindeki basit bir hesaptır. Örneğin 1.000 lira kira getirisi olan bir gayrimenkulün satış fiyatı 280.000 lira ise kira çarpanı 280’dir.

Kira çarpanı için belli bir standart yoktur. Bu da konutun niteliklerine, bulunduğu bölgedeki konut arzına, ekonomik duruma göre değişir. Örneğin İstanbul için geçmişte 120 ila 180 kira çarpanı normal kabul edilirken günümüzde bu oranlar 200 – 240’a kadar çıkabilmektedir.

Tüm bu anlatılanlar kişinin ekonomik durumuna, gelir seviyesine, konutun bulunduğu bölgeye ve sahip olduğu niteliklere ve daha pek çok etkene göre değişir. Kirada oturmaya devam mı edeyim yoksa kredi kullanıp ev mi alayım sorusu için en doğru cevabı bu kriterler çerçevesinde herkes kendi durumuna göre verebilir.

Konut kredisi çekmekte kararlı ancak kaç yıl vadeli çekeceğim diye düşünüyorsanız satilikdairekonut.com/blog/konut-kredisi-120-ay-mi-240-ay-mi-cekilmeli.html yazımıza mutlaka göz gezdirmelisiniz.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ