Kredi Haber
Konut Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır
0

Ev sahibi olmak hemen herkesin hayalini kurduğu buna rağmen de oldukça maliyetli bir idealdir. Gerek her yıl ciddi oranlarda artan emlak fiyatları gerekse yüksek faiz oranları ev sahibi olmak isteyen kişileri ciddi anlamda zorlamaktadır. Bununla beraber belli bir birikim edinip de ev sahibi olabilmek için gerekli peşinatı toplayanların ilk hedefleri en uygun şekilde bir konut kredisi bulup ev satın almaktır.

Konut kredileri hem tutar olarak genelde diğer kredilerden daha yüksek tutarlı olmakta hem de vade olarak daha uzun vadeli olmaktadırlar. Bu durum da konut kredilerinin hesaplanmasını daha önemli hale getiriyor. Çünkü oran ya da vadede yapılacak bir hata çok ciddi sonuçların çıkmasına sebep olacaktır.

Konut Kredileri

Konut kredileri, diğer kredilere göre daha uygun faiz oranlarına sahip olması, uzun vadeli olduğundan aylık taksitlerin nispeten düşük olması, KKDF ve BSMV’den muaf olması gibi avantajları sayesinde düzenli geliri olan kişilerin kolaylıkla kira ödemekten kurtulup ev sahibi olmalarını sağlamaktadır.

Konut kredileri alınması planlanan evin ekspertiz değerinin azami %80’ine kadar kullandırılır ve diğer %20’lik kısmın müşteri tarafından sağlanması beklenir. İlave olarak kredilerde genellikle kredi kullanan kişinin geliri dikkate alınırken konut kredilerinde aynı evde yaşayan eşler, çocuklar ve ebeveynlerin gelirleri de dikkate alınır. Kredi vadesi ile uyumlu olarak aylık, üç aylık periyotlarda ödeme imkânı olduğu gibi sabit taksit, azalan taksit, artan taksit ya da ara ödemeli taksit seçenekleri de sunulmaktadır.

Konut kredisi çekmeden, faiz ödemeden, tasarrufa dayalı bir şekilde ev sahibi olabileceğiniz yöntemler:

Eminevim
Fuzulev
Birevim
Finansevim
Hedefevim

Konut kredilerinde taksitler nasıl hesaplanır?

Konut kredilerinde faiz oranları kredinin vadesine göre değişmektedir. Genelde 1-60 ay arası için düşük bir oran 61-120 ay arası vade için ise nispeten daha yüksek bir oran verilir. Kredi taksitleri de kredi faiz oranı, vadesi ve ödeme yöntemine (aylık, 3 aylık ya da sabit/değişken taksit) göre değişmektedir.

Konut kredisi taksitlerinin nasıl hesaplandığını bir örnek üzerinden gösterelim:

120 ay vadeli, aylık 0,98 faiz oranı üzerinden 100.000 TL tutarlı sabit taksitli bir konut kredisinin taksitlerini hesaplayalım.

Söz konusu formülden çıkan sonuca göre bu kredinin aylık taksitleri 1.421 TL olacaktır ve 120 ay sonunda 100.000 TL’lik anaparaya 70.504 TL faiz ödenmesi gerekecektir.

Tabii ki buradaki 70.504 TL sadece kredinin faiz yüküdür. Buna ilave olarak kredi tahsis ücreti, her yıl yenilenmesi gereken sigortalar (hayat, DASK, konut vs.) ücretleri ile kredi kullanım öncesi ödenen ekspertiz ücretleri de dikkate alınmalıdır. Ayrıca yeni düzenleme ile geçici olarak konut bedeli üzerinden hesaplanan ve %20’den %15’e indirilmiş olan tapu harcı için  de nakit bulundurulması gerektiği unutulmamalıdır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ