Kredi Haber
Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Zaman Düşer
0

Konut almak isteyenlere sunulan konut kredisi faiz oranları son bir yıl içerisinde çok yüksek rakamlara çıktı. Bu rakamların ne kadar bu seviyede kalacağı ya da düşeceği net bir tarihin olup olmadığı hakkında net bir bilgi bulunmuyor. Bu nedenle ev almak isteyenlerin atacakları adımları düşünmesi gerekiyor. Türkiye için kazanç vakti isimli kampanya da konut kredi faizleri belirli şartlar çerçevesinde %0,98 oranına kadar çekildi. Bu oran tabi ki belirli bir süre geçerli olacaktı ve belirli sayıda ev bunun içerisinde yer alacaktır. 31 Ekim 2018 tarihiyle bu kampanyanın da tamamlanması ile birlikte faiz oranları normal seviyesine çıkacaktır.

Gelecekte bu konuyla ilgili herhangi bir kampanyanın olup olmayacağı konusunda net bir bilgi bulunmuyor. Olursa büyük ihtimal ilk düzenleyecekleri nokta tabi ki kredi faizleri olacaktır. Çünkü yüzde 20 oranlarına çıkan faizler ile uzun vadeli konut projelerinden ev almak insanların zorlanmasına neden olacak önemli bir detaydır. Bundan kurtulmak isteyen kişilerin ilk amacı bir kampanyanın başlamasını beklemek olacaktır. Yakın gelecekte normal şartlar içerisinde konut kredi faiz oranlarının düşmesini beklemek çok gerçekçi görünen bir detay değildir. Tabi tüm bankaların aynı oran ile ev kredisi sunduklarını söylememizde yanlış olacaktır. Bazıların oranı daha kullanışlı seviyelerde bulunsa da masraf kesintilerini yüksek yaparak bu durumun aynı olmasına neden oluyor.

Banka Konut Kredi Faizleri

Son olarak Ağustos ayı ortalarında güncellenen oranlar ile birlikte konu kredi faizleri ülkemizde bu konuda hizmet veren bankalar tarafından %1,60 ile %2,80 arasında geniş bir yelpazede sunuluyor. Ancak 10 bankanın %1,70 ile %1.60 oranı arasında kredi sunduğunu da ekleyelim. Bazı bankaların düşük kredi imkanı sunuyor olması mantıklı gibi dursa da dediğimiz gibi kredi çekerken ortaya çıkarılan masrafların yüksek olması nedeniyle alınacak olan kredi oranı aynı seviyeye çıkarılıyor. Bu küçük detayları göz ardı etmeden kredi başvurusunda bulunmamanızı tavsiye ederiz. Bu detayların avantajı olacağı gibi dezavantajları da vardır.

Konut Kredi Faiz Oranları Düşme İhtimali

Döviz kurunda yaşanan önemli dalgalanmaların ardından ekonomi içerisinde bazı noktalarda önemli sıkıntılar yaşandı. Ancak bu dönemin atlatılmasına rağmen faiz oranlarının merkez bankası ile birlikte belirli bir seviyeye çekilmesinden dolayı 2011 yılında bulunan konut kredi faiz oranları ile aynı seviyeye ulaşılmış oldu. Bu dalgalı ekonomi durumu kısa sürede düzelse de etkilerinin kısa sürede atlatılmasının mümkün olduğunu söylememiz doğru olmayacaktır. Ancak gelecekte daha iyi bir nokta olması ışığı olduğunu söyleyelim. Banka yetkilileri ekonominin bu çizgide devam etmesi halinde faiz oranlarının tekrar düşüş sergileyeceği ve bu konuda umutlu olduklarını belirttiler. Yıl başına doğru özellikle bu konuda bir kampanya daha başlatılacağını tahmin etmek doğru olacaktır.

Tabi düşecek seviyesi hakkında net bir oran ve tarih vermek doğru olmaz. Ev almak istiyorsanız dediğimiz gibi ya bir kampanyaya bekleyin ya da düşük konut kredisi imkanı sunan bankaları araştırmaya çalışın. Bu iki duruma dikkat ederek daha uygun rakamlar ile ev sahibi olabilirsiniz.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ