Kredi Haber
Konut Kredisi Faiz Oranları 2020
0

Kredi faiz oranları konut kredilerinde 120 aya kadar vadelerde %1,28, ihtiyaç kredilerinde %1,53 seviyelerine düştü. Konut kredisi faiz oranları ev sahibi olmak isteyen vatandaşların merak ettiği konuların başında yer alıyordu. En uygun faiz oranı ile konut kredisi başvurusu yapıp ev sahibi olmak isteyenlerin yüzünü güldürecek haber Ziraat Bankası’ndan geldi.

Konut kredisi faiz oranları mevcut oranlara göre oldukça düşük seviyelere gelmiş durumda. Çünkü bankaların konut kredisi ortalamaları yıllık %22. Ziraat Bankası kredi faiz indirimi ile bu oran %15 seviyelerine gelmiş oluyor. Dolayısıyla bir fırsat penceresi olabilir. Şu binanın fiyatı düştü, kredi faizleri biraz uygun olsa da alsak diyenler için fırsat niteliğinde. İleride faiz oranları konut kredisinde biraz daha düşer ise bu kredi yükünü ya da kredi borcunu yeniden yapılandırmak mümkün. Hem aynı bankadan hem de farklı bir banka ile takas yapabilirsiniz. Geçici bir süreyle %1,28 faiz oldukça cazip durumda. Enflasyon oranının %20 olduğu bu dönemde %15’lik faiz oranı ile böyle bir yükün altına girilebilir.

Seçim sonrasında bu faiz oranlarının devam edip etmeyeceği de önemli bir konu. Bu şartlar altında seçim sonrasında faiz oranlarının bu seviyelerde kalması biraz zor görünüyor. Dolasıyı ile seçim öncesi geçerli olabilecek faiz oranı gibi duruyor. 24 Haziran genel seçimleri öncesinde yine böyle düşük kredi faizi uygulaması başlamıştı ve seçim sonrasında terk edildi. Mevduat faizlerine bakınca %20 ile parayı toplayıp, %15 ile parayı kullandırmak uzun vadede zor gözüküyor.

KONUT KREDİSİNDE FAİZ DÜŞÜRÜLDÜ

Konut Kredisi Faiz Oranları 2019
Konut kredisi faizlerinin diğer kredi faizlerinden düşük olmasının sebebini şöyle açıklayabiliriz. Çünkü batak oranı en düşük olan kredi türü, konut kredileridir. Toplam kredilerde batak oranı %4,1 seviyelerinde iken konut kredilerinde herkes ödemesini düzenli olarak yaptığı için bu oran %0,05 seviyelerinde. Durum böyle olunca bankalar da en düşük konut kredi faizini konut kredilerinde uyguluyor. Ama Ziraat Bankası’nın burada doping yaptığının altını çizmekte fayda var.

Konut kredilerinde %1,69 olan faiz oranları 120 ay vadede %1,28’e indiriliyor. Ancak markalı konut projeleri için mi yoksa her başvuran alabiliyor mu bunun detayını araştırmakta fayda var. Bu faiz oranları ikinci el konutlar için geçerli mi bilemiyoruz. Kredi verme şartları çok ağır. Dolayısı ile bu faiz oranlarından herkes faydalanabiliyor mu, hacmi ne kadar bakmak lazım. Bu şartlarda önemli bir indirim olduğunu kabul edelim ama %1’in altında ki faizlerden buralara geldiğimizi de unutmayalım.

Sabit gelirli vatandaşlar için geri ödemesi çok güç durumlara gelebiliyor. Hatırlayacaksınız geçtiğimiz aylarda konut sektörünü canlandırmak için kampanya başlatılmıştı. Kamu bankalarının öncülük ettiği proje, genellikle büyük inşaat firmaları ile birlikte yapılmıştı. Yani markalı konut projelerine özel bir kampanyaydı. Bu projelere zaten dar ve orta gelirli vatandaşların ulaşamadığını biliyoruz. Dolayısı ile konut projelerinde ki bu stoğun eritilmesi için faiz oranlarının %1’in altında olması ve krediyi kullanma koşullarının da biraz daha esnek olması gerekiyor. Gelen talepler ve bankalara başvuranlardan edinilen izlenim bunu gösteriyor.
Konut Kredisi Faiz Oranları
Ziraat Bankası’nın güncel kredi faiz oranlarından faydalanmak için herhangi bir şart aranmıyor. Bankaların da kredi kullandırdığı konutlarda belli asgari standartlar aradıklarını biliyoruz. Örneğin 100 bin lira konut sahibi olmanıza yetmiyor. 100 bin lira krediye 120 ay vade ile %1,69 oranından faiz uygulandığını düşünürsek ayda 1.951 lira ödeyeceksiniz. Faizlerin %1,28 düşmesi ile birlikte bu rakam 1.700-1.800 lira seviyelerine düşüyor. Ama 100 bin lira ev sahibi olunmasına yetmeyeceği için yapacağınız ödemeler zorlaşıyor. 100 bin lira için 1.700-2.000 lira bandında ödeme yapılabilir gibi görünüyor. Ancak ortalama konut fiyatlarının 200 bin lira seviyelerinde olduğunu düşünürsek ve ödenecek taksit tutarlarının da 2 katına çıktığını hesaba kattığımızda imkansız bir hal alıyor.

Konutlarda 120 ay vadede 1,28, ihtiyaç kredilerinde 60 ay vadede 1,53 faiz uygulanacak. Aylık ödemelerde 100 bin liralık bir kredi için 1.951 lira olan geri ödemeler 1.700 lira seviyelerine düşmüş olacak. Tabi %25 peşin, 100 bin lira kredi yetmez. Ancak toplama bakıldığında ödemelerin azaldığını görüyorsunuz. Ödeme gücünüze göre ve keşke kredi faiz oranları düşük olsa da fırsat değerlendirmek isteyenler için ideal zaman diyebiliriz. Bu faiz düşüşünü diğer kamu ve özel bankalar izleyecek mi önümüzde ki günlerde göreceğiz.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ