Kredi Haber
KOBİ’lere 500 Bin TL Faizsiz Esnaf Kredisi
0

Nefes kredisinde ikinci dönem başladı. KOBİ’lerin dört gözle beklediği haberi Başkan Binali Yıldırım vermişti. Yaklaşık 80 bin KOBİ’ye 7,5 milyar kredi verilmesi planlanıyor.

KOBİ’lere nefes kredisinde ikinci perde başlıyor. Üstelik kredi hacmi 7,5 milyara çıktı. İlk 6 ayı da ödemesiz. KOBİ’ye nefes kredisinde ikinci etap geçtiğimiz günlerde başladı. Banka sayısı 6’ya çıkarıldı. Faizler yine piyasanın çok altında. Yaklaşık 80 bin KOBİ için 7,5 milyarlık kredi hacmi yaratıldı. İlk NEFES’te 27 bin firmaya yaklaşık 3 milyar kredi verilmişti. 5 milyarlık kaynağa rağmen kredi kullanımının 3 milyarda kalması üst limitin 150 bin olmasına bağlanmıştı. Şimdi üst limit 200 bin TL’ye çıkarıldı.

Aylık 0,99 faiz oranı, 12 ay vade, 6 ayı ödemesiz. İlk başvurusu red edilen KOBİ’ler mali durumunu düzeltmişse yeniden başvuru yapabilecek. Nefes Kredisi, olan kredi borcunu kapatmak için kullanılamayacak. Döviz büfeleri, eczacılar, kooperatifler, faktoring şirketleri Nefes Kredisi için başvuru yapamayacak. Yüzde 50 arttırılan Nefes Kredisi’nden en az 50 bin KOBİ’nin yararlanması bekleniyor. KOBİ’ler 2 Nisan’dan itibaren kredi için başvuru yapabilecek. Merak edilen Nefes Kredisi’nde ikinci perdenin kaç KOBİ’ye çare olacağı.

KOBİ Kredisi nedir?

KOBİ kredisi bir diğer adı esnaf kredisidir. Esnafların kolay ödeme koşulu ile bankalardan aldıkları, işlerini geliştirmek için kullandıkları kredi türüdür.

Kimler KOBİ Kredisi’nden Faydalanabilir?

KOBİ Kredisi kullanabilmek için KOBİ statüsünde olmanız gerekiyor. Esnafların işlerini geliştirmek için nakit ihtiyacına gerek duyduğu durumlarda bankaya başvuruda bulunabilir. KOBİ statüsünde değilseniz ve iş yeri açmayı düşünüyorsanız bu olanaktan faydalanamazsınız. Bunun için bankaların farklı kredi türlerinden faydalanabilirsiniz.

KOBİ Kredisi Nasıl Alınır?

KOBİ Kredisi’nde her bankanın sunduğu hizmet, kredi olanakları ve kredi miktarları farklılık gösterebilmektedir. KOBİ Kredisi’nden faydalanmak isteyen esnafların kimlik, vergi levhası ve oda kayıt belgesinin olması gerekiyor. Belgelerin bankaya ibrazının ardından incelendikten sonra olumlu ya da olumsuz dönüş sağlanmaktadır. Olumlu olması durumunda banka yoluyla devam etmektedir.

KOBİ'lere 500 Bin TL Faizsiz Esnaf Kredisi

Faizsiz 500 Bin TL Kredi Verilecek

KOSGEB’in en yetkili ismi Cevahir Uzkurt, faizsiz 500 bin TL kredi gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Ülkenin geleceği ve hedefleri doğrultusunda farklı finansman modellerinden faydalanılacağını belirten KOSGEB Uzkurt, KOBİ’lerin sektörlere, üretim gerçekleştirip gerçekleştirmediklerine ve yenilik durumlarına göre farklı kategorilere ayrıldığını, 100 bin TL ile 500 bin TL arasında kredi limitlerinin bulunduğunu belirtti. KOSGEB, ilgili bankalar ile anlaşarak KOBİ’lere işletme kredisi, yatırım kredisi ya da herhangi bir kredi çeşidi altında faizden muaf tutarak en uygun kredi şartlarını sağlamaya çalışacak. Yeni dönem ile birlikte her KOBİ’nin karşılanacak belli bir limiti bulunacak.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ