Kredi Haber
KOBİ Değer Kredisi Başvuru Şartları ve Kredi Veren Bankalar
0

Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak, onbinlerce KOBİ’nin merakla beklediği değer kredisinin detaylarını açıkladı. KOBİ değer kredisi veren bankalar ve başvuru şartları netleşti. 20 milyarlık kredi paketinden 40 bin KOBİ’nin faydalanması bekleniyor.
KOBİ Değer Kredisi
KOBİ’lere müjdeli haber Berat Albayrak’tan geldi. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, yeni kredi paketinin detaylarını açıkladı. Açıklanan kredi paketinin büyüklüğü tam 20 milyar lira. Yaklaşık 40 bin işletmenin kredi için başvurması bekleniyor. 6 ayı ödemesiz, 36 ay vade için %1,54 faiz oranı uygulanacak.

Krediler, programa katılan 13 bankadan kullandırılacak. İmalat ve ihracat sektöründe ki işletmelere azami 1 milyon lira, diğer ticaret ve hizmet sektöründe ki firmalara azami 500 bin liralık kredi verilecek. 2018 yılında hayata geçen “Nefes Kredisi”nden 50 bin KOBİ faydalanmıştı. 12 ay vade ile en fazla 200 bin lira kredi alınabiliyordu. Yeni paketin eskisinden farkı 13 bankanın destek vermesi ve hazineye bir etkisinin olmaması. Onbinlerce KOBİ’nin dört gözle beklediği değer kredisi resmen hayata geçti. Şimdi merak edilen kaç KOBİ’nin kredi alacağı.

KOBİ’lere Yeni Kredi Desteği: KOBİ Değer Kredisi

KOBİ’lerin yüzünü güldürecek müjde Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan geldi. KOBİ değer kredisi isimli yeni kredi desteği ekonomiye can suyu olmaya hazırlanıyor. Ekonomiye derin bir nefes aldıracak olan KOBİ değer kredisi kamu ve özel bankalar sermaye tabanlarını güçlendirecek bir alt yapıya sahip. Çünkü bu yeni kredi desteğini 13 banka kendi insiyatifi ile ortaya koydu ve hazineye bir etkisi olmayacak.

Kimler KOBİ Değer Kredisi Alabilir?

Yıllık cirosu 25 milyon liranın altında olan mikro ve küçük ölçekli işletmelere finansman imkanı sağlayacak olan KOBİ değer kredisinin toplam büyüklüğü 20 milyar lira olacak. Toplam 40 bin işletme bu kredi desteğinden yararlanabilecek. İmalat ve ihracat sektöründe ki şirketler azami 1 milyon lira destek alacakken, hizmet sektöründe ki şirketlerde bu rakam azami 500 bin lira olacak. Yüksek katma değerli üretimin artmasının amaçlandığı pakette 6 ay kredi geri ödemesi yapılmayacak. Sonrasındaysa ödemeler aylık %1,54 faiz ile verilecek. Krediye ulaşma imkanı artan KOBİ’ler ekonomik hareketliliği canlandıracak, istihdam, üretim ve ihracata katkı sağlayacak.
KOBİ Değer Kredisi Şartları

KOBİ Değer Kredisi Şartları

Yeni kredi paketinden öncelikle imalat ve ihracat yapan KOBİ’ler ile yıllık cirosu 25 milyon liranın altında olan şirketler faydalanabilecek. İstihdam ve ihracatı artırmak amacı ile verilen destek paketinden faydalanabilmek için katılan 13 bankadan birine başvurmak gerekiyor. Toplamda 20 milyar lira destek sağlanacak olan KOBİ değer kredisi kapsamında ilk 6 ay kredi ödemesi olmayacak.  Geri ödeme aylık faiz oranı ise %1,54 olacak. Yaklaşık 40 bin işletmenin başvurması beklenilen KOBİ değer kredisinin hazineye bir etkisi olmayacak.

KOBİ Değer Kredisi Veren Bankalar Hangileri

 1. Albaraka Türk
 2. Alternatif Bank
 3. Denizbank
 4. Finansbank
 5. Garanti Bankası
 6. Halkbank
 7. Şekerbank
 8. TEB
 9. Vakıf Katılım
 10. Vakıfbank
 11. Yapı Kredi
 12. Ziraat Bankası
 13. Ziraat Katılım

KOBİ Değer Kredisi Veren Bankalar
KOBİ Nedir?

KOBİ, küçük ve orta büyüklükte ki işletmelerin kısaltılmasıdır. 3 farklı kategoriye ayrılmıştır. Küçük, orta ve mikro ölçekli olarak sınıflandırılmaktadır. 10 kişiden az çalışanı olan ve 1 milyon liranın altında net satış hasılatı ve mali bilanço toplamı olan işletmeler Mikro Ölçekli KOBİ olarak tanımlanır.

50 kişiden az çalışanı 8 milyon liranın altında mali bilanço toplamı veya net satış hasılatı olan işletmeler Küçük Ölçekli KOBİ sınıfına girmektedir. 250’den az çalışanı ve 40 milyon liranın altında net satış hasılatı veya mali bilanço toplamı olan işletmelere de Orta Ölçekli KOBİ denmektedir. TÜİK verilerine göre yaklaşık 2 milyon 700 bin işletme bulunmaktadır. Bu işletmelerin toplamda yaklaşık %99,8 KOBİ sınıfına girmektedir. Genel olarak değerlendirecek olursak toplam istihdamın %73,5’ini KOBİ’ler oluşturmakta.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ