Kredi Haber
Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nasıl Alınır
1

Kentsel dönüşüm 6306 sayılı afet riskli yapıların yenilenmesi ile ilgili kanundur. Kanun sosyal medyada kentsel dönüşüm olarak bilinmektedir. Kanunun amacı Van depreminden sonra ekonomik ömrünü tamamlamış, eski, daha önceki depremlerde zarar görmüş binaların yenilenmesini öngörüyor. Burada devlet maliklere sunmuş olduğu kentsel dönüşüm kredisi, kira yardımı ve ciddi muafiyetler var. Bu muafiyet ve yardımlarla bu kanun ev ve iş yeri sahiplerinin binalarını yenilemesini ve depremlere karşı güvenli binalarda oturmanızı amaçlıyor.

Kira Yardımını Kimler Alabilir?

Mevcut binanız için lisanslı kuruluşa başvuruda bulundunuz, binanız riskli olarak ilan edildi ve bütün süreç tamamlandı. Artık bina yıkılıp, yeniden yapılacak. Burada bulunan kat malikleri yani daire yada iş yerlerinin sahipleri ve bir yıl müddetçe ve daha fazlasında orada kiracı olduklarını belgeleyen kiracılar da kentsel dönüşüm kira yardımını kullanabilirler.

Buna hibe denir ve kesinlikle geri ödenmeyecektir. Buradaki şart, binayı boşalttıktan sonra bulunduğunuz ildeki Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı’na dilekçe ile başvurduktan sonra yetkililer binada ilgili incelemeleri yapıp binanın tamamen boşaltıldığını tespit ettikten sonra kira yardımından faydalanmanızı sağlıyorlar.

KİRA YARDIMI NE KADAR?

Kira yardımı 18 ay boyunca verilir ve tutarı şehire göre değişkenlik göstermektedir. Bu tutar kesinlikle geri ödenmeyecektir. Önemli olan bir diğer konu ise eğer kira yardımı alırsanız aynı anda kentsel dönüşüm kredisi kullanamazsınız. Mutlaka 2 seçenekten sadece sizin için doğru olan tercih etmeniz gerekmektedir.

 • İstanbul: 960 lira
 • İzmir: 960 lira
 • Ankara: 960 lira
 • Antalya, Adana, Konya ve Bursa: 905 lira
 • Edirne, Amasya, Bitlis, Kastamonu, Kırklareli, Rize: 675 lira
 • Artvin, Gümüşhane, Bolu, Bilecik, Tunceli, Sinop, Bingöl: 595 lira
 • Manisa, Mardin, Sakarya, Trabzon, Samsun: 830 lira
 • Elazığ, Ağrı, Adıyaman, Kütahya, Sivas: 755 lira

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

KİRA YARDIMI ŞARTLARI NELERDİR?

Kentsel dönüşüm Kira yardımı alabilecek 2 grup bulunmaktadır. Birinci grup malikler yani daire ya da iş yeri sahipleridir. İkinci grup ise kiracılardır. Daire ya da iş yeri sahiplerine 18 ay boyunca bulunduklarına şehire göre değişen tutarlarda kira yardımı yapılır. Eğer malikler bu seçeneği tercih etmezler ve kendileri kentsel dönüşüm işlemlerini yapmak isterlerse banka kredisi çekebilirler. Banka kredisinin ana parasını malikler öderken, faizinin yarıya yakın kısmını devlet öder.

Bunun dışında kiracıların orada oturma şartı ile kiracılara da devlet tarafından yardım yapılmaktadır. Ya da kentsel dönüşüm kapsamında yeniden bir yapılaşma olması durumunda  hem maliklere hem de kiracılara burada fazla yapılan mülklerden satış söz konusu.

Malikler başvurduktan sonra 18 ay boyunca kentsel dönüşüm kira yardımından faydalanabiliyor. Binaların yenilenme süresi 18 ay olarak öngörüldüğü için bu süre 18 ay olarak sabitlenmiştir.

18 yıl önce gerçekleşen büyük 17 Ağustos depreminin ardından kentsel dönüşüm birçok bölgede hızla devam ediyor. Ancak uzmanlar uyarıyor. Depremin tarihi, yeri ve zamanı belli değil ancak depreme ne kadar hazırız, ne kadar dayanıklıyız?

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 1 Yorum Var)
 1. Hayri dedi ki:

  Kentsel dönüşümde kira yardımı ile en azından bir süre maddi olarak sıkıntı çekmeyeceğiz.

BİR YORUM YAZ