Kredi Haber
Kentsel Dönüşüm Anayasası Geliyor! Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi Nedir?
0

Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi‘ni açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, her belediyenin kendi il ve ilçesine ait Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi hazırlayacağını, bu sayede şehirlerin kendine özgü dönüşüm anayasasının oluşacağını söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi’yle dönüşüme yeni bir vizyon ve hız kazandırılacağını belirterek, dönüşümün sürdürülebilir, enerji verimliliği yüksek ve çevreye duyarlı yerleşimler oluşturmaya yönelik de büyük bir hamle olduğuna dikkat çekti. Kurum, “Artık hiçbir inşaat yarım kalmayacak. Vatandaşlarımız en kısa sürede sıcak yuvalarına ve iş yerlerine kavuşacak. Bu anlamda teminat sistemi devreye geçti” dedi.

“6,7 MİLYON KONUTU 20 YILDA DÖNÜŞTÜRMÜŞ OLACAĞIZ”

Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi’nde dönüşüm çalışmalarını tarihi kent merkezlerinin yenilenmesi ve deprem riski taşıyan alanların dönüştürülmesi olarak iki kısma ayırdıklarını anlatan Kurum, “Yıllık en az 300 bin konut dönüştürme hedefi koyduk, bunun 30 binini yani yaklaşık yüzde 10’unu Bakanlığımız eliyle yürüteceğiz. 6,7 milyon konutu 20 yıl içerisinde dönüştürmüş olacağız. Sahada vatandaşın rızası çerçevesinde projeleri hep birlikte yürüteceğiz. Yaptığımız bu konutlar medeniyetimizin bize tarif ettiği cami merkezli, etrafında millet bahçesi olan, sosyal donatıların bulunduğu ve bahçelerin, camilerin etrafında şehirleşmenin olduğu, az katlı, bizim kültürümüzü yansıtan projeler olacak” dedi. Bakan Kurum ayrıca, hayata geçirilecek uygulamalarla şehirlerde yaşanan tekdüzeleşmeye mâni olunacağını, kentlerin özgün kimliklerine kavuşturulacağını kaydetti.

HİÇBİR İNŞAAT YARIM KALMAYACAK

Belediyelerin kendi il ve ilçelerine dair Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi hazırlayacaklarını ve Bakanlık onayına sunacaklarını belirten Kurum, üst ölçekli planlara ve mekânsal stratejik plana uygun olarak hazırlanan söz konusu belgelerle her kentin kendine özgü bir dönüşüm anayasası olacağını söyledi. Kurum, bundan sonra sadece ihtiyaç kadar konut üretileceğini, kaynakların verimli ve etkin kullanılacağını ve belirlenen tasarım ilkelerinin dışında hiçbir projenin yapılmayacağını da aktardı. Belli teknik ve finansal yeterliliği sağlayan firma ve yatırımcıların dönüşüm projelerini gerçekleştirebileceğini vurgulayan Kurum, hiçbir inşaatın yarım kalmayacağını, dönüşüm uygulamalarından dolayı vatandaşın mağdur olmayacağını belirtti.

Nüfusu 25 binin üzerinde olan dönüşüm alanlarında İLBANK Genel Müdürlüğü‘nün kredi desteği vereceğini aktaran Kurum, böylece Bakanlık eliyle yapılacak 30 bin konutun dışında yapılması gereken 270 bin konuta hem teknik hem finansal destek verilmiş olacağını kaydetti.

KENTSEL DÖNÜŞÜM STRATEJİ BELGESİNDE TEMEL AMAÇ;

Kentsel Dönüşüm Anayasası Geliyor! Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi Nedir?

• Kentsel dönüşümün; şehre dair alınan üst ölçekli tüm kararlarla uyumlu olması,
Parsel veya bina bazlı değil, ilçe ve il bazında yapılması,
• Şehri parçalarına ayırarak değil, bir bütün olarak değerlendirilmesi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM STRATEJİ BELGESİNE GÖRE;

• Dönüşüm alanları kentin bir bölümüne değil, bütününe yönelik yapılan analizler neticesinde belirlenecek.
• Dönüşüm alanları, risk durumu, halkın beklentisi, finansal analizler, konut ve iş yeri ihtiyacı ile çevresel etkiler göz önünde bulundurularak öncelik sırasına konulacak.
• Daha önce gerçekleştirilen bina ve parsel bazlı uygulamaların yerini; teknik ve sosyal altyapı ihtiyacını gideren, okulları, ibadethaneleri, yeşil alanları, geniş yollarıyla planlanmış, üst ölçekli plan kararlarıyla uyumlu alan bazlı dönüşüm alacak.

EN RİSKLİ ALANLAR BAKANLIĞA BİLDİRİLECEK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, en riskli alanların 3 ay içerisinde Bakanlığa bildirilmesine ilişkin bir genelde yayınladı. 81 ilin valiliklerine gönderilen genelgede, kentsel dönüşüme yeni bir çerçeve çizilerek dönüşüm hedeflerinin belirlediği, bu doğrultudaki uygulamaları yönlendirecek Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi’nin il ve ilçe bazında hazırlanması gerektiğine işaret edildi. “Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesinin Hazırlanmasına Yönelik İlke ve Esaslar” çerçevesinde büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanlıklarınca strateji belgesinin hazırlanması ve yetki sınırları dahilinde bulunan en riskli alanların 3 ay içerisinde Bakanlığa iletilmesi gerektiği bildirildi.

YENİ YATIRIMLAR

Burdur, Kayseri, Diyarbakır, Van, Hakkâri, Trabzon ve Gaziantep’te yürütülen projeleri inceleyen Bakan Kurum, kentsel dönüşümün yanı sıra millet bahçesi projeleriyle de şehirlere sürdürülebilir çevreler kazandırılmakta olduğunu söyledi. TOKİ Başkanı Ömer Bulut ile Burdur Bozkurt ve Necatibey Mahallelerinde yürütülen kentsel dönüşüm çalışma alanlarını inceleyen Kurum, projelerde yerinde dönüşüm anlayışıyla yerel ve yatay mimari uygulamaya yer verileceğini belirtti. Kurum, Bucak ilçesinde de alt ve orta gelir grubuna dönük 238 konutluk bir projenin başlatılacağını kaydetti.

BURDUR GÖLÜ’NE KOMŞU MİLLET BAHÇESİ

Bakan Kurum, Burdur Gölü Çevre Düzenlemesi Projesi’yle bölgeyi koruma altına aldıklarını, bölgede yürüyüş ve bisiklet yolları, dinlenme alanlarıyla turizmi ve istihdamı artıracaklarını söyledi. Burdur Gölü etrafında lavanta yetiştirilmesi için çalışma başlatacaklarını belirten Kurum, bölge ziyaretçilerinin aromatik bitki yetiştiriciliğini gözlemleyeceği ve bu bitkilere erişebileceği tanıtım merkezi kurulacağını belirtti.

Burdur Gölü kenarında yapılacak yeni hastanenin hemen yanına millet bahçesi yapılacağını söyleyen Kurum, TOKİ tarafından 40 dönümlük alanda yürütülecek projeye yıl içinde başlanacağını, şehre ikinci millet bahçesinin ise Salda Gölü etrafında yapılacağını kaydetti. Salda Gölü’nün Türkiye’nin 17’nci Özel Çevre Korunma Bölgesi ilan edildiğini de söyleyen Kurum, proje kapsamında 295 kilometrelik alanın korunma altına alındığını vurguladı.

KAYSERİ’DE DÖNÜŞÜME BİN 500 REZERV KONUT

Bakan Kurum, Kayseri Erkilet Mahallesi’nde TOKİ’nin yürüttüğü dönüşüm çalışmaları kapsamında, Suriçi ve Cami Kebir arasındaki 280 metrekarelik alan ile Sahabiye bölgesindeki dönüşümlerin 2023’e kadar tamamlanacağını söyledi. Oruçreis, Sancaktepe ve Boztepe, Argıncık Mahallesi’ndeki 3 milyon metrekarelik riskli alan ve Yunusemre Mahallesi’nde kalan etapların projeleri için bin 500 adet rezerv konut inşa edeceklerini açıkladı.

Kurum, TOKİ Başkanı Ömer Bulut ile birlikte TOKİ‘nin inşa ettiği 228 iş yeri ve 55 imalathanenin bulunduğu Mobilyacılar Sitesi ile Kocasinan’da 97 bin 500 metrekarelik konut alanında inceleme yaptı. Kurum ayrıca, Kayseri’de hava ikmal bölgesinde 1 milyon 200 bin metrekare alanın millet bahçesi konseptinde düzenleneceğini kaydetti.

DİYARBAKIR GELENEĞİYLE BULUŞUYOR

Sur İçkale Millet Bahçesi

Terör saldırılarından zarar gören Sur’da büyük bir dönüşüm projesi başlattıklarını ve kısa sürede tamamlanacak projelerle şehrin eskisinden güzel olacağını belirten Bakan Kurum, TOKİ‘nin Diyarbakırlıların hizmetine sunduğu İçkale Millet Bahçesi’ni inceledi ve onarım çalışmaları tamamlanmakta olan Kurşunlu Camisi’ni gezdi. Kurum, Suriçi’nde bin 500 geleneksel Diyarbakır evinin inşa edildiğini, cami restorasyonlarının yapıldığını, kiliselerin restorasyon ihalelerinin tamamlandığını belirterek kadim şehrin geleneğiyle buluşturulduğuna dikkat çekti. Kurum, butik otellerin yer aldığı bir otel projesinin de gündemde olduğunu ekledi.

VAN ERCİŞ’TE DÖNÜŞÜM

Van Erciş’te TOKİ tarafından yapılan 407 dükkân ve 48 ofisin bulunduğu Erciş Ticaret Dönüşüm Alanı’nı TOKİ Başkanı Ömer Bulut ile inceleyen Bakan Kurum, TOKİ‘den konut satın alanların ödemelerini kolaylaştırmak için artışların yüzde 8, 10, 12’yi geçmeyecek şekilde düzenlendiğini söyledi. Kurum, “Enflasyon, faiz ne olursa olsun vatandaşları mağdur etmemek için Cumhurbaşkanımızın talimatıyla artışları kısıtlı hâle getirdik” dedi. Çevre uygulamalarına da değinen Kurum, Van’ın atık suyunun yüzde 75’inin arıtılmadan göle akıtıldığını, Türkiye genelinde 2023’e kadar tüm atık suları arıtmayı hedeflediklerini söyledi.

TOKİ, HAKKÂRİ’NİN KONUT PROBLEMİNİ ÇÖZÜYOR

Bugüne kadar 12 milyar TL’lik yatırım yapılan Hakkâri’de yeni yatırımların sürdüğünü, eğitim, sanayi ve turizm alanında çok sayıda proje olduğunu belirten Kurum, Yüksekova’da TOKİ aracılığıyla 3 binden fazla konut ve iş yeri inşa edildiğini söyledi. Konut eksiğini giderecek projelerin devam ettiğini belirten Kurum, konut dışı alanlardaki uygulamalara da değindi. Bakan Kurum, üç hastane inşaatının sürdüğünü, üniversitenin kapasitesinin genişletileceğini, bölgedeki kayak pistinin büyütüleceğini, sanayi alanındaki uygulamalarla istihdamın artırılacağını açıkladı. Millet bahçeleri, atık su, yağmur suyu ile ilgili yatırımların devam ettiğini belirten Kurum, Mir Kalesi için regresyon projesinin millet bahçesi konseptinde yeni bir turizm alanı hedefiyle hayata geçirileceğini kaydetti.

TRABZON’A 1 MİLYAR 300 BİN TL YATIRIM

Toki Trabzon

TOKİ eliyle yürütülen Zağnos ve Tabakhane Kentsel Dönüşüm Projelerine Pazarkapı bölgesinde 3 hektarlık alanı da eklediklerini kaydeden Kurum, Çömlekçi Mahallesi’nde 10 hektarlık alanda dönüşüm çalışmalarına başlandığını aktardı. TOKİ‘nin Yomra bölgesinde yaptığı konut projesi çerçevesinde dere ıslah projesinin çalışmalarına da başladığını aktaran Kurum, Trabzon’a bugüne kadar TOKİ tarafından 1 milyar 300 bin TL’lik yatırım yapıldığını kaydetti. Kurum, Avni Aker ve Akçaabat Stadyumlarının millet bahçesine dönüşeceğini hatırlatarak, ihalelerinin bu ay yapılacağını aktardı. Bakan Kurum ve TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nda iş insanlarıyla bir araya gelerek yatırımlara dönük değerlendirmelerde bulundu.

GAZİANTEP HASAN CELAL GÜZEL MİLLET BAHÇESİ AÇILDI

Gaziantep Hasan Celal Güzel Millet Bahçesi’nin açılışına katılan Bakan Kurum, ülke genelinde kişi başına düşen yeşil alan miktarını artıracaklarını söyledi. Millet bahçesinde yarı olimpik yüzme havuzu, millet kıraathanesi, profesyonel futbol sahası, bisiklet ve yürüyüş yolları bulunduğunu kaydeden Kurum, 350 çiftçiye 70 ton sertifikalı nohut tohumu dağıtıldığı programa da katılarak, milli tohum kullanılmasının önemine dikkat çekti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ