Kredi Haber
İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?
1

Günümüz şartlarında ne geçinmek kolay ne de iş bulmak kolay. Üniversite mezunlarının inşaatta çalışmak zorunda kaldığı yahut hiçbir iş bulamadığı günleri yaşamaktayız. Durum böyle olunca vatandaşa yardım eli uzatmakta devlete düşüyor. İşsizlik maaşı ise işsiz kalan vatandaşın bir nebze de olsa ihtiyaçlarını karşılamasını sağlıyor.

İşsizlik maaşı almak için belli başlı şartlar bulunmaktadır. Bu şartları sağladığınız taktirde işsizlik maaşı almaya hak kazanabilirsiniz. Çalıştığınız işten istifa etmeniz durumunda işsizlik maaşı bağlanmamaktadır. İşsizlik maaşının bağlanabilmesi için aranan ilk şart her hangi bir işinizin olmaması ve mevcut işinizden kovulmuş olmanız, kendi isteğinizle ayrılmış olmamanız gerekmektedir. Ayrıca bir tüccarın iflas etmesi durumunda da, iflas kendi isteğiyle olan bir durum olmadığından işsizlik maaşı bağlanabilmektedir.

Çalıştığınız yerden henüz ayrılmamışken ya da tüccarken ve iş yerinizin işletimini devam ettirirken en az 120 günlük pirim ödemiş olmanız gerekmektedir. Buna ek olarak son 3 yıl içerisinde 600 gün kadar olan işsizlik sigorta piriminizin de ödenmiş olması gerekmektedir.

Eğer ki bu üç şartı arıyorsanız işsizlik maaşı almamanız için hiçbir sebep yoktur. Hemen başvurunuzu yaparak işsizlik maaşı almaya başlayabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

İşsizlik Maaşı Ne Kadardır? İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

İşsizlik maaşı bağlanırken, işten ayrılmadan ya da iflas etmeden önceki kazancınız önem taşıyor. İşten ayrılmadan veya iflas etmeden önceki 4 aydaki kazancın %40’ı kadar işsizlik maaşı alabilirsiniz. Ancak bunda da bir kıstas konuluyor. Şahısın kazandığı ücret ne kadar çok olursa olsun aylık ödenecek işsizlik maaşı brüt asgari ücretin %80’ini aşamamaktadır. İşsizlik maaşı maksimum tutarda brüt asgari ücretin %80’i kadardır.

İşsizlik Maaşı Süresi Ne Kadar? İşsizlik Maaşı Süresi Nasıl Belirleniyor?

İşsizlik maaşının ne kadar süreyle alınacağı, ne kadar gün pirim ödendiğine bağlı olarak değişiyor. Eğer ki işsizlik maaşı almak için minimum gün sayısı olan 600 günlük pirim ödemişseniz 180 güne kadar işsizlik maaşı alabilirsiniz. Eğer ki 900 güne kadar prim ödemişseniz 240 güne kadar işsizlik maaşı alabilirken, 1080 güne kadar prim ödediyseniz 300 güne kadar işsizlik maaşı alabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 1 Yorum Var)
  1. Engin dedi ki:

    Selamlar eğer sağlık nedenlerinden dolayı iş yerine rapor vererek işden ayrılacak olsam bu işsizlik maaşından faydanabilirmiyim?

BİR YORUM YAZ