Kredi Haber
İmrahor Vadisi Millet Bahçesi, Ankara’ya Yeni Bir Soluk Getiriyor
0

Mevcut ağaçların korunduğu, sert/geçirimsiz zemin üretimlerinden kaçınılarak geçirgen yüzeylerin/malzemelerin tercih edildiği Ankara İmrahor Vadisi Millet Bahçesi’ndeki mimari yapıların amaçlarının park alanına temel hizmetleri ulaştırmak olduğunu belirten Yüksel Proje ekibi, bu yapıların projedeki akışkanlık içerisinde kaybolmaya çalışan bir anlayışa sahip olarak tasarlandığını söylüyor.

“Birinci etap projelendirme çalışmasını yaptığımız Ankara İmrahor Millet Bahçesi, sahip olduğu güçlü ekoloji altyapısıyla bütünlüklü bir sosyal alan olarak düzenlendi. Eymir Gölü’nün alt kotundan başlayan proje alanı Çankaya-Mamak Viyadüğüne kadar uzanıyor. 130 hektarlık alana sahip proje 6 temel bölgeden/fazdan oluşmaktadır. Bunlar; doğa, spor, kültür, çarşı, su ve macera zonlarıdır. Her tasarım alanı ortak birtakım işlevlere sahip olmakla birlikte yerine özgü fonksiyonlara da sahiptir. Vadinin ortasından akan Sazlık Deresi’ne bağlanan beş adet taşkın deresi bulunuyor; Dolay Dere, Abaz Dere, Dut Dere, Çaylak Dere ve Gömlekli Dere. Vadinin genişlediği alanlarda ise beş adet gölet yer alıyor. Bunların üçü tuğla fabrikalarının kullandığı, derinliği 25 metrelere varan göletlerdir. Altyapı çalışmaları sırasında gölet derinlikleri azaltılarak projenin bir parçası hâline getirilecek.

İmrahor Vadisi Millet Bahçesi

TARIM FAALİYETLERİ PROJEYE ENTEGRE EDİLİYOR

Vadi tabanında hâlihazırda meyve-sebzecilik faaliyetlerinin yanı sıra tuğla kiremit fabrikaları bulunuyor. Bunların bir kısmı artık çalışmamakla birlikte çoğunun yapısal özellikleri korunmuştur. Hem tarımsal işlerin projeye entegrasyonuyla yaşatılması hem de mevcut fabrika yapılarının yeniden işlevlendirilmesiyle projeye katkı sağlaması amaçlanıyor.

TASARIMDA VORONOİ ALGORİTMASI

Projemizde, tasarım prensibi olarak Voronoi Algoritması kullandık. Doğada tüm canlıların hücre bölünme prensibi, Voronoi Algoritmasına dayanır. Bitki yapraklarına veya helikopter böceği kanadına yakından bakıldığında bu algoritmanın strüktür oluşturmadaki kuvveti açıkça gözlemlenebilir. Voronoi Algoritmasının temel olarak işlevi, verilen nokta kümesindeki noktaların birbirine olan uzaklıklarını göz önünde bulundurarak, bu noktalar için bölgeler oluşturmasıdır. Bu bölgelere Voronoi hücresi de denir. Alan içerisindeki ağaçlar merkez alınarak alanın voronoi şeması çıkartıldığında, tüm alan içerisinde tasarıma altlık olacak ve alanda kesintisiz yaya ulaşım ağı oluşturacak bir doku elde edildi. Dokuyu oluşturan çizgiler aslında ağaçlar arasında daralan ve genişleyen yaya yolları, rampalar ve merdivenlerden oluşan bir dolaşım ağıdır. Bu dokuyu doğal ve yapay eşiklerle düşünerek, hücreler arası esnek geçiş ve sürekli bir spor parkı temasına uygun hâle getirdik.

MEVCUT AĞAÇLAR KORUNDU

Voronoi hücreleri içerisinde açık ve kapalı alan aktiviteleri, diğer fiziki koşullar da gözetilerek çeşitlendirildi. Voronoi hücreleri, planlama bazında dere çakılına benzer şekiller oluşturur; yumuşak kenarlı, yönsüz ve akışkan. Bu fikir, alanın mevcut hâlindeki huzurlu durumun tasarım sürecinde devam ettirilebilmesi için bir altlık oluşturdu. Mevcut ağaçlar bu sistemle korunmaya çalışıldı. Sert/geçirimsiz zemin üretimlerinden kaçınılarak geçirgen yüzeyler/malzemeler tercih edildi. Mimari yapılar da bu akışkanlığın içerisinde kaybolmaya çalışan bir anlayışa sahiptir, amaçları park alanına temel hizmetleri ulaştırmaktır.

TARIM MÜZESİ VE ETKİNLİK ALANLARI

Tasarım bölgelerine bir veya birkaç nizamiye kapısından giriliyor. Her tasarım bölgesinde ortak işlevler bulunuyor; bisiklet kiralama birimi, gözlem kulesi, kafeterya-büfe, idari birim yapıları. Ayrıca bulunduğu tasarım bölgesine özgü fonksiyonlara sahip yapılar da yer alıyor. Bunlar; deneysel tarım durakları olarak Tarım Müzesi ve Pony Park, açık spor alanları, Minigolf-Bocce kiralama, amfi tiyatro (500 kişilik), gölet, etkinlik köprüsü, gölet restoran, çarşı birimleri, Demokrasi Müzesi, buz pisti paintball ve dağ kızağı ile gokart. Ayrıca proje toplam 42.845 metrekare yapı alanı, 1.342.473 metrekare bitkisel ve sert peyzaj alanı, 4.628 araç kapasiteli otopark alanı barındırıyor.

“MİLLET BAHÇELERİ KENTLER İÇİN ÖNEMLİ PLANLAMA UNSURU”

Rekreasyon alanları ve yeşil alanlar, kent planlamasında dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardandır. Endüstrileşmenin artması, nüfusun hızla çoğalması gibi sebeplerle günümüzde yapılaşma oldukça artmıştır. Kentlerin sağlıklı bir şekilde var olabilmesi ve kentlilerin yoğun yapılaşma arasında nefes alabilmesi için yeterli rekreasyon alanlarının tasarlanması ve planlamanın bu doğrultuda yapılması önemlidir.

Millet bahçelerinin gelişimini bu bağlamda kentlerimiz için önemli planlama unsurları olarak görüyoruz. Bu nedenle bu bahçeler için yapılmaya başlanan yatırımları değerli bulmaktayız.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ