Kredi Haber
İlksan Kredi Nedir? İlksan İkraz Başvurusu Nasıl Yapılır?
0

İlksan, 4357 sayılı kanunla yasalaşan ve İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı olarak kurulmasına karar vermiş bir kurumdur. İlksan İkraz kredisi ile 1943 yılından bu tarafa belirli bir şekilde hizmet veren yapı öğretmenlere ev, sağlık, aile destek, afet ve evlilik olarak farklı şekillerde yardım yapmaktadır. Peki doğum ve evlilik yardımının yanı sıra araç kampanyası gibi birçok konuda destek alınabilen İlksan İkraz’ın üyelerine sunmuş olduğu İlksan kredi nasıl alınır, gerekli evraklar ve şartlar nelerdir?

Bu kuruma ait olan ikrazı alabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Ödemeler maksimum 50 bin TL olacak şekilde yapılmaktadır. Geri ödemeler ise 12 ile 48 ay vadelerden birisi tercih edilecek yapılmaktadır. 12,18,24,36 ve 48 ay vade seçenekleri ile ödeme mümkündür.

İlksan Nedir? İkraz Nedir?

İlksan tarafından üyelerine verilen krediye ikraz denilmektedir. Bunun için sandığa kayıtlı olmanız ve ihtiyaç halinde başvuru yapmanız gerekiyor. Bu başvuruyu yapmak için kurum tarafından istenilen belgeleri hazırlamanız gerekmektedir.

Başvurunuzu yapmak için belirli bir İlksan üyeliğine gerek yoktur. İlk gün dahi buna başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurunuzu internet sitesi üzerinden alacağınız belgeyi doldurarak gerçekleştirebilirsiniz.

İlksan ikraz’ı almanın en önemli avantajı, piyasa da bulunan faiz oranlarının çok altında bir fark ödeyecek olmanız olacaktır. Bunun için sandığın kasasında yeterli meblağın olması gerekmektedir. Bu meblağ için başvuru yapmanız sonucunda gerekli incelemeler yapılacak ve kurum tarafından size ödeme gerçekleştirilecektir.

İlksan İkraz Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

İlksan İkraz başvurusu için kurum sizden belirlenmiş olan belgeleri hazırlayıp onları sunmanızı talep etmektedir. Bunun için kuruma ait internet sitesine kimlik numarası ve üye şifresiyle giriş yapmanız istenmektedir.

İlksan İkraz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sitede bulacağınız formları doldurduktan sonra, bağlı olduğunuz okulun müdürüne giderek bu belgeleri onaylatmanız gerekiyor. Bu işlemi tamamlandıktan sonra başvurunuzu fiilen yapmanız gerekiyor. İster kendiniz giderek başvuru yapabilir isterseniz de İlksan genel müdürlüğüne posta yoluyla başvurunuzu göndermeniz mümkündür.

Başvurunuzu yaparken üzerinizde herhangi bir haciz olsa da dahi bunu yapmanız mümkündür. Bu durumda maksimum alınacak üst limit 25 bin TL ile sınırlanmıştır. İlksan başvurusu yapacak olan bireylerin maksimum yaş sınırları 65 olarak belirlenmiştir. Başvuru esnasında hiçbir üyeden dosya masrafı alınmamaktadır. Ancak sigorta için prim kesintisi yapılmaktadır.

İlksan İkraz Yardımları Nelerdir?

İkraz dışında sandık üyelerine farklı yardımlar da sağlamaktadır. Bu yardımlar duruma göre farklı bedeller ile verilerek üyenin maddi olarak gücünü kaybetmemesi bu şekilde sağlanmaktadır.

Evlenme durumunda yardım 450 TL olarak belirlenmiştir. Doğal Afet yardım hasarın durumuna göre 275 TL, 550 TL ve 1100 TL karşılıksız olarak yapılmaktadır.

Görevi başında şehit düşen öğretmenlerin ailelerine karşılıksız olarak 11 bin TL yapılmaktadır. Üye sandığa kayıtlı olduğu durumda vefat etmişse, ödemiş olduğu aidat üzerinden hesaplama yapılarak ailesine ödeme yapılmaktadır. Son ödediği aidatın yüz katı hesaplanarak ödeme yapılır.

İlksan üyelerine ayrıca maluliyet yardımı, emeklilik yardımı da verilmektedir. Bu yardımların dışında İkraz başvuruları çok farklı durumlar için yapılmaktadır. Sünnet için 5.000 TL, tüp bebek tedavisi için 5.000 TL gibi yardımlar sağlanmaktadır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ